FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli'de Ulaşıma Zam Yapıldı

Kocaeli'de bugün yapılan UKOME toplantısında beklenen karar çıktı.

16 Ağustos 2016 Saat: 11:22
Kocaeli'de Ulaşıma Zam Yapıldı
Kocaeli'de Ulaşıma Zam Yapıldı

KOCAELİ   Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi(UKOME) ağustos ayı toplantısı bugün saat 10.30’da Seka Park Otel’de yapıldı.

 

UKOME’nin bu ayki toplantısında Kocaeli Minibüs ve Otobüsçüler Esnaf Odası’nın aylar önce yaptığı zam başvurusunun karara bağlandı. İzmit’te toplu taşıma ücretlerine son olarak 8 Ocak 2014’de zam yapılmıştı.

 

Minibüsçüler Odası maliyet artışlarını gerekçe göstererek, toplu taşıma ücretlerine yüzde 5­ - 15 aralığında zam talep etti. UKOME toplantısında ilimizdeki otopark ve araç çekici hizmeti ücretleri için talep edilen zamlar da ele alındı.

 

Kocaeli Otobüs ve Minibüs Esnaf Odası ilimizdeki toplu taşıma ücretlerine yüzde 10­15 oranında zam talep etmişti. Üniversitenin yüzde 9­14 arasındaki öngörüsünün de değerlendirildiği toplantıda İzmit’te şehirci minibüslerine Üniversite tarafından hazırlanan rapor dikkate alınarak zam yapıldı. 24 aydır zam yapılmayan İzmit şehir içinde yüzde 9 civarında artış yapıldı. 2.10 TL olan tam bilet ücreti 2.30 TL olurken, 1.35 TL olan öğrenci bileti 1.5 TL’ye, indirimli biletlerde 1.65 TL’den 1.80 TL’ye çıkarıldı. Gebze’de de şehiriçi toplu taşıma ücretlerine aynı oranda zam yapıldı. İlçelerde de ulaşıma yüzde 9­12 oranında zam kararı çıktı.

Deniz Ulaşımda bütün hatlarda tek tarife de 2.5 TL’den 2.75 TL’ye çıkarıldı. Taksi ücretlerine de zam Taksicilerin taleplerinin de görüşüldüğü UKOME toplantısında zam kararı çıktı. Taksimetrenin 2.70 TL olan açılış ücreti 3 TL’ye, 2.72 TL olan kilometre ücreti de 3 TL oldu. Taksi ücret tarifesi en son 39 ay önce belirlenmişti. Anka AVM yetkilisinin kapalı ve açık otoparklar ve Belde A.Ş’nin parkomatlı otopark ücret tarifelerinin yeniden düzenlenmesi teklifleri de UKOME’de görüşüldü. Açık ve kapalı otoparklara yüzde 10 zam yapılırken, Belde A.Ş’nin işlettiği cadde üzerindeki parkomatlara zam yapılmadı.

İzmit Çekici ve Kurtarıcı İşletmesi sahibi Özkar Dönge’nin ve diğer firmaların personel maaşlarının ve trafik sigorta giderlerinin artmasından dolayı Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde trafikten men edilen araçlar ile kazaya karışan araçların çekme ve kurtarma işlemleri, araçların çekilmesi ile bunların otopark ücretlerine zam yapılması teklifiyle ilgili komisyon raporu da görüşüldü, yüzde 5 oranında zam yapıldı. Kocaeli Servis Araçları İşletmecileri Odası’nın yüzde 20 oranındaki zam talebini görüşen UKOME’de 2016­ 2017 eğitim­öğretim dönemi için öğrenci servis taşıma ücretlerine yüzde 5 zam yapıldı. En kısa mesafe ücreti 118 TL’den 125 TL’ye çıkarıldı.

Servis araçlarına 39 aydır zam yapılmamıştı. Bu taleplere ret! Asil Tanrıverdi Yıldıray Turizm Şirketinin THY Sabiha Gökçen Havalimanına geliş­gidiş yapan Adapazarı, Bursa ve Kocaeli illerindeki yolcuların taşınması için firmaya ait 27 kişilik servis araçlarının D­100 karayolunu kullanabilmeleri, Akmis Havaalanı Servis Taşımacılığı şirketi yetkilisi Ruhi Karaalp’in Kocaeli firması olarak Kocaeli­İstanbul arasında havaalanı yolcusunu taşımak için terminalden kalkarak D­100 karayolu üzerinde Körfez gişeleri arasında karşılıklı seferlerle ve uygun görülen duraklardan yolculara hizmet verme talepleri kabul edilmedi.

Ağır vasıtaların giriş­çıkışı yasak D­100 karayolunun Derince Limanı trafik ışıkları ile Yeni Gölcük Yolu Köprülü kavşağı (Yahya Kaptan kavşağı) arasında kamyon, tır ve ağır tonajlı araçlara girişi 07.00­22.00 saatleri arasında giriş çıkışı yasaklandı. UKOME’nin aldığı ve uygulanmaya başlanmasından sonra D­100 karayolunda trafik açısından önemli bir rahatlama sağlanması bekleniyor.

Santral kavşağından Doğu Kışla’ya park yasağı Belde A.Ş’nin, İzmit Kadıköy Mahallesi Bağdat Caddesi üzerine araçların park etmesini engellemek amacıyla park yasağı kararı alınması talebi görüşüldü. Caddenin Santral kavşağından Doğu Kışla’ya kadar olan bölümünde araçlara park yasağı getirildi. Sadece, sağ tarafta kısa süreli parklanmalara izin verilecek.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız