KOCAELİ
Namaz Vakitleri

İmsak05:21
Güneş06:47
Öğle12:58
İkindi16:16
Akşam18:56
Yatsı20:15
FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

açık11.04° C / 11.04° C

açık

tuana
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
sgk

Güncel

Kimya Sektörünün Sorunları Çözülecek

Kentimizde kimya alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcileriyle görüşen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kimya sektörünün sorunlarının çözülmesi için çalışmalar yapılacağını söyledi.

4 Şubat 2016 Saat: 19:01
Kimya Sektörünün Sorunları Çözülecek
Kimya Sektörünün Sorunları Çözülecek

Kentimizde kimya alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcileriyle görüşen Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kimya sektörünün sorunlarının çözülmesi için çalışmalar yapılacağını söyledi

Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Kocaeli Sanayi Odası’nda düzenlenen toplantıda kentimizde kimya alanında faaliyet gösteren firmaların temsilcileri ile bir araya geldi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu’nun ev sahipliğinde gerçekleştirilen toplantıda KSO Başkanı Zeytinoğlu sanayi alanında kentimizde yaşanan sorunları ve faaliyet raporlarını Güzeloğlu’na aktardı. Güzeloğlu, kimya firmalarının sorunlarının çözümleri üzerine çalışmalar yapılacağını söyledi

 

ZEYTİNOĞLU BİLGİLENDİRDİ

KSO Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen toplantıya Kocaeli Vali Yardımcısı Osman Sarı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Nurullah Orel, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç ve KSO Meslek Komitesi üyeleri katıldı. Toplantıda Vali Hasan Basri Güzeloğlu’na kısa bir bilgilendirme yapan KSO Başkanı Ayhan  Zeytinoğlu, “2014 yılında Girişimci Bilgi Sistemi (GBS) verilerine göre; Kocaeli’de bulunan işletmelerin toplam cirosu 213,5 Milyar TL. Kocaeli sanayi kuruluşlarının ülkemizdeki sanayi faaliyetlerinden aldığı pay ise yüzde 8,44’tür” dedi.

 

İSTANBUL’DAN SONRA İKİNCİ İL

2015 yılı Maliye Bakanlığı verilerine göre Kocaeli’nin İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 12,1’ini karşılayan ikinci il olduğunu söyleyen Zeytinoğlu, “Kentimizde ödenen vergi 49,3 Milyar TL (yüzde 24,7 artış), kişi başına vergi geliri 27 bin 684 TL (devlete en çok kazanç sağlayan il), Türkiye ortalaması (kişi başı vergi ) 5 bin 175 TL, Kocaeli’de kişi başına harcanan miktar 2 bin 693 TL. Uluslararası ticaret ve muamelelerden (limanlardan) 18,9 Milyar TL” diye konuştu.

 

KİMYA SEKTÖRÜNÜN SORUNLARI

Konuşmasında Güzeloğlu’na kimya sektörünün sorunlarını sıralayan Zeytinoğlu, “Kimya sektöründe çok ciddi ve acilen çözülmesi gerek sorunlar var. Bunlar sırasıyla gümrüklerde yaşanan teminat sorunları, gümrük muayeneleri sorunları, gümrük laboratuvarları, SEVESO II Direktifi kapsamında yaşanan sorunlar, limanlar konusunda yaşanan sorunlar, mevzuatlar konusunda yaşanan sorunlar, yerli malı tebliği konusunda yaşanan sorunlar, İlimizde özel mevzuat uygulamaları, OSB’lerde yaşanan su sorunu ve Yenilenebilir enerjinin teşvik edilmesi gibi temel sorun ve çözüm önerilerimiz var” dedi.

 

DERDİMİZ KALKINMA

Güzeloğlu, “Bugün burada olmaktan çok mutluyum. Kocaeli Valiliği olarak üretim, istihdam ve ülkemizi kalkındırma adına bir dizi toplantı yapmaya karar verdik. Bu buluşmalarda sizin gibi sektöründe öncü olan temsilciler ile bir araya gelerek kentimizi ve ülkemizin büyümesini daha arttırmak istiyoruz. Temel derdimiz sizlerin büyümesi ve sizinle beraber ülkemizin ve kentimizin kalkınmasıdır” dedi.

 

İLK 10 EKONOMİYE GİRECEĞİZ

Güzeloğlu konuşmasının devamında, “Biz Türkiye’nin 2023 büyük yürüyüşünü kararlıkla sürdürmeye devam edeceğiz. 2023 yılında dünyanın ilk 10 ekonomisine girmeyi hedefliyoruz. Kocaeli’deki sektörel konu ve sorunların çözümü aslında Türkiye’nin sorunlarını çözmek anlamına geliyor. Buradaki sorunları çözdüğümüz takdirde ülkemizdeki sorunları da çözebileceğimize inanıyoruz. Baktığımız da dünya 4. sanayi devrimini yaşıyor. Egemen olan ve geçerli olan en son sanayi devrimine uyum ile ilgili çalışmalarımız devam ediyor ve bu yolda kararlıkla çalışmaya devam ediyoruz” diye konuştu.

 

İŞBİRLİĞİ İÇİNDE OLMALIYIZ

Kentin kalkınması için işbirliklerin önemli olduğunun altını çizen Güzeloğlu, “Kocaeli’de hem üniversite hem de sektör temsilcilerimizle beraber çok ciddi bir işbirliği içindeyiz. Bu anlamda Kocaeli’de böyle bir durumun var olması bizleri mutlu ediyor. Kocaeli bunu hak ediyor. Bizler kamu olarak bilginin ticari değer kazanması adına hem öncü olmaya hem de destekçi olamaya hazırız. Biz hep birlikte bu amacı hedeflediğimiz takdirde gelecek her günümüzün bugünden daha güzel olacağına inanıyoruz. Ben bu toplantının hayırlı olmasını tüm işlerinizde başarılar diliyorum” ifadelerini kullandı. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız