FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19° C / 19° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KOBİS' e Zarar Verenlere Yasal İşlem Var

KOBİS kapsamındaki 136 akıllı bisikletten 92’si kullanım hatası ve bazı kişilerin kasıtlı zarar vermeleri nedeniyle tamir ediliyor

11 Ağustos 2015 Saat: 14:28
KOBİS' e Zarar Verenlere Yasal İşlem Var
KOBİS' e Zarar Verenlere Yasal İşlem Var

KOBİS kapsamındaki 136 akıllı bisikletten 92’si kullanım hatası ve bazı kişilerin kasıtlı zarar vermeleri nedeniyle tamir ediliyor

Büyükşehir Belediyesi’nin kentte modern ve hızlı ulaşıma katkı sağlamak amacıyla hayata geçirdiği akıllı bisikletler, büyük ilgi görüyor. Yaklaşık 1 yıl önce hizmete alınan Kocaeli Bisikletli Ulaşım Sistemi(KOBİS) çerçevesinde 18 istasyonda 136 akıllı bisikletle hizmet veriliyor. Ancak kullanım hataları ve bazı kişilerin kasıtlı zarar vermeleri nedeniyle akıllı bisikletlerin yüzde 70’lik bölümü halen tamirde bulunuyor. 

 

KASITLI ZARAR VERENLER VAR!

Akıllı bisikletlerin kullanım oranları özellikle yaz aylarının başlangıcı olan haziran ve temmuz aylarında en yüksek oranlara ulaşıyor. Ancak akıllı bisikletlerin düzenli kontrolü, bakım ve onarımı kadar dikkatli kullanımı da büyük önem taşıyor. Akıllı bisikletlerde kullanıcı hataları nedeniyle zaman zaman hasarlar oluşuyor. Ancak bazı kişiler akıllı bisikletlere özellikle zarar veriyor, istasyonlarda kilitli bulunan bisikletleri zorlayarak yerinden çıkarmaya çalışıyor. Bunun sonucunda da akıllı bisikletlerde ve istasyonlarda ağır hasar meydana geliyor.

 

92 ADET BİSİKLET HASARLI

Ağustos ayının ilk günlerinden itibaren 136 adet akıllı bisikletten 92’si kullanıcı hataları ve kasıtlı olarak verilen hasarlar nedeniyle kullanılamaz hale geldiği için atölyede tamir ediliyor. Kırılan bisikletlerin tamiri 10-15 gün arasında sürdüğü için istasyonlara gelen vatandaşlar, yeteri sayıda akıllı bisiklet bulamıyor.

 

YASAL İŞLEM BAŞLATILACAK

KOBİS hizmeti veren 18 adet istasyonda güvenlik kameraları ve çevrelerinde MOBESE sistemine kayıtlı kameralar yer alıyor. Kiralama kartı üzerinde bulunan kimlik bilgilerinden de yola çıkılarak bisikletlere kasti zarar veren kişiler tespit ediliyor. Kocaeli halkının akıllı bisiklet kullanımını engelleyen bu kişiler hakkında kamu malına zarar vermekten yasal işlem başlatılıyor.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız