CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Ekonomi

Kocaeli kredi kullanımında 6. sırada

KOTO Ağustos ayı meclis toplantısına konuk olan Vali Hüseyin Aksoy, “Bankacılık anlamında ülkenin önde gelen illeri arasındayız. 2004’te banka sayısı 104 iken 240’a çıktı. Kredi kullanımda ise 32 milyarlık hacimle ülkede 6’ncı

24 Ağustos 2017 Saat: 12:27
Kocaeli kredi kullanımında 6. sırada
Kocaeli kredi kullanımında 6. sırada

Kurban Bayramı nedeniyle erkene çekilen Kocaeli Ticaret Odası (KOTO) Ağustos ayı olağan meclis toplantısı dün Burhan Kasım Meclis Salonu’nda Vali Hüseyin Aksoy’un katılımıyla gerçekleştirildi. KOTO Başkanı Necmi Bulut’un ev sahipliğinde gerçekleşen meclis toplantısının başkanlığını Akın Doğan üstlendi.  4 gündem maddesinin ele alındığı toplantıda Vali Hüseyin Aksoy, “Bankacılık anlamında ülkenin önde gelen illeri arasındayız. 2004’te banka sayısı 104 iken 240’a çıktı. Kredi kullanımda ise 32 milyarlık hacimle ülkede 6’ncı sıradayız” dedi.

EKONOMİYE YÖN VEREN ŞEHİR

Toplantıda açılış konuşmasını yapan KOTO Meclis Başkanı Akın Doğan, KOTO tarihçesi hakkında bilgi verdi. Ardından söz alan Vali Hüseyin Aksoy, “Kocaeli Türkiye’nin önemli bir şehri. Türkiye’de nüfus itibariyle 10’uncu şehri. Türkiye ekonomisinde önemli yer tutuyor. Ekonomiye baktığımızda önemli şehirlerin başındayız. Sektördeki potansiyeliyle ekonomiye yön veren bir şehir. Kocaeli, gelişen, Türkiye ortalamasının 2 katı nüfus artışı ile her yıl büyüyen bir kenttir” ifadelerini kullandı. Kocaeli’nin Asya ve Avrupa kıtalarının kesişme noktasında olması Kocaeli’yi daha farklı bir noktaya taşıyor. Denizden yararlanma adına önemli bir potansiyele sahibiz. 35 liman ve iskelesiyle 66 buçuk milyon tonla 2’nci sırada yer alıyoruz. Sanayi ve ticaretin gelişmiş olması isdihdamı da olumlu yönde etkiliyor” dedi.

BANKA SAYISI 240’A ÇIKTI

Özellikle dış ticaretinde Kocaeli 56 milyarlık bir dış ticareti hacmiyle ülkemizin dış ticaret hacminin yüzde 17’sini karşılıyor diyen Vali Aksoy, “Türkiye’de vergi tahsilatında da ilk sıralarda yer alan bir iliz. Sanayide ve ticarette belirli konuma sahip olan Kocaekli’nin diğer sektörlerde de gelişmesi için gayret edeceğiz. Kocaeli ekonomik göstergeleri çok önemli. 2004’te banka sayısı 104 iken 240’a çıkmıştır. Kredi kullanımda 32 milyarlık hacimle ülkede 6’ncı sırada. Bankacılık anlamında da ülkenin önde gelen illeri arasında Kocaeli bulunuyor. Ekonominin daha iyi yere gelmesi adına sizlerin çalışmaları çok önemli. Bizler de valilik olarak sizlerin sorunlarınıza çözüm üretmek görevimizdir” diye konuştu.

ÖĞRENCİ SAYISININ EKONOMİYE KATKISI

Vali Aksoy, “Kocaeli Üniversitesinde 82 bin öğrenci var. 7 bin Gebze Teknik Üniversitesi’nde var. Toplamda 90 bine yakın öğrenci var. Bu öğrenci sayısına baktığımızda birçok ilde olmayan önemli bir sayı. Bu öğrenci sayısı kentin ekonomisinde de önemli katkıda bulunuyor. Öğrencilerin taleplerini görmek ve onların ihtiyaçlarına göre de çalışmalarımızı yürütmek gerekir. Ticaret ve sanayi odaları önemli kurumlardır. Odalarımız ile istişarelere devam edeceğiz” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız