FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

gök gürültülü hafif yağmurlu18.54° C / 19° C

gök gürültülü hafif yağmurlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kırkyama Şenliği için Çalıştay Yapılıyor

Gölcük Belediyesi tarafından yapılan Geleneksel 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı gerçekleştirecek

24 Ağustos 2016 Saat: 17:50
Kırkyama Şenliği için Çalıştay Yapılıyor
Kırkyama Şenliği için Çalıştay Yapılıyor

GölcükBelediyesi tarafından yapılan Geleneksel 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı, UNESCO Türkiye Milli Komisyonu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ankara Gazi Üniversitesi’nin destekleri ile 26-27-28 Ağustos tarihleri arasında Değirmendere Çınarlık Meydanı’nda gerçekleşecek.

19 YABANCI  USTA KATILACAK

Dünyanın her yerinde farklı anlamları olan, pek çok farklı ihtiyaç ve amaç doğrultusunda doğmuş olan kırkyama sanatı, farklı yapım teknikleri ile ortaya çıkarak yörenin özelliklerini de üzerinde barındırarak adeta tarihe tanıklık etmekte. Gölcük Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan, Kültüre ve sanata değer veren ve geliştirilmesi için her türlü çalışmaları yürütülen şehrimizde yapılacak Kırkyama Şenliği- Çalıştayı’ na 124 Türk ve 8 farklı  (Kore, Makedonya, KKTC, Yunanistan, Saraybosna, Kosova, Sırbistan, Arnavutluk)  ülkeden 19 yabancı kırkyama ustası katılacak.

ÇALIŞTAY CUMA GÜNÜ BAŞLAYACAK

7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı için; Ankara Üniversitesi Halk Bilimi Bölümü Kurucusu Prof. Dr. Nevzat Gözaydın, Unesco Milli Komisyon Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, Kocaeliİl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Folklor Araştırmacısı ve Halk Bilimci Ali Aktaş ve Kocaeli Üniversitesi Değirmendere Ali Özbay MYO Müdürü Yrd. Doç. Dr. Mine Can katılım gösterecektir. Geleneksel 7. Uluslararası Nakışlı Kırkyama Şenliği-Çalıştayı 26 Ağustos Cuma günü saat: 11.00' da başlayacak. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız