KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık11.21° C / 16° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Kocaeli Barosu’nda Solakoğlu veda etti

Kocaeli Barosu’nda 33. Olağan Genel Kurul heyecanı bugün başladı. Baro seçiminde bin 124 avukatın oy kullanma hakkı bulunuyor.

25 Ekim 2014 Saat: 14:23
Kocaeli Barosu’nda Solakoğlu veda etti
Kocaeli Barosu’nda Solakoğlu veda etti

Kocaeli Barosu’nda 33. Olağan Genel Kurul heyecanı bugün başladı. Baro seçiminde bin 124 avukatın oy kullanma hakkı bulunuyor. Mevcut Baro Başkanı Tamer Solakoğlu’nun aday olmadığı kongrede, Hakan Lamper ile Sertif Gökçe başkanlık için yarışacak.

Saat 09.30’da Kocaeli Ticaret Odası (KOTO)’nda başlayan kongrenin ilk gününde konuşmalar oldu. Adayların yanı sıra avukatlar da kongrede söz aldı. Yarın genel kurulun 2. gününde ise oy kullanma işlemi Kocaeli Adliyesi’nde yapılacak. Oy kullanma işlemi saat 08.30’da başlayacak, 17.00’de sona erecek. Kongreye katılımın yüksek olması bekleniyor. Genel Kurula CHP Kocaeli Milletvekili M. Hilal Kaplan, Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Küçük, Adalet Komisyon Başkanı Yusuf Coşkun, eski baro başkanları ve yaklaşık 300 hukukçu katıldı. Genel kurula seçilen divan başkanlığına Bora Uluç, yardımcılığına Süreyya Koşar, katipliklere Güzin Aşkın Alpaslan ve Sara Mungan’ın seçilmesi ile olağan üstü kongre başladı.

 BARIŞ İÇİN DE YAŞAYAN BİR TÜRKİYE VE DÜNYA OLACAĞINA İNANIYORUZ

Genel kurulda ilk olarak baro başkanı Av. Tamer Solakoğlu, “ bu güne kadar baromuzda başkan veya diğer yerlerde görev yapan fedakarca çalışmış tüm meslektaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Bugün ülkemizde yaşananlar ve Ortadoğu’da yaşananlardan hepimiz üzgünüz diyen Solakoğlu, etnik kökenler ortaya atılarak halklar birbirlerine düşman edilmektedir. Barış için de yaşayan bir Türkiye ve dünya olacağına inanıyoruz. Her türlü güç gücü elinde bulunduranlar tarafından kötüye kullanılabilir. Siyasi iktidarı dengeleme ve denetleme işlemini görecek bağımsız ve tarafsız yargı organına ihtiyaç vardır. Yargı bağımsızlığı temel hak ve hürriyetlerin güvencesidir. Hakim dışarıdan gelecek tehlikelere karşı korunmadığı sürece adaleti hukuka uygun şekilde dağıtamaz. Bu bakımdan bağımsızlık hakimler için tanınmış bir ayrıcalık değil, onların tarafsızlığı sağlamanın aracıdır” diye konuştu.

HSYK SEÇİM SONUCUNDA OLUŞAN YAPI ÇOĞULCU DEĞİLDİR

Ülkemizde yaşanan bağımsız ve tarafsız yargı sorununun tepesinde HSYK’yı geçmiş tüm dönemlerde çağdaş ve demokratik hukuk devletine yakışır bir şekilde oluşturamamak yatmaktadır diyen Solakoğlu, “ 2010 Anayasa değişikliği sonrasında oluşturulan HSYK’nın yapısı demokratik ve çoğulcu değildi. Geçtiğimiz günlerde yapılan HSYK seçimleri sonucunda oluşan ve henüz görevine başlamayan kurulun yapısının da demokratik ve çoğulcu olmadığını düşünmekteyiz” dedi. Ayrıca hakimlik ve savcılık mesleğine başlama, hakimlik ve savcılık sınavlarının yapılış şekli hakim ve savcı olacak kişilerin seçimi hususunda siyasi erkin etkisinin olmadığı bir sistem kuramamış olmamız da yaşadığımız yargı bağımsızlığı sorununda karşımıza çıkan diğer bir etkendir “ dedi.

MESLEKTE ÇOK ZORLUK VAR

Bugün avukatlık mesleğinin mesleğe kabulün sınavla yapılması dışında bir çok sorunu bulunmaktadır diyen Solakoğlu, “ Avukatlık görevini yaparken çeşitli zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Biz bu zorlukların ortadan kaldırılmasına yönelik düzenlemeler yapılmasını beklerken siyasi iktidar tarafından hazırlanan yasa teklifiyle soruşturma aşamasında avukatların dosyaya ve delillere erişimini engelleyecek bir düzenleme getirilmek istenmektedir. Bu düzenleme silahların eşitliği ilkesine aykırı kabul edilemez bir düzenlemedir. Ancak asıl bizi üzen bu yasa teklifinin altına imza koyan avukat ve hukukçu milletvekillerinin yani meslektaşlarımızın olmasıdır” dedi. Avukatlık mesleğinin geçim kaygısı haksız rekabet yabancı avukatlık büroları yüksek vergi oranları CMK ve Adil Yardım ücretlerinin düşük olması sosyal haklar emeklilik can güvenliği gibi daha bir çok sorunu bulunmaktadır “ ifadelerini kullandı.

GENÇ AVUKATLARIN TEKLİFİNİ DESTEKLEDİK

Bugün genel kurulumuzun gündemine, Genç Avukatlar Meclisimiz tarafından hazırlanan bir teklif gelecek diyen Solakoğlu, “ Bu teklifte genç avukatların mesleğe başladıktan itibaren 3 yıl süre ile baro aidatlarını 1/3 oranında indirimli olarak ödemeleri istenilmektedir. Bu teklif baro yönetim kurulumuz tarafından değerlendirilerek uygun görülmüş ve desteklenen bir tekliftir. Genç meslektaşlarımızın aidat ödeme sorunlarına aidat ödeme sorunlarına dönemimiz biterken de olsa çözüm bulabilmiş olmamız beni son derece mutlu etmektedir” dedi. Avukatlık mesleğinin sorunlarının tamamen çözümü için mesleğe on yıllarını kurtaracak yeni bir avukatlık kanunu yapılması gereklidir diyen Solakoğlu, “ Barolar ve Türkiye Barolar Birliği özellikle bu konuda çalışmalar yapmalıdırlar” diye konuştu.

MESLEKTAŞLARIM BARO ETKİNLİKLERİNE KATILMALI

Tüm meslektaşlarımız üyesi bulundukları barolara destek olup katkı sunmaları gereklidir diyen Solakoğülu, “ Avukatlar, üyesi oldukları baroların faaliyetlerine etkinliklerine katılmalı ve başta aidat ödeme olmak üzere barolarına karşı olan yükümlülüklerini yerine getirmelidir. Çünkü barolar meslektaşlarının aidat ödentileri ile meslektaşlarına hizmet verebilen kurumlardır “dedi. Dönemimizde aidat ödemeleri için çok çaba sarf ettik diyen Solakoğlu, “ Adli yardım ödemelerinde kesinti yaptık. Kayıt silme işlemlerini gerçekleştirdik. Bunları genel kurulumuzca bize teveccüh edilen yönetme sorumluluğu çerçevesinde yaptık. Bu yaptıklarımız için bize kızan olabilir. Ancak baromuzun meslektaşlarımıza 450 bin TL adli yardım borcu bulunmaktaydı. Göreve geldikten sonra kısa sürede bu borcu meslektaşlarımıza ödedik” diye konuştu.

TEŞEKKÜR ETTİ

Teveccühlerinizle 2010 ve 2012 yıllarında seçildiğim Kocaeli Barosu Başkanlığından ayrılırken görevimi hakkıyla yapmış olmanın size ve verdiğiniz desteğe layık olmanın gurur ve mutluluğunu yaşıyorum. Görev süresi içinde baromuza ve mesleğimizi yüceltmek ve yükseltmek için çalıştık. Bu çalışmaları yaparken hiç yorulmadık. Bize teveccüh ettiğiniz görevi size ve mesleğimize hizmet etmenin heyecanı ile yerine getirmeye çalıştık. Bize güvenenlere, destek olanlara verdikleri destek ve gösterdikleri güvenle eğer bir başarı varsa bizi başarıya taşıyan siz sevgili meslektaşlarıma en içten teşekkürlerimi sunuyorum” dedi. Baro binasının yetersiz olduğuna değinen Solakoğlu, daha önce belirlenen  Kavakçılık mevkiinde bulunan arazide de ben kısa sürede Baro Binasının yapılması gerektiğini söyledi.

TÜRKİYE’DE DEMOKRASİ KÖR TOPAL DEVAM EDİYOR

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan; “ Burada siyaset yapmak istemiyorum. Bugün aranızda olmaktan çok mutluyum. Ancak şunu söylemeden de geçemeyeceğim. Türkiye’de demokrasi kör topal devam ediyor. Demokrasimizin bir parçası olan seçim ve sandık elbette önemlidir. Ancak sandıktan kişinin ülkeyi yönetirken adaleti herkese hissettirmesi gerekir. Ben sandıktan çıktım dilediğimi yaparım, yargıçları hakimleri dilediğim gibi yönetirim derseniz bu hukukun üstünlüğü değildir. Bu anlamda sizlere çok görev düşecek. Halkın temel hak ve özgürlüklerini koruma noktasında mücadelenizin hepimize örnek olacağını düşünüyorum” dedi.  

TARİH YARGILAYANLARI PEK HATIRLAMAZ AMA SAVUNUCULARINI HİÇ UNUTMAZ

Adalet Komisyonu Başkanı Yusuf Coşkun; “ Sayın Solakoğlu ile çok güzel 4 yıl geçirdik. Yeni seçilecek yönetimle de uyumlu olacağımızı düşünüyorum. Tamer Solakoğlu, uyumu başarısı ile silinmez izler bıraktı. Yeni seçilecek olan yönetimin aynı şekilde izler bırakacağını düşünüyorum. Tarih yargılayanları pek hatırlamaz ama savunucularını hiç unutmaz “ dedi.

SEÇİM YARIN

Yarın yapılacak olan genel kurulun ardından 10 yönetim, 1 başkan, 3 denetim, 5 disiplin ve 5 Türkiye Barolar Birliği delegesi seçilecek. 1124 üyenin oy kullanma hakkının olduğu seçimler için Kocaeli Adliyesi’nde 4 sandık kurulacak. Seçimlerde oy kullanma saati 09.00-17.00 saatlerinde yapılacak. Baro başkanlığına aday olan Av. Hakan Lamper ve Av. Sertif Gökçe yönetim kurulu listelerini hazırladı. Lamper 10 kişilik liste yaparken, Gökçe bağımsız adaylarının da seçilmesi için 8 kişilik liste oluşturdu.

BAĞIMSIZ ADAYLAR VAR

Baro’da çarşaf liste ile yapılacak olan seçimlerde iki isim de yönetim kurulu için bağımsız aday olduklarını açıkladı. Bağımsız olarak yönetime girmek için Avukat Volkan Koçak ve mevcut yönetim kurulu üyesi Salih Melek Fırat aday oldu. Seçimler çarşaf liste ile olacağı için her iki yönetimden isimlerde fazla oy alarak seçilen listeye girebilir.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız