FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu20.45° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KO-MEK BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ ARATMIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi kursları (KO-MEK) kentte yaşayan yabancıların ilgisiyle dolup taşıyor. KO-MEK kurulduğu günden bu yana çok sayıda yab

25 Ocak 2013 Saat: 14:56
KO-MEK BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ ARATMIYOR
KO-MEK BİRLEŞMİŞ MİLLETLERİ ARATMIYOR

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Meslek ve Sanat Eğitimi kursları (KO-MEK) kentte yaşayan yabancıların ilgisiyle dolup taşıyor. KO-MEK kurulduğu günden bu yana çok sayıda yabancı uyruklu vatandaşa başta Türkçe olmak üzere çeşitli branşlarda eğitim verdi. Kocaeli’nin Halk Üniversitesi bu haliyle adeta Birleşmiş Milletleri andırıyor.

İKİNCİ ADRESLERİ KO-MEK

KO-MEK bu eğitim döneminde de yine yabancı kursiyerlere evsahipliği yapıyor. Çeşitli nedenlerden dolayı kentimizde bulunan yabancı uyruklu vatandaşlar çevreleriyle daha iyi iletişim kurabilmek için KO-MEK’in dil eğitim kurslarına katılıyor. Mimar Sinan Kurs Merkezi’ndeki Türkçe kursunda halen 8 yabancı uyruklu kursiyer eğitim görüyor.

KO-MEK’TE BM HAVASI

Litvanya, Ukranya, Tunus, Çin, Rusya, Türkmenistan ve Polonya uyruklu 8 kursiyer bu durumlarıyla adeta KO-MEK’te Birleşmiş Milletler havası estiriyor.

TÜRKÇEM İYİLEŞTİ

Kursiyerlerden Türkmenistanlı Murat Yazmuhammedov dört ay önce Türkiye’ye geldi. Kocaeli Üniversitesi Matematik bölümünü kazanan Yazmuhammedov, Türkçe öğrenmek amacıyla KO-MEK kurslarına katıldı. Daha önce Türkçe bilmediğini söyleyen Murat Yazmuhammedov, “KO-MEK kursu Türkçe öğrenmemde ve çevremdeki insanlarla kolay iletişim kurabilmem konusunda çok yardımcı oldu. Artık Türkçemin daha iyi olduğunu arkadaşlarım da söylüyor. Ayrıca İngilizce kursuna da katılıyorum’’dedi. Yazmuhammedov, kendisine sunulan bu imkânlardan dolayı yetkililere teşekkür etti.

RUS GELİN ALENA

KO-MEK’in Rus gelini Alena Gökbayrak ise yaklaşık iki yıldır Kocaeli’nde ikamet ediyor. Evlilik dolayısıyla kentimize gelin gelen Alena hanımın yaşadığı yere alışmasında KO-MEK en büyük destekçilerinden biri oldu. Alena Gökbayrak KO-MEK sayesinde Türkçesini oldukça ilerletti. Kocaeli’nde yaşadığı için çok mutlu olduğunu dile getiren Alena Gökbayrak, “KO-MEK’te Türkçe öğrenerek çevremdeki insanlarla daha iyi anlaşıyorum. Dersler çok eğlenceli geçiyor. Bizlere ücretsiz olarak Türkçe öğrenme imkânı sunanlara çok teşekkür ederim’’dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız