KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
çağıngöz
konakkkkkk
KOCAEL TIPPP
FREKANS
Breau

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur8.93° C / 10° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
Kızılkaya

Güncel

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı'' İşsizlik Artıyor Ama Eleman Bulamıyoruz''

İŞKUR 6 bin kişiye çağrıya çıkmasına rağmen sadece 42 kişiden dönüş oldu. 30 kişi işe alındı. Hala iş açığı devam ediyor. İşsizlik oranlarıyla örtüşmediğini görüyoruz.

17 Ekim 2016 Saat: 14:34
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı İşssizlik Değerlendirmesi, Ayhan Zeytinoğlu
Kocaeli Sanayi Odası Başkanı'' İşsizlik Artıyor Ama Eleman Bulamıyoruz''

Ayhan Zeytinoğlu: “İşsizlik artıyor, ama eleman bulamıyoruz!”

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu TUİK tarafından açıklanan ve yüzde 10,7 seviyesinde gerçekleşen Temmuz ayı işsizlik oranını değerlendirdi: “Temmuz ayı işsizlik oranı bir evvelki yılın aynı ayına göre 0,9 puan, bir önceki aya göre ise 0,5 puan yükselerek 10,7 olarak gerçekleşti. İşsizlik oranımız artıyor ama eleman bulmakta zorlanıyoruz. Gebze’de bir firmamız 100 kişiyi istihdam etmek için İŞKUR’a başvurdu. İŞKUR 6 bin kişiye çağrıya çıkmasına rağmen sadece 42 kişiden dönüş oldu. 30 kişi işe alındı. Hala iş açığı devam ediyor. İşsizlik oranlarıyla örtüşmediğini görüyoruz.” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İşsizlik verilerinin üç aydır artış eğiliminde olduğunu görüyoruz. TUİK verileri işgücüne katılma oranın yüzde 52,7’ye yükseldiğini gösteriyor. Diğer taraftan önceki yılın aynı dönemi ile karşılaştırıldığında sanayi sektörünün istihdam edilenler içindeki payı 0,5 puan azaldığını görüyoruz. İşsizliğin sağlıklı çözümü için sanayinin katkısının artması gerekiyor. Burada da esas çözümün mesleki eğitim olduğunu düşünüyoruz. Mesleki eğitimdeki yapısal reformların sonucunu uzun vadede görebiliriz ama kalıcı bir çözüm olur.” dedi.

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Bütçe Dengesi ile ilgili yaptığı değerlendirmede “Başbakanımız fazla harcamanın sinyalini vermişti” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Maliye Bakanlığı tarafından açıklanan Eylül ayı bütçe rakamlarını değerlendirerek, “Eylül ayında  bütçemiz 16,9 milyar TL açık verdi. Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım bütçede fazla para harcama sinyalini vermişti. Bugünkü ortamda bu harcamaları yerinde buluyoruz. Darbenin etkilerini minimuma indirmek için yapılan bu harcamaları olumlu değerlendiriyoruz. Temennimiz bunun kalıcı olmamasıdır.” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız