FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kiracılara Kötü Haber!

Ev ve işyeri sahipleri 10 yıllık kiracısını Temmuz 2014’te gerekçe göstermeden çıkarabilecek.Tahliye davalarının çoğalacağı bu yıl, dükkan ve mağaza kiraları yükselecek, noterlerin iş yükü artacak.Bug

16 Ocak 2014 Saat: 10:22

Ev ve işyeri sahipleri 10 yıllık kiracısını Temmuz 2014’te gerekçe göstermeden çıkarabilecek.Tahliye davalarının çoğalacağı bu yıl, dükkan ve mağaza kiraları yükselecek, noterlerin iş yükü artacak.Bugünlerde 10 yıldır aynı yerde kirada olan kiracılar ile mal sahipleri arasında görüşme trafiği hızlandı.Çünkü Temmuz 2012’de değiştirilen yeni Borçlar Kanunu’nun 347.maddesini oluşturan kira hukuku hükümleri 1 Temmuz 2014’te devreye girecek.Bugün'ün haberine göre 10 yıldır aynı yerde kiracı olan kişiler mal sahiplerinin talep etmesi durumunda gayrimenkulü tahliye edecek.

Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Av.Ali Güvenç Kiraz yaz döneminin kiracılar açısından çok sıcak geçeceğini söyledi.Kiraz, “Uzun süre kira artışı olmayan ve raiç bedelin çok altında kiralamaların olduğu bölgelerde tahliye bombardımanı üzerimize doğru hızla geliyor. Ev sahipleri şimdiden tahliye işleri için hazırlık yapmaya başladı” dedi.Kiracısını çıkarmak isteyen mal sahibi 3 ay önce noterden ihtarname göndererek kira sözleşmesini 10 yıl nedeniyle uzatmadığını ve tahliye istediğini beyan edebilecek. Kiracı10’uncu yılın sonunda çıkmazsa mal sahibi tahliye davası açacak.

Tahliye işlemleri de kolaylaşacak. Yasa avukat ve noterlerde iş hacmini de artıracak. İstanbul Emlakçılar Odası Başkan Yardımcısı Nizamettin Aşa söz konusu yasadan daha çok dükkân ve mağazaların etkileneceğini dile getirdi. 10 yıldır aynı evde oturan kişilerin kirasını düzenli ödüyorsa mal sahibiyle anlaşacağını aktaran Aşa, “İşyerleri için durum farklı bu tip yerlerde kira pazarlıkları artacak, fiyatlar yükselecek” diye konuştu.Dükkân ve mağazalarda uzun dönemli kiralamalar yaptığını belirten Alışveriş Merkezleri ve Perakendeciler Derneği (AMPD) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Nane mal sahiplerinin tahliyeden ziyade anlaşma yöntemini seçeceğini aktardı.Aksi takdirde mal sahibinin kendisine zarar vereceğine dikkat çeken Nane, “Tahliye ederse yerine kiracı bulmakta zorlanır. Bu nedenle tahliye olacağını sanmıyorum.Ama kira pazarlıkları hızlanacaktır.Bir dönem kiraların çok düşük olduğu ama zamanla bölgenin gelişmesiyle değerlenen bölgelerdeki gayrimenkullerde pazarlığın daha yoğun olacağını öngörüyoruz” şeklinde konuştu.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız