FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

sisli18.47° C / 22° C

sisli

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli’de Darbeyi Böyle Planladılar…

Darbe gecesi Akıncı Hava Üssü'nde yakalanan Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'ın 'mahrem abiler' aracılığıyla Hayrettin İmren ile Nazmi Ekici'yle görüştüğünün tespit edildiği belirtildi.

6 Ekim 2016 Saat: 14:59
hayrettin imren, nazmi ekici, amiral, 15 Temmuz, Darbe
Kocaeli’de Darbeyi Böyle Planladılar…

15 Temmuz akşamını kana bulayan hainler… Kocaeli için bu senaryoyu nasıl işlediler… Darbe gecesi Akıncı Hava Üssü'nde yakalanan Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık'ın 'mahrem abiler' aracılığıyla Hayrettin İmren ile Nazmi Ekici'yle görüştüğünün tespit edildiği belirtildi.

Ortaya çıkan yeni detaylar Kocaeli’deki darbe girşimiyle ilgili Fetö’nün en üst kademesi olan mahrem ağabeylere işaret ediyor. Mahrem abilerin Fetullah Gülen tarafından seçildiği ve arkasında namaz kıldıkları söyleniyor. Mahrem abiler darbeden haberdar ve bütün organizasyonu onlar yapıyor. Mahrem ağabeyler FETÖ’nün hücre yapılanması ve 2010 yılından beri amirallerle görüşmeler yapıyor. 

Asıl işi öğretmenlik olan ve Kocaali’de özel okulda öğretmen olan Mert kod adlı  Y.D. Kocaeli’deki darbe planını organize ediyor. Mahrem abi olan  Mert kod adlı  Y.D. 11 Temmuz’da gece 12:00’de İstanbul Ümraniye’de Hayrettin İmren ve AkıncılaR üstünde yakalanan Tuğamiral Ömer Faruk Harmancık ile buluşuyor.  Mert kod adlı  Y.D. Gölcük'teki Donanma Komutanlığı'nda görevli Tuğamiral Hayrettin İmren ve Marmaris Aksaz Deniz Üssü'nde görevli Tuğamiral Nazmi Ekiciyi de burada buluşturuyor.  Tuğamiral Nazmi Ekici, Gölcük Donanmasında görevli Hayrettin İmren’i burada ikna ediyor. Donanmadaki plan burada yapılıyor. 13 Temmuz’da Tuğ Amiral Ömer Faruk Harmancık, Nazmi Ekici’yi Ankara’ya çağıyor. Çay yolunda bir yerde buluşuyorlar. Yanlarına bir de imam geliyor. 

Kocaeli'nin Gölcük İlçesi'ndeki Donanma Komutanlığı'nda darbe gecesi iddiaya göre Deniz Ana Üs eski Komutanı Tuğamiral Hayrettin İmren emriyle toplanan askeri personele, "Artık, Donanma'nın hakimiyeti bende. Donanma komutanı gelse bile tutuklayacağım. Bunu engellemek isterseniz önce bana sıkacaksınız" dedi. Bunun üzerine bir astsubay, "Bu vatanın sağ salim olması için gerekirse sana bile sıkarım" diyerek karşılık verdi. Tuğamiral Hayrettin İmren askeri personelin talimatlarına uymaması üzerine Güney Grup eski Komutanı Tuğamiral Nazmi Ekici ile birlikte bir Sahil Güvenlik botuna binerek Başiskele’ye kaçtı. Buradan sonra kaçış planı başladı. Amiraller Kocaeli’de 2 evde kaldı. Bu evler imamlara ait evlerdi. İstanbul’a geçiş için bir süre beklediler. 9 Ağustos’ta ise  4 araçlık eskort ile yanlarında 4 mahrem abiyle birlikte İstanbul’a kaçtılar. Önce Anadolu yakasında Sultanbeyli’de kaldılar. Soınrasında Albay Kamil Altın’ın kızı İ. Altın Tuzla’da firari amiraller için ev tuttu ve amiraller orda kalmaya başladı. Hikayenin bundan sonraki kısmı herkesin malumu. 7 Eylül’de kaçış serüvenleri son buldu.  2 Amiral saklandıkları eve düzenlenen operasyonla tuzlada yakandı. Yakalandıkları gecenin sabahında Yunanistan’a kaçmayı planlıyorlardı ancak planın  bundan sonrası tutmadı. Firari amiraller gözaltına alındıkları gibi planın başladığı yere,  Kocaeli’ye  bu kez sanık olarak döndü.

 

 

Darbenin olduğu gece ise Tuğamiraller Hayrettin İmren,  Nazmi Ekici ve Ayhan Bay'ın halkta korku yaratmak için gemilerden ateş açılması için emir verdiğini, ayrıca İstanbul'da bulunan bir gemiye 3 el ateş etmesi için emir verdikleri öğrenildi. Tuğamiral Hayrettin İmren'in ifadesinde pişman olduğunu, Tuğamiral Nazmi Ekici tarafından ikna edildiğini, cezaevine girmek istemediğini söylediği öğrenildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız