FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.47° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaelili Dağcılar Avrupa'nın Zirvesinde

Kocaeli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Avrupa’nın en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine tırmandı

6 Eylül 2015 Saat: 13:12
Kocaelili Dağcılar Avrupa'nın Zirvesinde
Kocaelili Dağcılar Avrupa'nın Zirvesinde

Kocaeli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü, Avrupa’nın en yüksek dağı Elbrus’un zirvesine tırmandı

Kocaeli Dağcılık ve Doğa Sporları Kulübü üyeleri, Avrupa’nın en yüksek dağı Elbrus tırmanışını başarıyla gerçekleştirdi. Kulübün yönetim kurulu üyesi Sinan Fakir liderliğindeki tırmanışa 7 sporcu katıldı. Etkinlikle ilgili açıklamalarda bulunan Sinan Fakir, tırmanışın kendileri açısından çok başarılı geçtiğini ve uluslar arası alanda önemli bir zirveye çıktıklarını belirterek, hedeflerinin bundan sonra farklı ülkelerdeki önemli dağlara tırmanmak olduğunu, Kocaeli’nin ve Kocaelili dağcıların adını her yerde duyurmak istediklerini söyledi.

 

ANADOLU TÜRKÇESİ GİBİ

Tırmanış serüvenini detaylarıyla anlatan Fakir, Balkan Türklerinin Anadolu Türkçesine yakın konuşmalarının çok dikkat çekici olduğunu söyleyerek, tırmanış macerasını şu şekilde anlattı: “3 bin 800 metrede bulunan kamp merkezimizde kendi yaptığımız yemekleri yedik. Kendimizi şartlara alıştırmak için ilk olarak 4 bin 500 metreye çıktık. Fakat çok fazla durmamız mümkün değildi. Çok şiddetli fırtına var ve ara ara da sis bastırıyordu. Tekrar yavaş yavaş inişe geçerek, akşam üstü konakladığımız barellere vardık. Havanın bozuk olmasına rağmen havanın açmasını dua ederek moral motivasyonumuzu yüksek tuttuk. Sabah kalktığımızda tırmanış için çıkan Polonyalı 4  dağcının kayıp haberi tüm kampta konuşuluyordu” dedi.

 

ZİRVE YÜRÜYÜŞÜ  

17 Ağustos gecesi saatlerin 03:02’yi gösterdiği anda zirve yürüyüşümüz için hareket ettik. Dualarımız kabul olmuştu, havanın çok bozuk olması rapor edilirler birden bire hava düzeldi. Gün ağarmaya başladığında zirve tüm güzelliğiyle karşımızdaydı. Uzun bir tırmanışın ardından 17 Ağustos gündüzünde 17 Ağustos 1999 Gölcük Depreminde yitirdiklerimizin anısına zirveye ayak bastık. Zirvede başarımızı kutlayıp, birbirimiz tebrik ettikten sonra bol bol fotoğraf çekip zirvenin tadını çıkardık. Ardından aynı dikkat ve düzenle geldiğimiz rotayla iniş yaparak dağdan indik.” Sinan Fakir liderliğindeki tırmanışa Burhan Yıldızhan, Halis Urhan, Cevat Demirci, Mehmet Gültekin, İrem Sönmez ve Burak Saral katıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız