CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

yer yer hafif yoğunluklu yağış20.68° C / 22° C

yer yer hafif yoğunluklu yağış

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOCAELİ'DE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Türkiye sanayisinin lokomotifi konumundaki birçok büyük kuruluşu bünyesinde barındıran ve Sanayi Kenti olarak anlandırılan Kocaelide, üniversite- sanayi işbirliği de gittikçe gelişiyor. Sanayiile işbi

15 Mart 2013 Saat: 15:43
KOCAELİ'DE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR
KOCAELİ'DE ÜNİVERSİTE-SANAYİ İŞBİRLİĞİ GELİŞİYOR

Türkiye sanayisinin lokomotifi konumundaki birçok büyük kuruluşu bünyesinde barındıran ve 'Sanayi Kenti' olarak anlandırılan Kocaeli'de, üniversite- sanayi işbirliği de gittikçe gelişiyor.

Sanayiile işbirliğine büyük önem verdiklerini belirten Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sezer Ş. Komsuoğlu, öğretim üyeleriyle birlikte OSB'lere giderek işbirliği yapılabilecek konularla ilgili görüşmeler yapıyor.

Kocaeli'nin Dilovası İlçesi'nde yeni kurulmasına rağmen şu anda 20 civarında fabrikanın faaliyete geçtiği, 2014 yılına kadar, aralarında Ünal Aysal'ın 1 milyar dolarlık yatırımla yaptırtmakta olduğu doğalgaz çevrim santrali de bulunan 90 dev fabrikanın faaliyete geçmesi planlanan İMES OSB'yi ziyaret eden Rektör Sezer Ş. Komsuoğlu ve Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Demirci, Mühendislik Fakültesi Makina, Endüstri ve Çevre Mühendisliği öğretim üyeleri, saniyicilerle görüştü.

İMES OSB Bölge Müdürlüğü'nde gerçekleştirilen toplantıda İMES OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, Başkan Vekili İrfan Küçükay, Yönetim Kurulu üyelerinden Ahmet Tokkan, Hasan Doğruyol ve Bölge Müdürü Direnç Özdemir üniversite heyetine OSB ile bilgi verdi. Sanayi Odası ile sanayicilerin sık sık dile getirdiği 'üniversite- sanayi işbirliği' kapsamında gerçekleştirilen bu buluşmada, OSB içerisinde yer alan firmalar ve yapılan çalışmalar hakkında üniversite heyetine bilgilendirici sunum yapılarak karşılıklı bilgi alışverişinde bulunuldu. Üniversite ile İMES OSB arasında birçok alanda işbirliği yapılabileceği konusunda mutabakata varıldı.

İMES OSB'de Galatasaray Kulübü Başkanı Ünay Asyal da Belçika merkezli enerji firması Unit ortaklığıyla Yeni Elektrik Üretim adıyla yaklaşık 1 milyar dolarlık çevrim santralı yatırımı yapıyor. İnşaatı hızla devam eden 865 MW'lık doğalgaz elektrik santrali tamamlandığında Türkiye'nin elektrik ihtiyacının yüzde 3'ün karşılayabileceği kaydedildi. Burada kurulan fabrikaların da genellikle fabrikaların üretim yaptığı makineleri üreten tesisler olduğu belirtildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız