FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu24.47° C / 25° C

parçalı az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOCAELİ TİCARET ODASI’NDA YARIŞ BAŞLADI

Kocaeli Ticaret Odası’nda muhtemelen Mart ayında yapılacak seçimler öncesinde komiteler arasında da hareketli günler yaşanıyor. Şimdiye dek 3 adayın ismi geçen Kocaeli Ticaret Odası’nda mevcut başkan

22 Ocak 2013 Saat: 15:48
KOCAELİ TİCARET ODASI’NDA YARIŞ BAŞLADI
KOCAELİ TİCARET ODASI’NDA YARIŞ BAŞLADI

Kocaeli Ticaret Odası’nda muhtemelen Mart ayında yapılacak seçimler öncesinde komiteler arasında da hareketli günler yaşanıyor. Şimdiye dek 3 adayın ismi geçen Kocaeli Ticaret Odası’nda mevcut başkan Halil İbrahim Keleş, Meclis Başkanı Recep Ekşi ile kıyasıya mücadele içinde. Son günlerin çok konuşulan ismi Murat Özdağ da yarıştan kopmuş değil. Aksine azimle çalışıyor. Keleş-Ekşi-Özdağ adaylıklarının konuşulduğu seçimlerde kim önde, kim daha atak onu araştırdık…

NACE SİSTEMİ 1. GRUBU DAĞITTI

Kocaeli Ticaret Odası’nda Mart ayında yapılması düşünülen seçimler öncesinde bazı değişiklikler yaşandı. Kocaeli Ticaret Odası’ndaki komite sayısı 26’dan 20’ye düşürülürken, meclis üyesi sayısı da 73’ten 59’a düştü. Edinilen bilgilere göre NACE sisteminde üye sayısı 150’nin altına düşen sektörlerin grup kuramadığı ve değişikliğin bu yüzden meydana geldiği öğrenildi.

KELEŞ’İN ELİ GÜÇLENDİ

Diğer taraftan Kocaeli Ticaret Odası’nın en büyük komitelerinden biri olan ve 900 üyesi bulunan 1. Grup dağıldı. NACE sistemine göre müteahhitler yaptıkları işe göre ayrıldı. Bu nedenle 1. Grup ta 3’e bölündü. Odaya başkan adayı olması beklenen Recep Ekşi’nin de içinde bulunduğu grubun dağılması “Halil İbrahim Keleş’in eli güçlendi” yorumlarına neden oldu.

KOTO SEÇİMLERİ HEYECANI BAŞLADI

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Halil İbrahim Keleş’in güçlü olduğu duyumlarının yayılması diğer adayları da hareketlendirdi. Adaylardan Murat Özdağ kendini açıkça anlattı; “Ben adayım” dedi. Keleş’in de koltuğu bırakmaya niyeti yok. Ekşi ise şu günlerde nabız yoklama peşinde.

1. MESLEK KOMİTESİ HAREKETLENDİ

KOTO’nun yeni oluşan 1. Meslek Komitesi’nde konut harici iş yapan müteahhitler var. Bunun yanında arıtma işi yapanlar, mermerciler ve çelik metalciler de artık 1. meslek grubunda yer alıyor. Üye sayısı 287. Bu gruptan 3 meclis üyesi çıkacak. Odanın en ağır grubu burada. Mevcut Meclis Başkanı Recep Ekşi bu grupta. Ekşi; Orhan Çelik ve Temel Çubukçu ile beraber liste hazırlıyor.

Eğer bir aksilik olmazsa Recep Ekşi bu gruptan seçime girecek. Şirket sayısı fazla olan Ekşi, küçük bir risk görürse diğer meslek gruplarından seçime girebilir. Oda Başkanı İbrahim Keleş ise bu grupta liste çıkarmayacak. Keleş’in etik olmadığı gerekçesiyle Ekşi’nin olduğu gruptan liste çıkarmayacağı konuşuluyor.

EKŞİ İLE ÖZDAĞ AYNI GRUPTAN ADAY

Kocaeli Ticaret Odası Başkanlığının en genç adayı Murat Özdağ’ın 1. grupta liste çıkaracağı belirtiliyor. Özdağ’ın kendisini riske atarak Ekşi’nin karşısına bu gruptan aday olarak çıkması, büyük bir cesaret örneği olarak kamuoyunda yankı buldu. Murat Özdağ, Derz İnşaat Şirketi ile bu grupta seçime giriyor. Özdağ’ın diğer ekibi içinde; Ar Metal’den Mustafa Yılmaz, Arıcan Şirketler’den Avni Arıcan, Hafriyatçı Muhammet Yılmaz, Ali Karslı ve Aka Yapı ile beraber liste hazırlıyor.

KADERİ 1. GRUP BELİRLEYECEK

Eğer Recep Ekşi ve Murat Özdağ önümüzdeki günlerde karar değiştirmezse seçimin kaderini 1. Grup belirleyecek. Bu grupta ya Recep Ekşi kazanacak ya da Murat Özdağ. Kazanan meclis üyesi olacak kazanamayan her şeyden devre dışı kalacak.

MURAT ÖZDAĞ’DAN HODRİ MEYDAN!

Şu anda kendini en açık eden isim Murat Özdağ… Özdağ`ın ekibi ve listesinin de hazır olduğu belirtiliyor. Özdağ; grupta Kanca İnşaat’ın sahibi Hasan Kanca, Mamikler İnşaat’ın sahibi Haluk Mamik, Mehmet Olhan, Şenol Yalvaç, Kayacı İnşaat’ın sahibi Mikail Kayacı, Hüseyin Akyol, Fethi Demir’in sahibi Selahattin İliç ile hareket ediyor.

EKŞİ VE KELEŞ’İN LİSTELERİ BELLİ DEĞİL

Kocaeli Ticaret Odası Başkanı İbrahim Keleş’in bu grupta da henüz bir listesinin olmadığı ya da netleşmediği söyleniyor. İnşaat Mühendisleri Odası eski başkanlarından Bekir Güre’nin bu grupta İbrahim Keleş ile hareket ettiği ve liste çalışması yaptığı da konuşuluyor. Recep Ekşi ise bu grupta liste çalışması yapmasına rağmen halen listesini tam olarak kesinleştiremedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız