KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak04:20
Güneş05:57
Öğle13:05
İkindi16:52
Akşam20:00
Yatsı21:29
konak
ozturk group
KENT YAPI
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

açık20.59° C / 21° C

açık

cagingoz
KIRALIK IS MERKEZI
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Siyaset

Kocaeli Valisi Basan Basri Güzüzeloğlu'ndan Önemli Toplantı

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu OHAL ile ilgili basın toplantısı düzenliyor.

23 Temmuz 2016 Saat: 13:36
YORUM YAPTavsiye EtYazdır

Bu haber 1.046 kez okunmuştur

Kocaeli Valisi Basan Basri Güzüzeloğlu'ndan Önemli Toplantı
Kocaeli Valisi Basan Basri Güzüzeloğlu'ndan Önemli Toplantı

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Valilik binasında saat 14:00'da OHAL nedeniyle bir basın açıklaması gerçekleştiriyor.

Kocaeli Valiliğinde gerçekleşecek olan Basın toplantısı Kocaeli TV ekranlarından canlı olarak yayınlanıyor.

Kocaeli Valisi Hasan Basri GüzeloğluMGK kurulunun ardından ilan edilen OHAL kararı ile ilgili gerçekleştirdiği basın açıklamassında: kararın vatandaşları hiç bir şekilde olumsuz etkilemeyeceğini ve bazı medya organlarında yayınlanan asılsız haberler nedeniyle Kocaeli Valiliği dışında gerçekleştirilen hiç bir açıklamaya itibar etmemeleri gerektiğini dile getirdi.

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu Kocaeli'de FETÖ terör örgütü ile bağlantılı okulların da mühürlenerek kapatıldığını dile getirdi

Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu 15 Temmuz günü meydanları boş bırakmayan ve meydanlarda hayatını kaybeden vatandaşlara Allahtan rahmet diledi.

Darbe teşebbüsünü püskürtülmesi ve OHAL Bürolarının kurulması hakkında bilgiler veren Vali Hasan Basri Güzeloğlu, çalışmaların kararlılıkla devam ettiğini, suçluların cezalandırılacağını ve OHAL’in vatandaşların güvenliklerini ve emniyetlerini tehlikeye sokmayacağını vurguladı

Ülkemizde 15 Temmuz tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri(TSK) içerisinde kendisine “Yurtta Sulh Konseyi” adını veren bir grup tarafından gerçekleştirilmek istenen darbe teşebbüsünün bastırılmasının ardından birçok kurum ve kuruluşta temizlik çalışmaları başlatıldı. 20 Temmuz’da gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısından sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üç ay süreyle Olağanüstü Hal(OHAL) ilan edildiğini açıkladı. Kararın önceki gün saat 02.00’da T.C Resmi Gazete’ de yayımlanması sonrasında dün Vali Hasan Basri Güzeloğlu’ da bir açıklama yaparak OHAL hakkında bilgi verdi. Basın açıklamasında Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, İlçe Kaymakamları, Kocaeli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Gebze Teknik Üniversitesi(GTÜ) Rektörü Haluk Görgün, İl Jandarma Komutanı Albay Mehmet Karadeniz, İl Emniyet Müdürü Levent Yarımel, İl Milli Eğitim Müdürü Fehmi Rasim Çelik yer aldı.

 

SUÇLULAR HUKUK ÖNÜNE ÇIKARILMAYA BAŞLADI

Vali Hasan Basri Güzeloğlu açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “Ülkemizin genelinde ve ilimizde bir grup hainin başlattığı darbe teşebbüsü sonrasında, Türk milletinin iradesi ve Cumhurbaşkanımızın liderliği eşliğinde gerçekleşen büyük bir irade ve güvenlik kuvvetlerimizin gayreti, tüm kamu görevlileri ve yerel kurumların kararlı mücadelesiyle darbe kalkışması bertaraf edilmiş ve sorumluları bir bir tespit edilerek hukuk önüne çıkarılmaya başlamıştır.

 

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİMİZİ TOPRAĞA VERDİK

Bağımsızlığımızı elimizden almak isteyen bu hainleri ve katkı verenleri millet ve tarih önünde lanetliyorum. Asil ve kararlı duruşuyla bu teşebbüse engel olan iman dolu göğsüyle durarak şehadet mertebesine ulaşan demokrasi şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bunlardan iki tanesi de Kocaeli’nin evlatlarıydı. Onları geçtiğimiz hafta toprağa verdik. Onlar halkın gözünde artık her zaman en yüce noktadadır.

 

HALK İRADESİNE DAYANAN BİR YÖNETİM

O günden sonra görüş veya parti farkı olmaksızın o hainlere karşı koyan vatandaşlarımıza da teşekkür ediyoruz. Hala devam eden demokrasi nöbetinde çocuk, genç, yaşlı, kadın, erkek, engelli demokrasi mücadelesi veren tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bütün bu süreç ancak böyle bir kararlılıkla aşılabilirdi. Çünkü biz cumhuriyeti bir ortak irade olarak seçtik. Cumhuriyet herkesin ve kimsesizlerin kimsesi olan ve halk iradesine dayanan bir yönetimdir.

 

İNSANLARIN GELECEĞİNE SAHİP ÇIKMASIDIR

Millet iradesi dışında değiştirilmesi asla ve kata kabul edilemez ve gerçekleştirilemez. Kocaeli’mizde de bu dayanışma en üst düzeyde gerçekleştirilmiştir. Karşı yürüyüşler, demokrasi nöbetleri, basın açıklamaları temel ve hayati sorumluluklardır. Meydanlardaki nöbetleri bu ülkedeki insanların geleceğine sahip çıkmasıdır. Bu devletin büyük hedeflerini sabote etmek isteyenlere karşı bir duruştur. Tanklara, uçaklara karşı Türk milletinin şanlı başarısının adıdır.

 

TÜM ÜLKEDE OHAL İLAN EDİLDİ

Hepimizin bildiği gibi mücadelemiz kararlı bir şekilde devam ediyor ve devam edecek. Bu millet düşmanlarının hukuk önünde en ağır şekilde cezalarını çekeceklerinden halkımız emin olmalıdır. Vatandaşlarımızın da bu konuda sorumlu ve dikkatli olmaları gerekmektedir. Demokrasi nöbetine devam ederken provokasyonlara karşı dikkatli olunmalıdır. Bu gelişmelerin ardından alınan kararla 21 Temmuz 2016 saat 01.00 itibariyle tüm ülke genelinde OHAL ilan edilmiştir.

 

VATANDAŞLARIN YAŞAM ALANINI KISITLAMAYACAK

Anayasamızda tanımlanmış dünyanın birçok ülkesinde yaygınlaşan terör eylemleri karşısında uygulanan bir yönetimdir. OHAL bir sivil yönetimdir. Valilerin önderliğinde emniyet güçlerinin mücadelesiyle terör, şiddet ve tehdit unsurlarını etkisiz hale getirmek isteyen bir yönetim şeklidir. OHAL kesinlikle devletine bağlı hiçbir vatandaşımızın emniyetini ve yaşam alanını kısıtlayıcı bir hal getirmeyecektir.

 

VALİLİK’TE OHAL BÜROLARI OLUŞTURULDU

Devletin ve milletin bütünlüğüne karşı olan hainlerle mücadele etmek için alınmış bir karardır. İlimizde de 90 gün sürecek OHAL durumu başlamıştır. Valilikte de OHAL büroları oluşturulmuştur. Alınacak tedbirler ve işlemlerin kararı alınacak ve basınımızla alınan kararlar duyurulacaktır. Bu süreçte basınımızın duruşunu tebrik ediyorum. İlimizdeki yerel basının tavrı da gerçekten darbe teşebbüsüne karşı gerçekleşmiştir.

 

TOPLAM BİN 20 PERSONEL GÖREVDEN ALINDI

Tüm OHAL il ve ilçe bürolarımız 24 saat çalışacaktır. Bugün çıkan Kanun Hükmünde Kararname(KHK) ile tescillenmiştir. Kamuda toplam bin 20 personel görevden uzaklaştırılmıştır. Ve yine bu personellerden asker, sivil, yerel yönetimler, adli personel olmak üzere 186 kişi gözaltına alınarak 93 kişi tutuklanmıştır. Bu süreç yargı organlarının denetim ve gözetiminde sürmektedir. Bu konuda değişen bilgiler OHAL bürosu tarafından gün içinde verilecektir.

 

MAL VARLIKLARI HAZİNEYE DEVREDİLDİ

Tüm il genelinde şuan itibariyle toplam 544 eğitimci görevden uzaklaştırılmış, bu süreç içerisinde bu personellerin görevleri sonlandırılmıştır. Özel kurum olarak il genelinde çalışma lisansı iptal edilen toplam 45 kurum bulunuyor. Bu 45 kurumun 4 bin 75 personelinin çalışma lisansıda iptal edilmiştir. 21 özel okulun faaliyeti sonlandırılmış 19 özel dershanenin faaliyeti sonlandırılmıştır. Sonlandırılan bu kurumların mal varlıkları hazineye devredilmiş taşınır mallarına el konulmuştur. Faaliyette bulundukları arsa ve binalar hazine adına alınmıştır.

 

FAALİYETLERİNE SON VERİLDİ

Terör örgütü namına kaçırıldığı düşünülen bazı bilgilerde ele geçirilmiş ve emniyete teslim edilmiştir. Yine ilimizdeki 11 özel yurt kapatılmış ve aynı şekilde binaları hazineye teslim edilmiştir. Terör örgütü ve darbe kalkışmasına bağlantılı 14 dernek faaliyeti sonlandırılmış, 1 sendika ve 1 vakfında faaliyeti sonlandırılmıştır.

 

TİTİZ BİR ŞEKİLDE ÖNLEMLER ALINIYOR

Yayınlanan KHK çerçevesinde tüm kurum ve kuruluşlarımız çalışmalarına devam etmektedir. Tüm bu gerçekleştirilen işlemlerde son derece titiz davranıyoruz. Bu sürecin sonuna kadar tüm hainlerin yakalanması için büyük bir kararlılıkla mücadele edeceğiz. İlimizin genelinde vatandaşımızla birlikte bu kararlılığı en güçlü biçimde temsil ediyoruz. Tüm yetkililerimizle birlikte alanda vatandaşlarımızla birlikteyiz. Bunun yanında tüm gerçekleşebilecek olumsuzluklara karşı önlemlerimizi de alıyoruz.”

 

YATIRIMLARDA AKSAMA OLMAYACAK

Güzeloğlu’nun ardından belediyenin işlerinde aksama olması yönündeki soruları cevaplandıran Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Olayın sıcaklığıyla birkaç günlük bir duraksama oldu. Ancak şuan her şey rayına girdi. Yatırımlarda hiçbir aksama olmayacak. Nereden baktığınıza bağlıdır. Çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız