FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Kocaeli Ticaret Odası Meclisi'nde Gerginlik

Kocaeli Ticaret Odası Temmuz Ayı Meclis Toplantısı’nda konuşan Okan Oktay, yönetim kurulu üyelerini istifaya davet etti

27 Temmuz 2016 Saat: 13:59
Kocaeli Ticaret Odası Meclisi'nde Gerginlik
Kocaeli Ticaret Odası Meclisi'nde Gerginlik

Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Temmuz Ayı Meclis Toplantısı, KOTO Burhan Kasım Toplantı Salonu’nda gerçekleştiriliyor. KOTO Başkanı Murat Özdağ, cemaat operasyonları kapsamında Anayasal düzeni değiştirmek suçlamasıyla Kandıra Cezaevi’nde tutuklu olduğu için meclise katılamadı. Meclis başkanı Bülent Karagöz de toplantıda yok. Toplantıya meclis başkan vekili İsmail Uslu başkanlık ediyor. 5 gündem maddesinin yer aldığı toplantıda Özdağ’ın istifasının istenmesi bekleniyor.

Meclisin açılış konuşmasını yapan İsmail Uslu, “Asil milletin asil evlatları, meclis toplantımıza başlamadan önemli bir konuya temas etmek istiyorum. Şu anda bu çatı altındaki herkesin birebir yakından takip ettiği, sağır sultanın da bildiği, 15 Temmuz gecesi milli irademize, vatanımıza, bayrağımıza sahip olmanın, hedeflerine ulaşmanın tek yolunun cumhurbaşkanımızın başını almak olduğunu düşünen, baş hain Feto illetinin, itlerinin ve uşaklarının şerefsiz girişimcilerinin akıllarına bile getiremediği sivil halkımızı rahmetle anıyoruz” dedi.

 

TOBB’UN AÇIKLAMASI VE ÖZDAĞ

Uslu’nun konuşmasının ardından meclis üyeleri saygı duruşunda bulundu ve İstiklal Marşı’nı okudu. Daha sonra Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği’nin (TOBB) 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili mesajı okundu. Hatırlanacağı gibi söz konusu mesaj darbe girişiminden iki gün sonra KOTO Başkanı Murat Özdağ tarafından kamuoyu ile paylaşılmış, Özdağ bu açıklamadan birkaç gün sonra darbe girişimine destek vermek suçlamasıyla gözaltına alınmış ve tutuklanmıştı.

OHAL VALİSİNDEN GÖRÜŞ ALDIK

TOBB mesajının okunmasının ardından yeniden söz alan meclis başkan vekili İsmail Uslu, “Odalar Üst Kurulu’nun ‘Her ay yapılması gereklidir’ maddesi dolayısıyla toplandık. OHAL valimizden de görüş aldık. Kendisi onay verdi. Biz de meclis toplantımızı yapıyoruz. Tavsiyem bu gündemi hızlı bir şekilde geçerek, dilek ve temennilerde 15 Temmuz’la ilgili düşüncelerimizi paylaşmaktır. Bu darbe girişimi püskürtülmemiş olsaydı ne biz burada olurduk, ne de bu meclis olurdu” ifadelerini kullandı. Ardından gündem maddelerinin görüşülmesine başlandı.

 İĞRENÇ OLAYLAR SİLSİLESİ

KOTO Başkan Vekili Zihni Yılmaz, aylık faaliyet raporuyla kürsüye çıktı. Yılmaz şöyle konuştu: “Faaliyet raporuyla ilgili herhangi bir soru, öneri, görüş varsa dinler ve fikirlerimizi ifade ederiz. Ben o konuda şu an konuşmayacağım. Vatanını milletini seven kimsenin istemeyeceği iğrenç olaylar silsilesi 15 Temmuz’da yaşandı. Bunların karşısında pek çok kahramanlık da görüldü. Feto tarafından alçakça ve kahpece meydana gelen saldırıyı çok şükür önledik. Milletimiz bu şekilde kendi iradesine, sandığa ve demokrasiye sahip çıktı.

 

FİTNEYİ DURDURDUK

KOTO olarak darbe girişimini nefretle kınayıp lanetledik ve meydanlara koştuk. Allah’a şükür milletimizin cesareti ve Allah’ın yardımıyla bu fitneyi durdurduk. Bu şerden birlik ve beraberliğimizi güçlendirerek kurtuluyoruz. Hepimiz demokrasi ve vatan konusunda toplumda sağlanan bu büyük mutabakatın kıymetini bilmeli ve birbirimizi sevmek zorundayız. Ülkemizi kaosa sürüklemek isteyenlerin tuzağına düşmeyeceğiz. İktidarı ve muhalefetiyle halkımızın gösterdiği kararlı ve birlikte duruş takdiri hak etmektedir."

BİR TAKIM SÖYLENTİLER VAR

Yılmaz’ın ardından KOTO Yönetim Kurulu Üyesi Semih Barış söz aldı. Barış konuşmasında şu ifadeleri kullandı: “Oda başkanımız Murat Özdağ’ın yargılama süreci var. Türk adaletinin adil karar vereceğine inanıyorum. Malumunuz bazı medyada odamız meclisiyle alakalı bir takım söylentiler görmekteyiz. Şu anda bunların konuşulmasının odamıza bir saygısızlık olduğunu düşünüyorum. Her şeyin bir zamanı var. Seçimle alakalı mevzuda yönetim kurullarına talip olacak arkadaşlarımız varsa, tarihler demokratik olarak belirlenecektir. Arkadaşlarımız seçim zamanı üyelere gider, meclisimizin yaptıklarını, yapamadıklarını anlatır ve komitelerde, yönetimlerde yerini alır.

 

NE AMELİYATA, NE OPERASYONA...

Biz yönetim kurulu olarak görevimizin başındayız. Dıştan ne ameliyata ne operasyona meclisimizi feda etmeyeceğiz. Bunun emarelerini görmekteyiz. Bazı arkadaşlarımız dıştan yönetimimiz ve meclisimiz üzerinde söz sahibi olmak istiyorlar. Onları hoş karşılıyorum. Odamızın iyiliğini düşünüyor olabilirler ancak şimdi sırası değil. Meşru bir yönetim var. Seçimle başa gelmiş. Bunun meşruiyetini devlet tartışabilir. Hiçbir meclis üyesinin yönetim kurulu üzerinde etkisi olamaz. Şu anda dış etkenler tarafından odamıza yapılan operasyon bu meclisin tarihinde yer alacaktır.

 

SEÇİMLERLE İLGİLİ MEVZİ

En büyük endişem şudur ki; ülkemizin geçtiği bu olağanüstü hal ve durumdan başka davranan insanları da ben gerçekten kınıyorum. Şu anda meşru bir yönetim var, bu meclis meşru bir meclis. Şu anda seçimlerle ilgili mevzi yapılması boş bir çabadır. Biz başkan vekilimiz ve yönetim kurulumuz olarak, dışardan etkilenip, dışardan bazı kişilerle dirsek temasında bulunan isimlerle bu odaya operasyon yapılmasına müsaade etmeyeceğiz.”

Semih Barış’ın ardından meclis üyesi Okan Oktay kürsüye çıkarak söz aldı.

BİZİM DE GÖREVLERİMİZ VAR

Oktay, şunları söyledi: "Yüzlerce binlerce isim gözaltına ve açığa alınmışken, bu darbe girişiminin bütün delikleri temizlenirken bizim de görevlerimiz var. Bu millet bunu yapanları affetmeyecek, yapanları en ağır şekilde cezalandıracaktır. Şüphemiz yok. 3 sene önce seçimler öncesi eski dönemi eleştirirken, çalışmadıklarını, hizmet etmediklerini, üyeye layık bir meclis olamadığımızı ifade ettim. Bu nispetle bir yenilenme hareketi başlattık. Fişeği ateşledik, yanımıza dört arkadaş geldi ve büyüdü bu noktalara geldi. Maalesef ki o zamanlar yaptığım bütün uyarılar es geçildi.

 

CEMAAT İÇİN UYARDIM

Bunu çoğunuz bilmiyorsunuzdur, ama ben o zaman ilk yola çıktığımız bu dört arkadaşa ve başkan adayı olacak Murat Özdağ’a şunu söyledim; Biz, her ne şekilde olursa olsun hizmet için, bu odaya bu yönetime talip olduk. Benim 3 tane şartım var. 1. şartım hiçbir şekilde, hiçbir cemaati, partiyi, STK’yı söz sahibi olabilecek konuma getirmeyelim. Bizim derdimiz sadece ticaret odası olmalı. Dışarı çıktığınız zaman görüşünüz olabilir ama onu odanın içine taşımayacaksınız. Odanın içine taşırsanız, onlarla menfaat ilişkilerine girerseniz, kol kola olursanız gün olur sizden veremeyeceğiniz yerler, koltuklar isterler ve vermek zorunda kalırsınız.

 

CEMAATLE KOL KOLA GİRİLDİ

İkincisi, yola çıktığımız hiçbir arkadaşımızı daha sonra yolda bulduklarımıza değişmeyeceğiz. Kazansak da birlikte kazanacağız, kaybetsek de birlikte kaybedeceğiz. Üçüncüsü ise seçilirsek, şeffaf bir yönetim ve birlik beraberlik içerisinde bir idare kurulu olsun dedim. O zaman sayın Özdağ bunların hepsine evet dedi. Seçimlere bir hafta 10 gün kala her şeyin rengi değişmeye başladı. Herkese imtiyazlar verilmeye başlandı. Seçilmek için cemaatle kol kola girildi. Bunların hepsine son geceye kadar karşı durdum. Özdağ, seçim gecesi bana operasyon yapıp pasifize etti beni. Artık ona sayın diyemiyorum.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız