CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.53° C / 19° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOCAELİ’NİN ACI TARİHİ; 1 MART

Bazı olaylar vardır ki, diliniz tutulur, konuşamaz bir şey söyleyemezsiniz. Kocaeliler için 1 Mart 1958 tarihinde yaşanan Üsküdar Vapuru faciası gibi. 400 civarında içinde çoğunluğu çocuk olan gemi ha

1 Mart 2013 Saat: 14:30
KOCAELİ’NİN ACI TARİHİ; 1 MART
KOCAELİ’NİN ACI TARİHİ; 1 MART

Bazı olaylar vardır ki, diliniz tutulur, konuşamaz bir şey söyleyemezsiniz. Kocaeliler için 1 Mart 1958 tarihinde yaşanan Üsküdar Vapuru faciası gibi. 400 civarında içinde çoğunluğu çocuk olan gemi hava şartlarından dolayı parçalanarak denizin içinde kaybolmuştu. Ve bugün Kocaeli facianın 55.yılında düzenlenen anma etkinlikleri ile acı olayı unutmadıklarını gösterdi.

1 Mart 1958'de, İzmit Gölcük seferini yaparken batan Üsküdar Vapuru'nda hayatını kaybeden 400 kişi için anma töreni düzenlendi. ‘1 Mart Faciası` çeşitli etkinliklerle anıldı. İlk olarak İzmit Lisesi bahçesinde, faciada ölen öğrenciler için tören yapıldı. Ardından ellerine o faciada ölen öğrencilerin fotoğraflarını alan öğrenciler bir başka tören için İzmit Marina'daki Vapur İskelesi'ne geldi.

İZLİDER Başkanı Emine Öcal, “İzmit halkı gencecik öğrencilerini büyük bir ihtimalin yol açtığı bu faciaya kurban vermişti. Gençliklerinin baharında hayata veda eden öğrencilerimizin ruhları şad olsun” şeklinde konuştu. Doğan, “Bir görev uğruna hayatını kaybedenleri şehit olarak kabul ediyoruz. İhmal ve teknik eksikliklerle insanlar ölmemeliydi. Hepsini rahmetle anıyoruz. Çok kutsal bir uğurda yaşamlarını yitirdiler. Bu yüzden İzmit Liseli olmanın gururunu yaşamalısınız” dedi. Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, Vali Yardımcısı Ali Sözen, İzmit Kaymakamı Sabit Kaya, İl Milli Eğitim Müdürü Nevzat İspirli, İlçe Milli Eğitim Müdürü Sezgin Çuhadar kısa protokol konuşmaları sonrası denize karanfiller ve çelenk bırakıldı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız