FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu21.93° C / 23° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli Kızılay'da Adli Süreç

Geçtiğimiz ay görevden alınan Muzaffer Şişmanoğlu Başkanlığı’ndaki Türk Kızılay Kocaeli Şubesi Yönetimi için inceleme ve soruşturma süreci tamamlandı

9 Ağustos 2016 Saat: 10:37
Kocaeli Kızılay'da Adli Süreç
Kocaeli Kızılay'da Adli Süreç

Adli süreç başlatılan Türk Kızılay Şubesi’nin dosyaları savcılığa teslim edildi. Eski Başkan Muzaffer Şişmanoğlu ve yönetim kurulu üyelerine, Yenimahalle D-100 Karayolu üzerindeki Kızılay’a ait 18 dairelik inşaat ile ilgili olarak, “İhaleye Fesat karıştırmak ve güveni kötüye kullanmaktan” soruşturma başlatıldı.

Türk Kızılay Kocaeli Şube Başkanlığı’nın görevden alınması ve savcılık soruşturmasının başlatılması ile birlikte Ankara Kızılay Genel Müdürlüğü’nden 18 Temmuz Pazartesi günü ‘tedviren’ Başmüfettiş Celil Özüdoğru ile Müfettiş Yardımcısı Mehmet Murat Bilici görevlendirilmişti. Soruşturma ve çalışmalarını tamamlayan iki müfettişin ilimizde iki-üç hafta kadar daha kalıp Ankara’ya dönecekleri öğrenildi.

GEÇİCİ KURUL GÖREV YAPAÇAK

Bu süreçte Türk Kızılay Kocaeli Şube Başkanlığına gönüllü olarak ilimizin önde gelen iş adamlarından geçici kurul oluşturulacak. En az 5 kişiden oluşacak olan bu kurul, Kızılay Kocaeli Şube Başkanlığının (Şubat 2019) seçimlerine kadar görev yapacak. Geçici kurulu Vali ile Kızılay Genel Merkezi ortak kararla belirleyecek. Geçici kurul bu süreçte çalışmalarına gönüllü olarak hizmet edecek, hiçbir ücret talep etmeden gönüllülük esasına göre görev yapacak.

Ankara’dan gelen ve ‘tedviren’ görevde olan Başmüfettiş Celil Özüdoğru ile Müfettiş Yardımcısı Mehmet Murat Bilici, Kızılay gönüllüleri ile birlikte kurumun faaliyetlerini sürdürmeye devam ediyor. 20 Temmuz’dan itibaren demokrasi nöbetlerinde 14 bin adet topkek, 12 bin adet meyve suyu, 2 bin 184 adet su, 3 bin adet Kızılay lokumu dağıtılırken, bu süreçte 656 ünite de kan bağışı alındı.

Kızılay şubelerinde müfettiş incelemeleri 5 yılda bir yapılıyor. Büyükşehirlerde ise, bu kontrol iki yılda bir gerçekleştiriliyor. Ankara’dan daha önce gelen müfettişlerin, Muzaffer Şişmanoğlu ve yönetimi hakkında inceleme başlattığı, soruşturma açtığı belirtildi. Genel Merkezin Şişmanoğlu ve ekibine istifa etmeleri çağrısı yaptığı, Şişmanoğlu’nun görevi sürdürme ısrarı nedeniyle de noter aracılığıyla gönderilen yazıda yönetime görevden el çektirildiği anlaşıldı. Kızılay’ın kat karşılığı Yenimahalle’de Yıltam İnşaat tarafından yapımı devam eden ve inşaatı bitmek üzere olan 18 dairelik yapı, Şişmanoğlu ekibini bu sürece götüren iş oldu. Şişmanoğlu ve ekibi hakkında İhaleye Fesat Karıştırmak ve görevi kötüye kullanmaktan soruşturma başlatıldı. Konu ile ilgili tüm evrak ve dosyalar savcılığa teslim edilirken, soruşturma sürecinin adli tatil bittikten sonra başlatılacağı öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız