FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli’nin adaylarını Başbakan Erdoğan belirleyecek

Şu sıralar bütün siyasi partilerin özellikle de iktidarda bulunan AK Parti’nin tek gündemi yerel seçim,30 mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimde aday olmak isteyen AK Partililer 01 ekim tarihi it

5 Ekim 2013 Saat: 17:42

Şu sıralar bütün siyasi partilerin özellikle de iktidarda bulunan AK Parti’nin tek gündemi yerel seçim,30 mart 2014 tarihinde yapılacak yerel seçimde aday olmak isteyen AK Partililer 01 ekim tarihi itibarı ile dosyalarını ilgili il yada ilçe başkanlıklarına vermeye başladılar.

Kocaeli genelinde 12 ilçe belediye başkanının da AK Partili olduğu ve bu başkanların tamamının da 2014-2019 yılları arasında tekrar görevde kalmak istedikleri göz önüne alındığında mevcut belediye başkanları ile belediye başkan adayı olmak isteyenlerin şu sıralar çok büyük bir mücadele içerisinde olduklarını tahmin etmek zor olmasa gerek.

12 ilçe belediye başkan adayını belirlemek elbette ki parti teşkilatlarının en başta gelen görevidir ancak bu aday belirleme işi son dönemlerde öylesine değişik mecralara doğru gitmeye başladı ki kimin ne yaptığı hatta bundan sonra ne yapacağı kesinlikle belli değil.

Kocaeli ilçe belediye başkan adaylarının belirlenmesinde sadece ilçe yada il yönetimlerinin yetkili olacağını düşünmek hele de bu durumu AK Parti gibi iktidarda bulunan bir siyasi partiden beklemek sadece safdillik olacaktır.

Bilindiği gibi Kocaeli sanayinin başkenti,dolayısı ile Kocaeli’nin tamamı iktidarda yada muhalefet bulunan bütün siyasi patiler için çok önemlidir, bu yüzden Kocaeli adaylarını sadece ilçe yada il yönetimlerine bırakmak hiçbir siyasi partinin işine gelmeyecektir.

Bu yüzden AK Parti’nin Kocaeli Büyükşehir başta olmak üzere diğer 12 ilçe belediye başkan adayını nihayetinde “başta Kocaeli milletvekilleri Fikri Işık yada M.Ali Okur belirleyecek”şeklindeki görüşün de pek doyurucu olmayacağını düşünüyoruz.

Başbakan Erdoğan ve en yakınındakiler elbette ki bölge milletvekillerinin görüşünü alacaktır,elbette ki adaylar için anket üzerine anket yaptıracaktır ama bu soruşturmadan ne çıkarsa çıksın Kocaeli gibi sanayinin başkenti olmuş bir seçim merkezinde hiç şüphesiz son kararı yine Başbakan Erdoğan verecektir.

İstanbul belediye başkanlığı yaptığı dönemde Gebze ve yakındaki diğer ilçeleri su yolu eden hatta şu an iktidarda bulunan AK Partinin temellerini Eskihisar’daki Atabay otelde atan Başbakan Erdoğan doğal olarak Kocaeli ve ilçelerini kendi evinin bahçesi kadar iyi bilmektedir.

Bu durum AK Partili mevcut belediye başkanları için çok büyük dezavantajdır,zira oldum olası bölge milletvekilleri ile belediye başkanlarının arası iyi değildir,milletvekilleri mebusluktan aldıkları güçle seçim merkezlerinde kendilerine yakın isimleri belediye başkan adayı yapmak ister ve diretirler.

Bu durum Teşkilatçılığı ile tanınan Başbakan Erdoğan tarafından çok iyi bilindiğinden çalıştığını bildiği belediye başkanını da eften-püften bahaneler ile vekillere yem etmek gibi bir olgudan uzak duracaktır.

Bu kadar olup bitenden sonra muhtemelen daha şimdiden Kocaeli’de var olan 13 belediye başkanının isimleri Başbakan Erdoğan’da ve Teşkilat başkanı Ekrem Erdem tarafından bilinmektedir ki bu durum da yukarıda belirttiğimiz gibi belediye başkanları için en büyük güvencedir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız