FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli Kimliksiz Bir Kent Oldu

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Kocaeli kimliksiz bir kent oldu” dedi

24 Mart 2016 Saat: 12:30
Kocaeli Kimliksiz Bir Kent Oldu
Kocaeli Kimliksiz Bir Kent Oldu

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, “Kocaeli kimliksiz bir kent oldu” dedi

CHP Kocaeli Milletvekili Tahsin Tarhan, TBMM Genel Kurulu’nda gündem dışı söz alarak Kocaeli’den bahsetti. Kocaeli’nin çok önemli bir şehir olduğunu kaydeden Tarhan, “Kocaeli, Karadeniz ve Marmara Denizi'ne kıyısı olan, bir tarafı ormanlarla, iki tarafı denizlerle çevrili tarihî bir şehrimiz. Nikomedya'dan günümüze gelen tarihiyle, kültürüyle var olan bir şehrimiz. Sevgili milletvekillerim, geçmişte sosyal demokrat belediyecilikle Türkiye'ye model olmuş, fuar alanları, çöp fabrikası yapan, baraj yapıp su sorununu çözen, doğal gaz sorununu çözen, Kocaelispor'uyla Avrupa Ligi'nde mücadele eden, gerçekten Türkiye'ye model olmuş bir şehirdi ama on dört yıldır AKP iktidarına baktığımız zaman, ulaşım sorununu çözmemiş, karmaşıklığın, yoksulluğun, işsizliğin var olduğu bir kentimiz” dedi. 


ÇALIŞMA YAPMADILAR
“Millî gelire en büyük katkıyı sağlayan iliz” diye gururlandıklarını ifade eden Tarhan, “Sanayi kenti’ diyoruz, ‘Teknoloji Kocaeli'de’ diyoruz, ‘Bilgi Kocaeli'de’ diyoruz ama yoksulluğa baktığımız zaman, işsizliğe baktığımız zaman, imar sorununa baktığımız zaman sorunlarla karmaşık bir kent, kimliksiz bir Kocaeli. Bir kentin ayağa kalkması için ya sanayi kenti olur ya liman kenti olur ya turizm kenti olur veyahut da spor kenti olur. Kocaeli'de bütün özellikler var. Büyükşehir Yasası'yla birlikte şirin tarihî beldelerimiz yok edildi. Gerçekten, Hereke halısıyla, Karamürsel sepetiyle, Kandıra beziyle, aynı zamanda tarihî beldeleriyle kapatılan Hereke, Karamürsel, Ereğli, şirin beldeleriyle var olan bir kentti. 12 tane ilçe kuruldu Büyükşehir Yasası'yla birlikte. 12 ilçeye baktığımız zaman, şehir merkezleri henüz belirlenmemiş, kamu binaları tamamlanmamış, şehirlerin girişleri ve çıkışları henüz belirlenmemiş bir kent. En büyük sorunumuz ulaşım. 2014 yılında yerel seçimlerde AKP seçim startını, Sayın Bakan, vali, belediye başkanıyla birlikte bir parka tramvayı çekerek, elektrik kablosunu da elektrik direğinden kaçak alarak ve o tramvayın içine girip resim çekerek verdiler.”


ÇÖPLÜK YAPTILAR
Tarhan, sözlerini şöyle sonlandırdı: “O günden bugüne baktığımız zaman tramvay hâlâ ortada yok. Büyük eleştiri alınca ‘Tramvayın rengini siz seçin’ diye billboardlara resimler astılar. Ama bugüne geldiğimiz zaman hâlâ raylı sistemle, hafif raylı sistemle, metroyla ilgili hiçbir çalışma yok. Sevgili milletvekilleri, ulaşım problemi Kocaeli'de çözülmemiş, park problemi çözülmemiş, imar problemi çözülmemiş. Akşamları sokağa çıkamıyorsunuz, karanlık, sosyal anlamda bir şeyler yapacağınız alanlarınız yok. Onun için ben Kocaeli ilçelerine, Gebze'ye, özellikle Gebze bölgesindeki ilçelere şu ismi veriyorum: ‘Türkiye'nin en büyük köyü’ ve aynı zamanda Kocaeli'yi bugünkü iktidarın sayesinde ‘İstanbul'un arka çöplüğü’ diye değerlendiriyorum.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız