CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur15.57° C / 16° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOCAELİLİ KADINLAR BİR ARAYA GELEMEDİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle birçok sivil toplum örgütüne üye kadınlar farklı saatlerde farklı alanlarda basın açıklamaları yaparak taleplerini sıraladılar. Hepsinin aslında ortak talep

8 Mart 2013 Saat: 17:51
KOCAELİLİ KADINLAR BİR ARAYA GELEMEDİ
KOCAELİLİ KADINLAR BİR ARAYA GELEMEDİ

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle birçok sivil toplum örgütüne üye kadınlar farklı saatlerde farklı alanlarda basın açıklamaları yaparak taleplerini sıraladılar. Hepsinin aslında ortak talepleri vardı fakat o talepleri daha gür şekilde dile getirmek için dahi maalesef bir araya gelemediler.

8 Mart’ın Dünya Emekçi Kadınlar Günü olarak ilan edilmesinin oldukça hüzünlü bir hikayesi var hiç şüphesiz. 1857 yılında Amerika’nın Newyork kentindeki bir dokuma fabrikasında çalışan kadınlar omuz omuza vererek ağır çalışma koşullarının ortadan kaldırılması için mücadele etmiş, sonucunda da maalesef 129’u çıkan yangında hayatını kaybetmişti. Hayatlarını kaybeden kadınların o mücadelesi dünya toplumlarına örnek oldu ve o kara gün dünya kadınlarının günü olarak ilan edildi. 8 Mart’ta kadınlar mücadelelerini omuz omuzu yapmışlardı fakat kadınlar günü etkinlikleri düzenleyen Kocaeli’deki kadın sivil toplum örgütleri omuz omuza vermedi, bir araya gelemediler. Aslında hepsinin talepleri aynıydı. Kadına şiddet uygulanmasın, kadın siyasette var olmalı, kadın sosyal yaşam da daha etkin olmalı…….İstekler ortaktı fakat hiçbir kadın sivil toplum örgütü bir araya gelip bu isteklerini ortak bir platformda dile getiremedi. Birçok dernek başkanı kendi derneği adına yaptı basın açıklamasını. Valilik binasının önünde yapılan çelenk töreninde dahi çelenkleri koymak için sıralarını beklediler. Aynı çelengi hep birlikte koyamadılar Atatürk büstüne. Bu şekilde yapsalardı sesleri daha gür çıkar güçleri daha etkin olabilirdi halbuki. İşte 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Kocaeli’de bunlar yaşandı. Ortak talepler dahi Kocaelili kadınları birleştiremedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız