FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22° C / 22° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli’ye 53.3 Milyonluk Yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Karamürsel’de yapımına başlanan İhsaniye Barajı ile İnebeyli Göleti’nin temelini atmak için ilimize geldi.

23 Ocak 2016 Saat: 09:28
Kocaeli’ye 53.3 Milyonluk Yatırım
Kocaeli’ye 53.3 Milyonluk Yatırım

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Karamürsel’de yapımına başlanan İhsaniye Barajı ile İnebeyli Göleti’nin temelini atmak için ilimize geldi. Eroğlu, iki yatırımın toplam bedelinin 53.3 milyon TL olduğunu söyledi. Eroğlu, Akşeme Barajı için de müjde verdi

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, toplam bedeli 53.3 milyon TL olan iki yatırımın açılışını gerçekleştirmek üzere ilimize geldi. Eroğlu, Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde Karamürsel İhsaniye’ye yapılacak ve 2040 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacını karşılayacak olan baraj ile yine Karamürsel İnebeyli’ye yapılacak ve yılda 17 milyon 297 bin 280 TL gelir artışı sağlayacak gölet için temel attı. Alışılmışın dışında sahada değil de kültür merkezinde gerçekleşen tören sırasında Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu ve DSİ Bölge Yardımcısı Erdinç Kuran İhsaniye Barajı’nın yapılacağı yerde hazır bekledi. Gerçekleşen temel atma töreninin ardından bakanlık tarafından ekilen ve 4 yıl boyunca tüm masrafları bakanlığın karşılayacağı ceviz ile fıstık çamı parselleri, çekilişle vatandaşlara dağıtıldı. 


53.3 MİLYON TL’LİK YATIRIM
Törene Bakan Eroğlu’nun yanı sıra, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı Hacı Mehmet Kara, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz, AK Parti İl Başkanı Şemsettin Ceyhan, milletvekilleri Sezer Katırcıoğlu, Mehmet Akif Yılmaz, İlyas Şeker, İSU Genel Müdürü İlhan Bayram, ilçe belediye başkanları ve bürokratlar katılım sağladı.  


HALKI KALKINDIRIYORUZ
Törende bir konuşma yapan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, halkı kalkındırmak için halka yatırım yaptıklarını belirtti. Karaosmanoğlu ise sanayi nedeniyle havanın kirlendiğine vurgu yaparak, “Hem havanın, hem su kaynaklarımızın, hem de toprağımızın temiz kalması için bütün Kocaeli yöneticileriyle birlikte çalışıyoruz” dedi. Şeker ise 15 yıl önce Kocaeli’nin pis kokulu bir kent olarak tanındığını kaydederek, “Şimdi ise hükümetimizin, belediyemizin yaptığı yatırımlarla çevre illerden Kocaeli’ye gelip denize giriyorlar” diye konuştu. Alkışlar eşliğinde bir konuşma yapan Güzeloğlu ise son 3 yılda 17 milyar lira yatırım alan Kocaeli’nin bugün itibariyle 53.3 milyon TL’lik bir yatırım aldığını ifade etti. 


AKMEŞE MÜJDESİ 
Kocaeli’ye 61 milyon 200 bin TL’lik müjdelerle geldiğini söyleyen Eroğlu ise bu yatırımların 4 tanesinin DSİ’ye ait olduğunu vurguladı. Eroğlu, “İhsaniye Barajı, İnebeyli Göleti, Tepeköy Göleti sulaması bitirilecek. 30 bin 240 dekar alanda ağaçlandırma yapılacak. 1 milyon fidan üretilecek” dedi. Kocaeli için  Doğa Koruma Master Planı hazırladıklarını da ifade eden Eroğlu, Akmeşe Barajı’yla ilgili de bir müjde vererek, “Akmeşe Barajı’nın planlaması bitiyor. Projesi yapılıp bu dönemde temelini atacağız. Yakında zaten Avcıdere Barajı’nın da temelini atacağız. Dilovası Dilderesi ıslahının temeli atıldı, onu da bu sene bitireceğiz” ifadelerine yer verdi.


2,5 MİLYON FİDAN
Karamürsel’e bir müjde daha veren Bakan Eroğlu, “Karamürsel’e denizcilik fakültesi yapacağız. Orman teşkilatı şu ana kadar Kocaeli’de 22 milyon fidanı toprakla buluşturdu. Geçtiğimiz yıl 1 milyon fidan dikilmiş, bu yıl Kocaeli’de 2,5 milyon fidanı toprakla buluşturalım. Burada bal üretmek için çok güzel alanlar var Allah nasip ederse bu konuda güzel bir isim bir marka yaratıp üretelim. Sadece İstanbul’a satsak yeter ama dünyaya satalım. Kocaeli üreten bir şehir. Buraya ne yapılsa azdır. İnşallah söz verdiğimiz bütün yatırımları yapacağız. Çiçek gibi Kocaeli için daha çok çalışacağız. Tesisler hayırlı ve uğurlu olsun” şeklinde konuştu.


FİRMALARLA PAZARLIK YAPTI
Konuşmasını tamamlayan bakan Veysel Eroğlu daha sonra Karamürsel İhsaniye Barajı’nı yapacak olan CEYSU İnşaat adına programa katılan Ali Ceylan ile işi bitirme konusunda pazarlık yaptı. Projeyi 28 Ekim 2018 saat 13:59’da bitirme sözü alan Bakan Eroğlu, projeyi 1 dakika bile geciktirirse firmaların Karamürsel’e 12 derslikli bir okul yaptıracağını söyledi. İnebeyli Göleti’nin yapımını üstlenen Sadullah Çuhadar ile de pazarlık yapan Bakan Eroğlu, “Göletin 10 Mayıs 2017 saat 13:59’de bitirmezseniz 8 derslikli okul yaptıracaksınız. Bir dahaki gelişimizde Avcıdere ve Akmeşe Barajları ile ilgili sözümüzü yerine getireceğiz” diyerek konuşmasını tamamladı. 


CANLI BAĞLANTILI TEMEL ATMA
Ardından temel atma törenine geçen protokol üyeleri Karamürsel İhsaniye Barajı’nın temelinin atılacağı bölgede hazır bekleyen Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, DSİ Bölge Yardımcısı Erdinç Kuran ve diğer yetkililerle canlı bağlantı kurdu. Kaymakam Narinoğlu, kısa bir konuşma yaparak “İhsaniye, Yalakdere, Avcıköy, Akçat ve Hayriye köylerimizin 20 bin 240 dekar tarım alanı sulanacak. İnebeyli Göleti ile İnebeyli ve Semetler Köyü’nde 4 bin 480 dekar tarım alanı sulanacak. Böylece Karamürsel hem tarım hem de şehrin gelişmesi yönünde önemli bir ivme kazanacak” diye konuştu. 


KARAMÜRSEL İHSANİYE BARAJI
Karamürsel İhsaniye Barajı ve Avcıdere Barajı ile birlikte Değirmendere, Halıdere, Ulaşlı ve Ereğli’nin 25,44 milyon metreküp içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak ve 20.240 dekar tarım arazisi sulanacak. 8 milyon 970 bin metreküp depolama hacmi bulunan barajın ihalesi 24 Haziran’da yapılacak. CEYSU İnşaat’ın üstleneceği barajın maliyeti ise 47 milyon 897 bin 295 TL. Projenin tamamlanması ile yılda 25,44 milyon metreküp içme ve kullanma suyu temin edilecek. Yılda 22 milyon 385 bin 440 TL gelir elde edilecek ve 2040 yılına kadar içme ve kullanma suyu ihtiyacı karşılanacak ve baraj 2019 yılında tamamlanacak.


KARAMÜSEL İNEBEYLİ GÖLETİ
Karamürsel İnebeyli Göleti, Karamürsel ilçesi İnebeyli Köyü sınırları dahilinde 4 bin 480 dekar tarım arazisinin sulanmasına yönelik depolama tesisinin inşası. Sadullah Çuhadar’ın üstlendiği gölet işinin maliyeti 5 milyon 415 bin 619 TL. Bu gölet ile yılda 17 milyon 297 bin 280 TL gelir artışı sağlanacak ve proje 2017 yılında tamamlanacak.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız