CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı az bulutlu7° C / 7° C

parçalı az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KO-MEK’TEN TÜRKİYE’DE BİR İLK

KO-MEK’in Gölcük Kaynak Atölyesi’nin Model Gemi Yapımı Usta Öğreticisi ve kursiyerleri Üsküdar Vapurunun model gemisini yaptı. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sana

1 Mart 2013 Saat: 19:00
KO-MEK’TEN TÜRKİYE’DE BİR İLK
KO-MEK’TEN TÜRKİYE’DE BİR İLK

KO-MEK’in Gölcük Kaynak Atölyesi’nin Model Gemi Yapımı Usta Öğreticisi ve kursiyerleri Üsküdar Vapurunun model gemisini yaptı.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi kursları büyük başarılara imza atmaya devam ediyor. KO-MEK’in Gölcük Kaynak Atölyesi’nin Model Gemi Yapımı Usta Öğreticisi kursiyerleriyle birlikte tarihe ışık tuttu. Usta Öğretici kursiyerleriyle birlikte 1 Mart 1958 Vapur faciası olarak bilinen Üsküdar vapurunun model gemisini hazırlayarak bir ilke imza atmış oldu.

Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan KO-MEK’in Gölcük Kaynak Atölyesi’nin Model Gemi Yapımı Usta Öğreticisi Yusuf Akmeşe, kursiyerleriyle birlikte gerçekleşen bu olayın 55. yıl anısına Üsküdar vapurunun model gemisini hazırladı. Daha önce böyle bir çalışma yapılmadığını belirten Akmeşe, birkaç resim örneği ve modelcilerden aldığı fikirlerle yola çıktığını ifade etti.

Kursiyerlerden Tamer Aydın ise hazırlanan model geminin kendileri için güzel bir anı olduğunu ifade etti. 1958 doğumlu Aydın, “Ben vapur faciasının gerçekleştiği yıl doğdum. Küçükken bu olayı hep anlatırlar ve bizde mezarlıklara giderek onlara dua ederdik. Şimdi bu tarihi olayın anısına oluşturduğumuz model gemiyle onları anıyoruz’’ dedi.

Gölcük Kaynak Atölyesi Yöneticisi Önder Alioğlu, o günün anısına sahip çıkabilmek adına bire bir resimlere bakılarak, can simitlerine kadar hazırlanmış bir model olduğunu söyledi.

[gallery link="file"]

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız