FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli'de Şap Seferberliği

Asya-1 virüsü olarak adlandırılan Nepal Şapı’nın ilimizde olup olmadığını Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel’e sorduk. Özel, “Kocaeli’nin her tarafında hayvanları aşılıyoruz” dedi

20 Aralık 2015 Saat: 17:15
Kocaeli'de Şap Seferberliği
Kocaeli'de Şap Seferberliği

Asya-1 virüsü olarak adlandırılan Nepal Şapı’nın ilimizde olup olmadığını Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel’e sorduk. Özel, “Kocaeli’nin her tarafında hayvanları aşılıyoruz” dedi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, Türkiye'nin bazı şehirlerinde yeni tip bir şap hastalığı görülmeye başlandığını geçtiğimiz günlerde gerçekleştirdiği basın toplantısıyla açıklamıştı. 217 vakanın görüldüğünü ve bu vakaların 177’sinin tedavi edildiğini Bakan Çelik aynı toplantıda söylemişti. Suriye’den kaçak olarak ülkeye giren hayvanlardan yayıldığı belirtilen virüs, ilk olarak eylül ayında Van’da görülmüştü. Türkiye’de ilk kez görülen bu virüs "Asya-1 Virüsü" ya da "Nepal Şapı" olarak adlandırılıyor. Virüsün getirmiş olduğu nedeniyle bazı illerdeki hayvan pazarları kapatılmış durumda. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, bu aşamada karantinanın söz konusu olmadığını söylerken, bu virüsün ilimize ulaşıp, ulaşmadığını, alınan önlemleri ve ilimizde görülme olasılığını Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel’e sorduk.

 

10 BİN DOZ AŞILAMA YAPILDI

Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel, gazetemize yaptığı açıklamada ilimizde şap virüsünün görülmediğini belirterek, “Kocaeli’deki hayvanların şap virüsüne karşı aşılamaya yaklaşık bir ay önce başladık. Türkiye çapında başlatılan kampanya kapsamında elimize 10 bin doz aşı ulaştı. Büyükbaş ve küçükbaş hayvanlarda aşılamalar bize dozlar ulaştıkça devam ediyor. Şu an ilimizde bu virüsü rastlanılmadı. Biz önlemimizi şimdiden almaya başladık. Çünkü virüs Bursa’ya ulaştı” ifadelerine yer verdi.

 

İNSANLARA BULAŞMIYOR

Şap virüsünün insanlara bulaşmadığını ve hayvanları öldürmediğini söyleyen Kocaeli İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü İlhan Özel, “Hindistan’dan yayıldığı söylenen bu hastalık ilk olarak ülkemizde Van’da ortaya çıktı. Fakat bu hastalık insanlara ulaşmıyor. Virüs hayvanlarda aşırı ateş, süt kaybı, kilo kaybı ve et kaybı yaratıyor. Bu virüs hayvan hareketleriyle yayıldığı için biz önlemlerimizi almaya başladık. Şu an ilimizde korkulacak bir durum yok” dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız