FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu21° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kocaeli Abhaz Derneği Açılışı Gerçekleşti

Bir süre önce resmi başvuru ile açılış süreci başlatılan Kocaeli Abhaz Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa kent protokolünden önemli isimlerin yanı sıra Abhazya Diasporası’ndan çok sayıda kişi katıldı

11 Ekim 2015 Saat: 13:18
Kocaeli Abhaz Derneği Açılışı Gerçekleşti
Kocaeli Abhaz Derneği Açılışı Gerçekleşti

Bir süre önce resmi başvuru ile açılış süreci başlatılan Kocaeli Abhaz Derneği’nin açılışı gerçekleştirildi. Açılışa kent protokolünden önemli isimlerin yanı sıra Abhazya Diasporası’ndan çok sayıda kişi katıldı

Kocaeli Abhaz Derneği, İzmit Yahya Kaptan’daki yeni yerinde açıldı. Gerçekleştirilen açılışa, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Abhazya’nın Türkiye Temsilcisi İnar Gitsba, CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Kocaeli Milletvekili Saffet Sancaklı, Abhazya Parlamentosu milletvekillerinden Tayfun Ardzınba, Kandıra Belediye Başkanı Ünal Köken, Abhaz Dernekleri Federasyonu Genel Başkanı Cengiz Koç, Abhazya Türkiye Ticari ve Ekonomik İşler Temsilcisi Ruhi Karaalp, Kocaeli Kafkas Kültür Derneği Başkanı Erdal Çatan, Türkiye’deki birçok Abhaz derneklerinin başkan ve yöneticileri, Kocaeli’nin önde gelen isimleri ve Kocaeli diasporasından birçok kişi katıldı.

 

ABHAZ’LAR TEMSİL EDİLECEK

Kocaeli Abhaz Derneği Başkanı Hasan Konca, törenin açılış konuşmasını gerçekleştirdi. Abhazya’yı misafirlere anlatan Konca, Kocaeli’nin Kafkas sürgününde Abhazlar için önemli bir kent olduğunu, yaşanan trajedide Kocaeli Kandıra Babalı Köyü’nde birçok Abhaz’ın karaya çıktıktan sonra çeşitli hastalıklardan dolayı yaşamlarını yitirdiğini ve Kocaeli’de çok sayıda Abhaz kökenli yurttaşın yaşadığını ifade etti. Konca, “Kocaeli’de Abhazların artık temsil edileceği bir yeri var” diyerek açılışa katılan tüm herkese teşekkür etti.

 

TÜRKİYE ÇOK ÖNEMLİ

Abhazya’nın Türkiye tam yetkili temsilcisi İnar Gitsba’da yaptığı konuşmada, Abhazya için Türkiye’nin çok önemli bir yeri olduğunu ifade ederek, “Dünya ülkeleri arasında en çok Abhaz nüfusu Türkiye’de yaşıyor. Abhaz diasporası Türkiye için önemli bir yer edinmiştir. Abhazya için Türkiye’nin yeri çok önemlidir. Abhazya Cumhuriyeti, Türkiye’yi önemli bir müttefiki olarak görmektedir. Türkiye’de yaşayan Abhaz diasporası da iki ülke arasındaki ilişkileri güçlendirmektedir” dedi.

 

ABHAZLARA DESTEK VERİYORUZ

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu da yaptığı konuşmada Türkiye’de Abhazların çok sevildiğini ifade ederek, “Türkiye’de Abhazları çok çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz ay Abhazya’ya gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerde bize çok ilgili davranıldı. Tarihten beri Abhazya ile ilişkilerimiz çok güçlüydü. Bundan sonra da Abhazya’yı önemsemeye devam edeceğiz. Türkiye’de yaşayan Abhazlara da her türlü desteği vereceğiz. Abhazca’nın unutulmaması için Büyükşehir Belediyesi adına KOMEK aracılığıyla Abazaca dersleri veriyoruz ve vermeye devam edeceğiz” ifadelerinde bulundu. Abhaz Dernekleri Federasyonu Başkanı Cengiz Koç, yaptığı konuşmada, tarihten beri Abazaların Türkiye için büyük katkılar sağladığını anlattı.

 

AÇILIŞ KURDELESİ KESİLDİ

Gerçekleştirilen konuşmaların ardından protokol üyeleri, açılış kurdelesini kesti. İbrahim Karaosmanoğlu ve protokol üyeleri, kurdele kesiminin ardından Kocaeli Abhaz Derneği binasını inceledi. Karaosmanoğlu Abhazya gezisi sırasında yaşadığı anıları katılımcılara anlattı. Program kokteylin ardından sonra erdi. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız