FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

sağanak18.52° C / 19° C

sağanak

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Spor

Kocaelispor Zor Durumda

Kocaelispor lig arifesinde ciddi bir yaptırımla karşı karşıya

30 Ağustos 2016 Saat: 12:55
Kocaelispor Zor Durumda
Kocaelispor Zor Durumda

Sırp futbolcuların bonservis borcunun ocak ve mayıs aylarındaki toplam 300 bin Euro ara taksit ödemeleri yapılmadığı için Kızılyıldız Kulübü, FIFA Disiplin Kurulu’na başvuruda bulundu. Yeşil-Siyahlı takıma her an 3 veya 6 puan silme cezası gelebilir. 

İKİ ARA TAKSİT ÖDEMESİ YAPILMADI 
Kocaelispor yönetimi geçtiğimiz yıl Sırp futbolcular Duşan ve Tutoriç’in kalan 850 bin Euro dolayındaki bonservis parası için Kızılyıldız Kulübü’yle aylık 5 bin Euro taksit dışında 6 ayda bir yüklü ara ödeme yapılması şartıyla yeni bir anlaşma yapmıştı. Kocaelispor yönetimi aylık taksitleri aksatmadan öderken, Ocak 2016’deki 100 bin Euro’luk ara ödemeyi yapamadı. Yapılan görüşmelerde Başkan Bahri Yavuz, kulübün içinde bulunduğu maddi sıkıntıya aktarıp erteleme istedi. Kızılyıldız Kulübü de 100 bin Euro’luk ara ödemenin eylül 2016’ya bırakılmasını kabul etti. Kocaelispor yönetimi mayıs 2016’daki 200 bin Euro’luk ikinci ara ödemeyi de yapamadı. Yeşil-Siyahlı yönetim yeniden Sırp kulübü yönetimiyle bağlantıya geçip, erteleme istedi. 

FIFA DİSİPLİN KURULU’NA BAŞVURU
Kızılyıldız Kulübü yönetimi yaklaşık 3 ay daha bekledi ancak ödeme yapılmayınca 16 Ağustos tarihinde FIFA Disiplin Kurulu’na başvuruda bulundu. Bir anlamda Kocaelispor camiasının korktuğu başına geldi. Başvuruyla ilgili FIFA ve Kızılyıldız Kulübü tarafından gönderilen resmi yazılar geçtiğimiz hafta içinde Kocaelispor Kulübü’ne geldi. Bu önemli gelişmenin ardından yönetim Sırp kulübüyle bir kez daha bağlantıya geçerek, “Ödemeyi yapmak için niyetimiz var ama imkanımız yok. Başvurunuz ödeme yapmamızı kolaylaştırmayıp aksine zorlaştıracak. Aylık taksit ödemeleriyle devam edelim” diyerek başvurunun geri çekilmesi ricasında bulundu. Kocaelispor’a Sırp kulübü başvurunun geri alınması ricasıyla ilgili henüz bir yanıt vermedi ancak bu ihtimalin çok düşük olduğu belirtiliyor. 

KENT BÜYÜKLERİ DEVREYE GİRMELİ 
Başvuru geri alınmazsa, FIFA Disiplin Kurulu’nun izleyeceği iki yol var. Birincisi şu tarihe kadar ödeme yapın uyarısıyla para cezası vermek, ikincisi ise uyarıda bulunmadan direkt puan silme yaptırımı uygulaması yapmak. Puan silme cezasının 3 veya 6 olacağı belirtiliyor. FIFA puan silme yaptırımı uyguladıktan sonra ödemenin yapılması için bir tarih veriyor, eğer o tarihe kadar para yatırılmazsa takım küme düşürülüyor. Yeni sezon arifesinde Kocaelispor çok ciddi bir tehditle karşı karşıya bulunuyor. Yeşil-Siyahlı kulübün kısa süreçte 300 bin Euro ödeme yapması gerekiyor, aksi durumda kulübün geleceği tehlike altında. Yönetimin yaklaşık 1 milyon TL tutarındaki bu rakamı bulması mümkün değil. Bakan, Vali düzeyinde kent büyüklerinin devreye girmesiyle kaynağın bulunmasından başka bir seçenek gözükmüyor. 

Anlaşmaya varılan ara ödeme takvimi:
Ocak 2016: 100 bin Euro
(Eylül 2016’ya ertelendi)
Mayıs 2016- 200 bin Euro
Ocak 2016-217 bin 500 Euro
Mayıs 2016-217 bin 500 Euro

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız