FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur20.68° C / 22° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KIŞA ÖZEL REÇETE

Dahiliye Uzmanı Mesut Polat, kışın artan hastalıklardan korunmanın yollarına açıkladı. Nezle, grip, bronşit gibi hastalıkların kış aylarında daha sık görüldüğünü ve mutlaka grip aşısı yaptırmak gerekt

7 Ocak 2013 Saat: 16:40
KIŞA ÖZEL REÇETE
KIŞA ÖZEL REÇETE

Dahiliye Uzmanı Mesut Polat, kışın artan hastalıklardan korunmanın yollarına açıkladı.


Nezle, grip, bronşit gibi hastalıkların kış aylarında daha sık görüldüğünü ve mutlaka grip aşısı yaptırmak gerektiğini belirten Polat, “Mikroplar daha çok ağızdan ağıza, tokalaşmakla veya yakın temasla geçer. Kış günlerinde grip olmamak için grip aşısı çok faydalı. Özellikle kronik hastalığı olanlar mutlaka grip aşısı olmalı. Kronik bronşit, şeker hastalığı, kalp rahatsızlığı, böbrek yetersizliği olanların grip aşısı olamalarını özellikle öneriyorum. Çocukların ve yaşlıların mutlaka aşı olması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.


Gripten korunmak için vücut direncini artırmak gerektiğini bunun içinde beslenmenin önemli olduğunu söyleyen Polat, “Beslenme çok önemli. Taze sebze ve meyve tüketerek bolca vitamin almak gerekiyor. C vitamini vücut direncini artırır. Konserve, kola kutu, meyve suyu yerine taze meyve, sebze tavsiye ediyorum. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler, portakal mandalina gibi C vitamini bol olan gıdaların alınmasında fayda var.” şeklinde konuştu.


Kış aylarında da su içmeyi azaltmamak gerektiğini söyleyen Polat, “Kışın su ihtiyacı azalmakta fakat vücudumuzun mikroplarla savaşması için suya ihtiyacı var. Günlük 1,5-2 litre sıvı tüketilmesi gerekiyor.” dedi.
Aşırı uykusuz geçen gecelerin, yorgunlukların hastalıklara zemin oluşturduğuna dikkat çeken Polat, şunları kaydetti:
“Vücudu belirli bir saatten sonra dinlendirmek gerekiyor. Sigara ve alkol vücut direncini azaltarak hastalıklara zemin hazırlar. Temizliğe çok dikkat edilmeli. Eller sık sık yıkanmalı. Güneş ışınları hastalıktan korunmada çok önemli. Fırsat buldukça güneş ışığından istifade edelim. Vücut direncini artırmak için yürüyüş, hareket, spor ve egzersiz yapalım.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız