FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu25° C / 25° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli'de Geri Dönüşüm Çalışmaları Devam Ediyor

Kocaelinin İzmit ilçesinde 3 yıl içinde 45 ton 347 kilogram elektronik atık toplandı. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, yaptığı açıklamada, 2010 yılından itibaren elektron

13 Ocak 2013 Saat: 13:19

Kocaeli'nin İzmit ilçesinde 3 yıl içinde 45 ton 347 kilogram elektronik atık toplandı. İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, yaptığı açıklamada, 2010 yılından itibaren elektronik atık toplamaya başladıklarını belirterek, 2010 yılında 9 ton 507 kilogram, 2011 yılında 14 ton 740 kilogram, 2012 yılında da 21 ton 100 kilogram elektronik atık topladıklarını bildirdi.


Her yıl toplanan elektronik atık miktarının arttığını ifade eden Açıkgöz, 2013 yılında en az 40 ton elektronik atık toplayarak geri dönüşümünü sağlamayı hedeflediklerini dile getirdi.

Açıkgöz, elektronik atıklar konusunda Türkiye'deki en önemli sorunun, eski televizyon, monitör ve buzdolabı tüplerinin oluşturduğuna dikkat çekerek, "İnsan ve çevre için son derece tehlikeli olan kurşun ve fosfor içeren televizyon tüplerinin hurdacılarda gelişi güzel parçalanması insan sağlığı açısından risk oluşturmaktadır" diye konuştu.

-"Kaynaklar tükeniyor"

Açıkgöz, monitörlerin içinde bulunan çinkonun 20 yıl, kurşunun 22 yıl, bakırın 28 yıl, petrolün 40 yıl ve doğalgazın da 60 yıl sonra tükeneceğinin öngörüldüğünün altını çizerek, bu durumun geri dönüşümün önemini ortaya koyduğunu söyledi.

İzmit Belediyesi olarak halk sağlığı ve çevreye büyük önem verdiklerini anlatan Açıkgöz, Türkiye'de elektronik atıklarla ilgili üzerine düşen sorumlulukları yerine getiren en iyi belediyelerinden biri olduklarını vurguladı.

Açıkgöz, çevrenin korunmasında İzmit Belediyesi'nin yapmış olduğu çalışmaların başarılı olmasının en önemli sebebinin vatandaşların çok duyarlı ve özverili bir şekilde projelere destek olmaları olduğunu kaydederek, "Ellerinde elektronik atık bulunan vatandaşlar, belediyemizin 318 00 77 numaralı telefonundan adreslerini bildirdikleri takdirde görevli arkadaşlarımız kısa süre içinde belirtilen adrese gidip elektronik atıkları alacaktır" şeklinde konuştu.

Açıkgöz, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın elektronik atıkların toplanmasıyla ilgili bütün yetkiyi belediyelere bırakacak bir düzenleme içinde olduğunu da sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız