FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur26.11° C / 27° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOCAELİ'DE HAFTA SONU...

[imagebrowser id=46] Kocaeli ilimizde gezilecek o kadar çok yer var ki hepsini burada belirtmek imkansız.Biz size başlıca gezilebilecek en güzel yerleri tanıtmaya çalışacağız... MAŞUKİYE Doğa ile başb

22 Haziran 2013 Saat: 14:18
KOCAELİ'DE HAFTA SONU...
KOCAELİ'DE HAFTA SONU...

[imagebrowser id=46]

Kocaeli ilimizde gezilecek o kadar çok yer var ki hepsini burada belirtmek imkansız.Biz size başlıca gezilebilecek en güzel yerleri tanıtmaya çalışacağız...

MAŞUKİYE
Doğa ile başbaşa kalmak, orman içinde dolaşmak, toprağa basmak,temiz hava solumak, su ve kuş seslerini dinleyerek şehir hayatının stresinden kurtulmak istiyorsanız Maşukiye tam size göre bir yer.Ormanı içinden akan Yayla Derenin oluşturduğu çağlayanlar üzerine kurulu restoran, çiftlik, piknik alanları içinde bir huzur beldesi burası.Yöre halkının " buraya gelen aşık olur" dediği ve adını bundan alan Maşukiye Kocaeli'ne bağlı.

BALLIKAYALAR
Ballıkayalar İstanbul – İzmit yönünde D–100 kara yolundan Gebze’yi geçtikten hemen sonra solda kalmaktadır.Tavşanlı köyü tabelasını görüp köye doğru ilerlenmelidir.Köyden 1000 metre sonra solda, köprüden hemen sonradır.

Ballıkayalar vadisi Kocaeli ili, Gebze ilçesi sınırları içerisinde tavşanlı köyü yakınlarında yer almaktadır.Ballıkayalar vadisinin uzunluğu 1.5 kilometre genişliği ise 50-80 metre arasında değişmektedir.Vadinin yüksekliği kuzeyden 5 ile 10 metre arasında başlayıp, güneyde vadinin yüksekliği 80-100 metre arasına kadar çıkmaktadır.Ballıkayalar vadisi kuzeyden güneye vadi içerisinden akan Ballıkaya Deresi ve Depremler sonucu kireçtaşlarının oyulması ile oluşmuştur.Vadi içerisine irili ufaklı göller, şelaleler görülmektedir.Havzanın tamamına yayılmış maki ve pseudomaki florası görülür.Bölgede atmaca, alaca karga, hüthüt tarla kuşu, bülbül kuşu, çakal, tilki, tavşan, domuz, köstebeğe tabiat parkı içerisinde rastlanmaktadır.Bu özelliğinin korunması ve amacıyla 1847 hektarlık bölümü 1995 yılında Tabiat Parkı olarak ayrılmıştır.

Sağlam kireç taşından oluşan duvarları sayesinde Marmara bölgesinin en önemli kaya tırmanışı bölgesi olma özelliğine sahiptir.100’e yakın kaya tırmanışı rotası ile gerçek bir kaya tırmanışı merkezidir.

YUVACIK BARAJI

Her mevsim tatil yapılabilecek, nefes alınabilecek, yürüyüş yapılabilecek, stress atılacak çok güzel bir yer.Her mevsim ulaşımı kolay.Yuvacık Barajı iki büyük derenin birleştiği vadide, Yuvacık beldesi yakınlarında inşa edilmiş.Baraj yapımı öncesi derelerin kenarlarındaki alabalık çiftlikleri ve doğal ortamları ilgi çekerken, daha sonra baraj gölünün çevresiyle oluşturduğu güzellikler görülmeye değer hale gelmiştir.

DEĞİRMENDERE

Değirmendere - kocaeli'nin güzel bir sahil kasabası..fındığıyla meşhurdur, hatta her yıl temmuz ayında 3-4 gün süren bir fındık festivali yapılıyor-dünya ahşap heykel sempozyumuna'da ev sahipliği yapar yıllardır.şehrin her tarafında özellikle sahil şeridinde dünyanın her tarafından heykeltraşların yaptığı ahşap heykeller var.
Yukarı dağlarında ise çok güzel trekking parkurları vardır meraklısına tavsiye edilir!

KEFKEN

İstanbul'un yanında, doğanın bütün hünerlerini kusursuzca sergilediği bir cennet...Kefken, yemyeşil bir ormana sırtını vermiş, masmavi bir denize yüzünü dönmüş, ve etrafını çevreleyen harika jeoljik yapılarla adeta görsel bir şölen sunmaktadır....

Kefken, dört mevsim boyunca şehrin karmaşasından uzaklaşmak isteyenleri kendine çekiyor.Çok kısa bir yolculuk sonunda Kefken'de bambaşka bir dünyaya kucak açmak ve rüya gibi bir tatil yaşamak mümkün.

İstanbul'a sadece bir buçuk saat uzaklıkta bulunan Kefken, huzur içinde bir tatil için ideal fırsatlar sunuyor.Kefken pansiyon açısından da zengin bir yöre.Kalacak yer teğmini oldukça kolay bir beldedir. Kefkene gelince kerpe, kumcağız, kapri, kovanağzı, pembe kayalar ve cebeciye mutlaka uğramanızı tavsiye diyoruz.

KERPE

Kerpe, Karadeniz'in en kuytu koylarından birine kurulu, ormanlık içinde bir belde.Buraya ulaşmanın en kolay yolu ücretli otoyol üzerinden.İzmit'i geçtikten sonra Kandıra sapağından giriliyor ve Kefken tabelaları takip ediliyor.Kerpe'ye kadar yol dümdüz ve son derece rahat.Yemyeşil köylerin arasından kıvrıla kıvrıla Kerpe'ye varıyorsunuz.İstanbul Çamlıca çıkışından yaklaşık bir buçuk saat sonra, Kerpe'nin sahilindesiniz.

Buradaki otellerde güne güzel bir köy kahvaltısı ile başlayabilir, ya da öğle yemeği için balık ziyafeti çekmeyi bekleyebilirsiniz...Kerpe sahili sağlı sollu balık lokantaları ile dolu.Yörenin en eskisi Karagöz Restoran.Burada mevsime göre hemen her çeşit deniz balığı yenebiliyor. Kerpeliler, özellikle mevsim balıklarıyla Eylül ayında yörenin ayrı bir güzel olduğunu söylüyor. Kerpe sahilinde balık istemeyene gözleme, pide, etli ekmek gibi alternatifler de var.Zaten Kerpe aslında tipik bir tatil beldesi.Etraftaki yazlık ev sayısı son yıllarda iyice artmış.Ama bu yöre henüz doğallığını yitirmemiş. Kerpe sahilinden biraz yukarı doğru gittiğinizde tam bir doğa harikası Kartalkayaları görüyorsunuz.Kayalara ulaşmak için dik ve toprak bir patika yoldan geçmek gerekse de buna kesinlikle değiyor. Yıllar içinde denizin şekillendirdiği kayalar, Kerpe'de mutlaka görülmesi gereken bir yer.Kayalar tamamen doğal hali ile korunmuş olsa da, etrafta çöpler eksik değil.Böylesine bir güzelliğin nasıl kirletilebildiğine hayret etmeden geçmek zor. Kerpe Karadeniz'in diğer koylarının aksine batıya bakıyor.Kuytu konumu sayesinde yıllar içinde liman ve ticaret merkezi olarak kullanılmış.

Kayaların yanından toprak yoldan gittiğinizde Miço Koyu'na varıyorsunuz.Bomboş koy, denizin içindeki kayalarla hoş bir manzara oluşturuyor. Aslında Kerpe'nin her köşesi yürüyüş, bisiklet gibi sporlar için ya da güzel fotoğraf kareleri yakalamak için çok uygun.Kartpostal güzelliğinde görüntüler yakalamak mümkün. Kamp yapmak isteyenler için de burada belirlenmiş alanlar var.Doğa Çadır Kampı Dinlenme ve Konaklama Tesisleri bunlardan biri.Etrafı orman olan bölgede, çadır ya da karavan kampı yapmak mümkün.

Kerpe Kefken arasındaki upuzun plaj tamamen kum.Deniz tipik Karadeniz hiç değil.Açıklara kadar sığ ve dalgasız.Bu yüzden derinde yüzmek isteyenlerin kayalıkları tercih etmesi gerekiyor.

Kerpe denizinin Karadeniz olduğuna inanmak zaman zaman güç oluyor.Çünkü çoğunlukla tertemiz, durgun ve sığ bir su.Özellikle çocuklar için ideal. Denize doğal kayalıklardan, ya da sahil boyunca uzanan halk plajlarından girilebiliyor.

Kerpe'den ne alınır? diye sorulduğuında esnafa burada sütçülük çok gelişmiş.Özellikle Kandıra yoğurdu çok meşhur.Dönerken yanınızda yoğurt, peynir, köy yumurtası görürebilirsiniz.

DARICA HAYVANAT BAHÇESİ

Türkiye’yi dünyaya tanıtan, yerli ve yabancı ziyaretçilerin ilgi odağı olan, ve kuş türleri açısından, dünyada benzeri olmayan Darıca Kuş Cenneti, Darıca'da 200.000 m2 alan içine kurulu ve içerisinde 200 çeşidin üzerinde 3.000 hayvanı barındırmaktadır.Ayrıca 150 çeşit bitki türü ile, Türkiye’nin sayılı botanik parkları arasındadır.

SEKA PARK

Sekapark gezdiğinizde gerçekten "Böyle güzel yerleri de Türkiye'de gördük ya gözüm açık gitmem" diyebileceğiniz Kocaeli şehrinin İzmit ilçesinin sahilinde bulunan, harika yeşillik ve deniz buluşması, denize çıkıntılar, oturaklar, uçurtma alanları, aşıklar tepesi, ahşap döşenmiş iskeleler...insanda stres denen bir şey bırakmayan, yaşanası devamlı gezilesi bir yer, gençler çocuklar cıvıl cıvıl ne diyelim örnek bir proje...

Her türlü konser ve organizasyonunun rahatça yapıldığı harika bir mekan Sekapark.

Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu İspanya Büyükelçisi Joan Claus Matheu`yu misafir etti.İbrahim Karaosmanoğlu`nun golf arabalarıyla Sekapark'ı`ı gezdirdiği Joan Clos Matheu, Sekapark`ın fantastik bir yer olduğunu söyleyerek hayranlığını dile getirdi.Sekapark gerçekten'de fantastik bir yer ve gittikçe daha da güzel olam yolunda ilerliyor...

Sekapark'ta denize sıfır kafelerde istediğiniz gibi rahatça ailenizle birlikte oturabilirsiniz.Kafelerin fiyatları çok yüksek değil.Özellikle haftasonu açık büfe kahvaltınızı da bu kafelerde yapabilirsiniz.Deniz kenarı yazın püfür püfür eser.Sekapark Plajyolu sahille birleşti.Bu yüzden 1 saatten fazla bir süre hiç durmadan sahilde yürüseniz yine de sahilin sonu gelmez...

Sekapark'a Nasıl Gidilir?

Eski Seka Fabrikasının yerine konuşlandırılmış olan Sekapark'a gitmek için Şehir Merkezinden 1 Km.kadar İstanbul istikametine doğru sahilden gitmeniz gerekmektedir.Arnavut kaldırımlı takur tukur bir yola vardığınızda bilin ki Sekapark'a vardınız.

Sekapark'ta çocukların oynaması için pek çok oyun parkı, büyükler için kondisyon aletlerinin bulunduğu kondisyon parkları mevcuttur.Ayrıca 2012 yılında Ginger kiralanmaya başlanmıştır.3 tekerlekli veya 2 tekerlekli çeşiti ile Sekapark'ta çok eğlenceli bir gezi yapabilirsiniz.Ama bizden size bir tavsiye acemiyseniz deniz kenarındaki yoldan gitmeyin ! İç tarafta yeşillikler içinden güzel güzel gidin...

HARİKALAR SAHİLİ

Derince Sahilinde 30.000 metrekarelik bir alanda yer alan Harikalar Sahili, her yaştan insanda büyük hayranlık uyandıran ve yediden yetmişe herkese hitap eden bir eğlenme, dinlenme amaçlı bir tesistir.İçerisinde gerçek boyutlarında masal kahramanları, büyük havuzlarda çarpışan botlar, uzaktan kumanda ile kontrol edilen yatların kullanılabileceği minik marina, şelaler bulunmaktadır.Ayrıca bu masal dolu, büyülü eğlence dünyasında yel değirmeni, Nuh’un Gemisi, dinazor şeklinde binalarda hizmet veren 3 kafe, mantar ve korsan gemisi şeklinde 2 restoran, küçük mantar evlerde 3 büfe yer almaktadır.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız