FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu17.53° C / 18° C

az bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kiralık İşçi Yasa Tasarısı Geri Çekilmelidir

Zonguldak maden faciasının yıldönümünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Arsal Arısal, “Kiralık işçi yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir” dedi

4 Mart 2016 Saat: 12:37
Kiralık İşçi Yasa Tasarısı Geri Çekilmelidir
Kiralık İşçi Yasa Tasarısı Geri Çekilmelidir

Zonguldak maden faciasının yıldönümünde düzenlenen basın açıklamasında konuşan Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Arsal Arısal, “Kiralık işçi yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir” dedi

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Arsal Arısal ve birlik üyeleri Sabri Yalım Parkı’nda basın açıklaması düzenledi. 3 Mart 1992 yılında Zonguldak Kozlu’da yaşanan ve 263 madencinin hayatını kaybettiği facianın yıl dönümü nedeniyle düzenlenen basın açıklamasında konuşan Arısal “Özellikle iş cinayetlerinde, işçi katliamlarında kaybettiğimiz canlarımızın anısı önünde saygıyla eğiliyor, başta aileleri olmak üzere hepimize bağ sağlığı diliyorum” dedi.

 

GÖZ BOYAMA

Hükümetin insanlarla adeta dalga geçer gibi uygulamalar sunduğunu ve halkın bu tür uygulamalara karşı dikkatli olması gerektiğini dile getiren Arısal, “6331 sayılı iş sağlığı güvenliği kanunu, iş cinayetleri sonucu oluşan tepkilere karşı çıkartılmış bir “göz boyama” yasasıdır. Yasa çerçevesinde yapılan düzenlemeler problemlidir. Sendikal örgütlenmenin önünde ki engeller kaldırılmadıkça, örgütsüz çalışma arttıkça işçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda yol almak mümkün olmayacaktır” şeklinde konuştu.

 

GÜVENCESİZ ÇALIŞMA

Arısal konuşmasının devamında, “Çalışma yaşamında ki anti-demokratik düzenlemeler yetmezmiş gibi AKP iktidarı şimdi de kamuoyunda “kiralık işçi” olarak bilinen iş kanununda değişikliğe gitmek istemektedir. Bu tasarı yasalaştığında çalışanın ücret alma güvencesi olmayacaktır, kiralık işçi sendikalı olmayacaktır. İş güvencesi olmayacaktır, kıdem, ihbar tazminatlarında, yıllık izin kullanımında problem yaşanacaktır. Meslek hastalığı tespitinde sıkıntı daha da artacaktır. İşçi sağlığı ve işçi güvenliği hizmetleri kiralık işçiler tarafından yerine getirebileceklerdir.

 

MESLEK HASTALIĞI

Kiralık işçi yasası doğrudan esnek çalışmaya yol açtığı gibi bunun yanında işçiler sık sık işsiz kalacaktır. Bu nedenle işçi sağlığı daha da kötüye gidecektir. Esnek çalışma, işsiz kalma korkusu, işçilerin sadece fiziksel sağlığını değil, ruhsal ve toplumsal sağlığını da olumsuz etkileyecektir. Dolayısıyla kiralık işçilik, işçi sağlığı ve iş güvenliği bakımından son derece sağlıksız, sakıncalı, tehlikeli ve riskli bir istihdam ve çalışma biçimidir. Kiralık işçilik, bir bütün olarak işçi sağlığında ağır bir tahribat yaratacak, daha çok işçi cinayetine, meslek hastalığına yol açacaktır” ifadelerini kullandı.

 

DANIŞMANLIK HİZMETİ

İşçi cinayetlerinin son bulması için önerilerini dile getiren Arısal, “İşçi sağlığı ve işçi güvenliğinin sağlanması öncelikle devletin ve işverenin görevidir. İş yerlerinde işçi sağlığı ve iş güvenliği alanında görev verilen mühendis ve mimarların işçi sağlığı ve iş güvenliğinin sağlanması konusunda ki görevlerinin bir danışmanlık hizmeti olduğu kabullenilmeli, kamu hizmeti olarak ele alınmalıdır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ticari kuruluşların kâr alanı olmaktan çıkartılmalıdır. İşçiler köle gibi değil insanca çalışma koşullarına sahip olmalıdır.

 

BAĞIMSIZ BİR ENSTİTÜ

İşçi sağlığı ve iş güvenliği alanına ilişkin düzenlemelerin ve denetimin yalnızca Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yürütülmesi doğru kararların alınmasının önünde bir engeldir. Bu nedenle düzenleme ve denetleme Çalışma ve Sosyal Güvelik Bakanlığı’nın yanında Sağlık Bakanlığı, üniversiteler, sendikalar, Türk Tabipler Birliği (TTB) ve TMMOB’dan oluşan idari ve mali yönden bağımsız bir enstitü tarafından yerine getirilmelidir. Çalışma yaşamına ilişkin tüm düzenlemeler bu enstitü tarafından yeniden ele alınmalı ve kararlaştırılmalıdır” dedi.

 

GERİ ÇEKİLMELİDİR

Arısal konuşmasının sonunda şunları söyledi; “Ne yazık ki ülkemizde, emekçinin sağlığının, canının bir önemi yok, önemli olan sermayenin daha fazla kar elde etmesidir. Tüm parlak sözlere, devrimmiş gibi sunulan yasal düzenlemelere rağmen iş cinayetlerinde ortalama her gün 5 emekçi hayatını kaybetmektedir. Ülkemizde çalışma yaşamı koşulları açısından hem hükümetin hem de kamuoyunun olağanüstü hassasiyetle üzerine eğilmesi gereken son derece olumsuz bir tablo ile karşı karşıya olduğumuz açıkça ortadadır. Kiralık işçi yasa tasarısı derhal geri çekilmelidir.”

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız