FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu17.54° C / 18° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Eğitim

Kocaeli Üniversitesi’nin İki Bölümü Boş Kaldı

Öğrencilerin 'deprem bilimi’ni inceleyen jeoloji ve jeofizik mühendisliklerini tercih etmediği ve kontenjanının boş olduğu ortaya çıktı

13 Ağustos 2016 Saat: 10:53
Kocaeli Üniversitesi’nin İki Bölümü Boş Kaldı
Kocaeli Üniversitesi’nin İki Bölümü Boş Kaldı

2016 yılı üniversite yerleştirme sonuçları belli oldu. 961 bin 864 aday üniversitelerin lisans, önlisans ve açıköğretim fakültelerine yerleşirken 1 milyon 294 bin 513 aday açıkta kaldı.

ÖSYM’den alınan bilgilere göre üniversitelerde 60 bin 147 boş kontenjan kaldı. Türkiye’nin köklü üniversitelerinden ODTÜ, Boğaziçi, İTÜ gibi üniversitelerde boş kontenjan kalmazken, diğer üniversitelere yerleşen öğrencilerin hukuk, tıp, psikoloji gibi alanlara yoğun ilgi gösterdiği; deprem bilimlerini konu alan jeofizik mühendisliği, jeoloji mühendisliği gibi bazı bölümleri rağbet etmediği gözlemlendi.

Örneğin MF4 puan türüyle, 241,594 puan isteyen KocaeliÜniversitesi Jeofizik Mühendisliği bölümünde 20 kişilik kontenjana yalnızca 3 kişi yerleşti. Yine Kocaeli Üniversitesi Jeoleji Mühendisliği bölümünde 40 kişilik kontenjana yerleşen öğrenci sayısı ise 10.

YÜZDE 10 İŞ BULUYOR

Üniversite tercihlerinde öğrencilerin deprem bilimini konu alan jeoloji ve jeofizik mühendisliklerini seçmemelerini Prof. Dr. Naci Görür değerlendirdi, “Benim için tahmin edilebilir bir sonuçtu. 17 Ağustos depreminden sonra bu bölümlerde iş istihdamı arttı ancak yine de mezunların yüzde 10’u iş bulabiliyor. Deprem öncesinde durum daha da kötüydü. YÖK öğrenciler açıkta kalmasın diye bu bölümleri açıyor fakat sonrası düşünülmüyor. Ülkenin bu bölüme ihtiyacı var mı? Mezun olduktan sonra ne olur? Ülkedeki işsizlik sorununu çözer mi? Ben burada altyapı eksikliği olduğunu düşünüyorum.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız