FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOBİS’le 45 bin seyahat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ağustos ayında İzmit’te başlattığı Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS), tahmin edilenden çok daha büyük ilgi gördü.

10 Ekim 2014 Saat: 12:37
KOBİS’le 45 bin seyahat
KOBİS’le 45 bin seyahat

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nin ağustos ayında İzmit’te başlattığı Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi (KOBİS), tahmin edilenden çok daha büyük ilgi gördü.  Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Başkanlığı’ndan alınan bilgilere göre,  iki ay içinde KOBİS sisteminden 45 bin bisiklet kiralandı.

ÇALINAN YOK AMA ZARAR GÖREN ÇOK

Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi yetkilileri, İzmit’te 15 farklı istasyondan kiralanan bisikletler içinde bugüne kadar çalınan, kaybolan bisikletin bulunmadığını, ancak kötü kullanım nedeniyle hasar gören pek çok bisiklet bulunduğunu açıkladılar. Yetkililer, “Hasar gören bisikletlerle ilgili olarak şimdilik vatandaşlar hakkında işlem yapmıyoruz.  Bisikletleri en kısa zamanda onarıp, yeniden hizmete sunuyoruz” dediler.

KREDİ KARTINI BECEREMEDİLER

Kobis sistemindeki kiralık bisikletler şimdilik sistem için çıkartılan abonelik kartları veya Kent Kartlarla kullanılabiliyor. Yetkililer, Kobis sisteminden kredi kartı ile de bisiklet kiralanabileceğini açıklamışlardı. Ama aradan geçen üç ay içinde hala Kride Kartı ile kiralama sistemi kurulamadı. Yetkililer, bu ay sonunda veya kasım ayı başında kredi kartı ile de bisiklet kiralamanın mümkün olabileceğini, böylelikle kullanımın daha da artacağını söylediler. Halen 15 Kobis istasyonunda 120 bisiklet vatandaşın hizmetine sunuluyor.  Bisikletlerin ilk yarım saatlik kullanımı, ücretsiz.  İlk yarım saatten sonraki her bir saat için 1 TL’lik ücret tahakkuk ediyor. KOBİS abonelik kartları, Fuar’daki Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Dairesi’nden  5 TL karşılığında alınabiliyor.

15 İSTASYONUN YERLERİ

Kobis kiralık bisiklet sistemi, İzmit içindeki 15 istasyonun herhangi birinden kiralanan bisikletin, kullanıldıktan sonra, yine bu sistem içindeki istasyonlardan birine teslim edilmesi şeklinde işliyor. İzmit içindeki 15 Kobis istasyonunun yerleri şöyle: Sekapark Palmiye Kafe önü,  Sekapark Uçurtma Tepesi,  Seka Park 2 nci etap, İzmit Marina,  Mimar Sinan Köprüsü altı, Kocaeli Fuarı,  İzmit Belediyesi önü,  Anıtpark,  Doğu Kışla Parkı,  Kandıra Sapağı,  Yahya Kaptan Kınalı Asker Parkı,  Yahya Kaptan D-100 girişi,  Yahya Kaptan Bisiklet Eğitim alanı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız