FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu22.47° C / 23° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli: Kocaeli 12 Verip 1 Alıyor

CHP Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’nin ülke ekonomisine yüzde12 katkı sağladığını fakat buna karşılık devletten aldığı payın çok düşük olduğunu söyledi.

31 Ocak 2016 Saat: 19:16
Kocaeli: Kocaeli 12 Verip 1 Alıyor
Kocaeli: Kocaeli 12 Verip 1 Alıyor

CHP Milletvekili Haydar Akar, Kocaeli’nin ülke ekonomisine yüzde12 katkı sağladığını fakat buna karşılık devletten aldığı payın çok düşük olduğunu söyledi.

CHP Milletvekili Haydar Akar, Meclis’te uluslararası sözleşmelerin onanmasına ilişkin yasa görüşmelerinde söz alarak, Kocaeli’nin ülke ekonomisine yüzde12 katkı sağladığını fakat buna karşılık devletten aldığı payın yetersiz olduğunu söyledi. Kocaeli’nin nüfus artışına dikkat çekerek konuşmasına başlayan Milletvekili Akar şunları söyledi: “Kocaeli, gerçekten 81 il arasında yüz ölçümü olarak küçüklük bakımından sondan 8'inci il ve 1 milyon 780 bin kişi yaşıyor. Kocaeli’de yıllık nüfus artışı 45 ile 60 bin arasında değişiyor. Bunun bir kısmı göçle geliyor, bir kısmı da normal, doğum yoluyla artıyor. Bu nedenle de Kocaeli ilini, sürekli yatırıma ihtiyacı olan bir il olarak da düşünebiliriz. Yine, 2015 yılının ilk dokuz ayında Kocaeli, 35 milyar 600 milyon 451 bin lirayla, devletin kasasına en fazla vergi veren, aktaran İstanbul'dan sonra 2'nci il oldu.


YATIRIM FAKİRİ
Söz konusu dönemde mükelleflere tahakkuk ettirilen 39 milyar 777 milyonla da 1'inci il oldu. Yani bizim Kocaeli'de yaşayan vatandaşımız aynı zamanda vergisini de ödüyor. Yine, tahsil edilen bu 35 milyar 600 milyonun ülke ekonomisine katkısı yüzde 12 yani ülke ekonomisinin yüzde 12,4'lük kısmını karşılıyor Ankara ve İstanbul'dan sonra. Yani, kısacası, Kocaeli 12 veriyor, 1 alıyor. Rakamları doğru söylemek istiyorum. Türkiye'de toplanan vergilerin kişi başı ortalaması 4 bin TL'yken Kocaeli'de bu kadar yoğun nüfus olmasına rağmen bu rakam 22 bin TL, bizim kentimiz bu ülkenin lokomotifi ama yatırım fakiri maalesef.’’

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız