FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.53° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli Barosu'ndan Özgecan isyanı

Tüm Türkiye’de infial yaratan Özgecan Aslan cinayetiyle ilgili adliye önünde Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi açıklama yaptı. Açıklamayı okuyan Avukat Didem Turan “Yasalar uygulanmıyor” dedi.

16 Şubat 2015 Saat: 14:07
Kocaeli Barosu'ndan Özgecan isyanı
Kocaeli Barosu'ndan Özgecan isyanı

 

Mersin’de bindiği otobüste tek kaldıktan sonra tecavüz edilmek istenen, direnince de defalarca bıçaklanan ve demir çubukla katledildikten sonra dere kenarında cesedi yakılan Özgecan Aslan cinayeti tüm yurtta ve kentte infial yarattı. Kadın cinayetlerini tekrar gündeme getiren cinayetle ilgili, Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi adliye önünde basın açıklaması yaptı. Erkek avukatların da destek verdiği basın açıklamasını Avukat Didem Turan okudu. Turan, yasaların uygulanmamasından yakındı. Turan, “Erkek şiddetinin hız kesmediği Türkiye’de yürürlükteki yasalara rağmen hemen hemen her gün en az bir kadın cinayeti ile karşı karşıya kalıyoruz. Şiddete maruz kalan kadınlar için Avrupa Konseyi İstanbul Sözleşmesi 1 Ağustos’ta yürürlüğe girdi. Ancak gerek İstanbul Sözleşmesi gerekse Ailenin Korunması ve Kadına Karşı şiddetin önlenmesine karşı çıkarılan kanunun uygulanmasında yaşanan sıkıntılar nedeniyle yaşanan erkek şiddetinin önüne geçilmiyor” diye konuştu.

 

RAKAMLARI AÇIKLADI
Yaptığı açıklamada Kadına şiddet için çıkartılan kanunun uygulanmadığını vurgulayan Didem
Resmi olmayan rakamlara göre 2013 ve 2014 yılına ait kadına yönelik şiddet rakamlarını açıkladı. Turan, “2013 yılında 214 kadın, çevresindeki ya da tanımadığı erkekler tarafından öldürüldü. 2014 yılına ait tablo ise önceki seneye göre durumun daha vahim olduğunu ortaya koydu. 2014 yılında 281 kadın erkek şiddetine maruz kalarak yaşamını yitirdi. Önleyici tedbir kararına rağmen kadınların yüzde 8.7’si cinayetlere kurban gitti. Yüzde 13’ü ise boşanmak istedikleri için öldürüldü” bilgisini verdi. Özgecan Aslan cinayetinin tüm ülkeyi derinden yaraladığını vurgulayan Didem Turan, “Özgecan’ın bedeni tüm kadınların bedenidir. Kadına yönelik bu vahşice tavra artık yeter diyoruz. Kadınları hor gören ve onları sömüren, onları cinsel bir objeye indirgeyen zihniyeti kınıyoruz. Kocaeli barosunun kadın erkek tüm üyeleri olarak kadına yönelik ayrımcı, şiddet içeren her türlü eylemle mücadelemize tüm kararlılıkla devam edeceğiz. İlimizde devam eden kadına yönelik şiddet davalarına Kocaeli Barosu Kadın Hakları Merkezi olarak müdahil olacağız” diyerek açıklamasını sonlandırdı.

 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız