FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu23.47° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kemal Kılıçdaroğlu Geliyor...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting programı netleşti. Kılıçdaroğlu son anda bir değişiklik olmazsa 23 Mayıs Cumartesi günü İzmitlilerle buluşacak.

20 Nisan 2015 Saat: 16:23
Kemal Kılıçdaroğlu Geliyor...
Kemal Kılıçdaroğlu Geliyor...

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun miting programı netleşti. Kılıçdaroğlu son anda bir değişiklik olmazsa 23 Mayıs Cumartesi günü İzmitlilerle buluşacak

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu seçim bildirgesini önceki gün Ankara’da açıkladı. Ankara Ticaret Odası (ATO) Kongre Merkezi’ndeki toplantıya Kocaeli’den tek katılan gazeteciydim. Uzun süredir CHP çalışmalarını uzaktan takip ediyor, liste tartışmaları dahil hiçbir tartışmaya kulak kabartmıyordum. Ankara’ya toplantıdan bir gece önce gittim. Sabah erken saatlerde ATO’nun önünde parti programı için hazırdım. CHP Kocaeli Milletvekili Adayları saat 10.00’da Ankara’daydı. CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar, cumartesi günü Ankara’daki evine giderek programa buradan katılım sağladı. Fatma Hürriyet Kaplan kendi aracıyla seyahat etmeyi tercih etmiş, diğer adaylar ise bir araya gelerek tuttukları minibüs ile Ankara’ya gelmiş.


3 BİN KİŞİLİK SALINDA 5 BİN PARTİLİ
ATO Kongre Merkezi maksimum 3 bin kişi alıyor. İçeride 5 bin CHP’li var. Oturacak koltuk yok, partililer koridorlardaki merdivenleri hınca hınç doldurmuş. CHP Kocaeli Adayları ile program başlamadan kısa bir süre görüştüm. Daha sonra program bitene kadar yanlarına gidemedim. Program saat 11.00’de başlayacaktı ancak 15 dakikalık bir gecikme yaşandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nu beklerken salona bir zamanlar partinin Önder Sav’la birlikte iki söz sahibinden biri olan eski genel başkanı Deniz Baykal girdi. Baykal’ı genel başkanlık sonrasında birçok programda takip ettim, hiçbir programda bu kadar yalnız bırakıldığını görmedim. Salona tek başına girdi, tek bir partili bile ilgilenmedi. Ön seçimlerde CHP’nin eskilerinin listelerin son sıralarında yer bulduğunu da düşünürsek, 22 Mayıs 2010’da başlayan Baykal ekibinin tasfiyesi tamamlanmış. 


200 SAYFALIK BİLDİRGE
Kılıçdaroğlu salona girmeden, partililerin işgal edemediği özel korunan genel başkan yardımcılarının giriş yaptığı kapıdan fuayeye çıktım. Fuaye de hınca hınç dolu. 2 adet dev ekranla sahne görüntüsü partililere sunulmuş. Kemal Kılıçdaroğlu 11.15’te sahneye çıktı, 200 sayfalık seçim bildirgesini özetleyerek anlattı. Programlarında promter kullanmayan Kılıçdaroğlu, metni promterden okurken biraz zorlandı. "Yaşanacak bir Türkiye için yola çıktık" sözleriyle başlayan bildirgede, CHP'nin iktidar olması durumunda yapacakları anlattı genel başkan. "Umutlu bir gelecek için büyük dönüşüm hedefleri" başlığı altında, kuvvetler ayrılığı, laiklik, siyasi partiler sistemi gibi konularda yapılacaklar özetlendi.


BİBER GAZI YASAKLANACAK
Bildiride dikkat çeken detaylar şöyle: CHP iktidarında din ve vicdan özgürlüğü güvence altına alınacak. Devlet tüm inançlara ve bireysel tercihlere eşit mesafede duracak, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın bu ilke çerçevesinde hareket etmesi sağlanacak.
12 Eylül rejiminin antidemokratik kanunları kaldırılacak, genel seçimlerde baraj yüzde 5'i geçmeyecek. Güçlendirilmiş bir parlamenter sistem oluşturulacak. Torba kanun uygulaması sonlandırılacak. Polis Vazife ve Selahiyet  Kanunu demokratikleştirilecek. Kolluk güçlerinin keyfi uygulamalarına, orantısız şiddete ve biber gazı kullanımına son verecek yasal düzenlemeler yapılacak. 


GİZLİ TANIK UYGULAMASINA SON
MİT Yasası'nın kamu görevlilerine mutlak dokunulmazlık kazandırmasına son verilecek. Sulh ceza hakimlikleri kaldırılacak. Adalet Bakanlığı’na bağlı adli kolluk birimi kurulacak. Tutukluluk ve gözaltı süreleri ve süreçleriyle ilgili yasal kısıtlamalar kısa zamanda AB standartlarıyla uyumlu hale getirilecek. Gizli tanık uygulaması sona erecek. Davaların keyfi gerekçelerle başka şehirlere taşınması uygulaması kaldırılacak. HSYK, Hakimler Yüksek Kurulu ve Savcılık Yüksek Kurulu olarak ikiye ayrılacak. Kurul seçimlerinde kadınların temsilini artırmak için cinsiyet kotası getirilecek. Partiler üstü, sembolik yetkilerle donatılmış, yürütme ve yasama üzerindeki etkisi sınırlandırılmış bir cumhurbaşkanlığı modeli yeniden tesis edilecek. 


CUMHURBAŞKANLIĞI BÜTÇESİ
Cumhurbaşkanının yargı ve diğer üst düzey bürokrasi atamalarındaki yetkileri kısıtlanacak. Cumhurbaşkanlığının bütçesi anayasal tanımlara uygun olarak mütevazi ve hesap verilebilir hale getirilecek. Cumhurbaşkanına hakaret suçunun, yurttaşları sindirme amacıyla kullanılmasını mümkün kılan yasalar kaldıracak. TMSF'ye devredilmiş medya kuruluşlarının iktidarın güdümüne girmesi ve propaganda aracına dönüşmesine engel olunacak. İnternete ilişkin tüm kanunlar, taraf olunan uluslararası sözleşmelere uyumlu hale getirilecek. Din, mezhep ve inanç farkı gözetmeksizin tüm vatandaşların inanç ve ibadet özgürlüğü güvence altına alınacak. Cemevleri diğer ibadethaneler gibi yasal statüye kavuşacak.


KÜR SORUNU MECLİSTE ÇÖZÜLECEK
Zorunlu din dersleri kaldırılacak. Her türlü şiddet ve baskıyı sona erdirerek, sorunlar müzakere ve siyaset yoluyla çözülecek. Kürt sorununun çözüm yerinin TBMM olması sağlanacak. TBMM'de temsil edilen siyasi partiler, çözüm için bir araya getirilecek, süreç geniş bir toplumsal uzlaşma ile yürütülecek. Sorunu çözmeye yönelik tüm girişimlerin şeffaf ve hukuka uygun olması temin edilecek. Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar ve Uludere katliamı başta olmak üzere tüm faili meçhuller, işkenceler ve hak ihlallerini araştıracak bir Meclis Komisyonu kurulacak. Seçimlerde ve siyasette dil yasaklarını sona erdirilecek. Talep eden tüm vatandaşlara anadil öğrenimi imkanı sunulacak.


FAİLİ MEÇHULDE ZAMAN AŞIMI KALKACAK
Faili meçhul cinayetlerde zaman aşımı kaldırılacak. Köylerini boşaltanların mağduriyeti giderilecek, dönüşlerin önü açılacak. Dersim arşivleri tarihçilerin erişimine açılacak. Madımak Oteli "Hoşgörü Müzesi" yapılacak. Diyarbakır Cezaevi ise İnsan Hakları ve Demokrasi Müzesi'ne dönüştürülecek. Kemal Kıçdarığlu tarafından okunan bildirgede emeklilere Kurban ve Ramazan bayramlarında birer maaş ikramiye verilmesi ve yüzde 15 vergi kesintisinin kaldırılması, aile sigortası, taşeron işçiliğin sona erdirilmesi, asgari ücretin 1.500 liraya yükseltilmesi, 270 lira sabit taksitle dar gelirli vatandaşlara 70 metrekare ev yapılması, mazotun 1,5 liraya düşürüleceği, Meclis İç Tüzüğü’nün değiştirilerek Kesin Hesap Komisyonu oluşturulması da yer aldı.


ADAYLAR BİRBİRİNE KENETLENMİŞ
Kemal Kılıçdaroğlu yaklaşık 2 saat boyunca kürsüde kaldı. Daha sonra 550 milletvekili adayının tek tek isimleri okundu ve isimleri okunan adayların fotoğrafları ile bilgileri salonda yer alan ekranlara yansıtıldı. Salondaki neredeyse herkes il il Kemal Kılıçdaroğlu’nun adayları sahneye davet etmesini bekliyordu ancak beklenen olmadı. Adaylar tanıtıldıktan sonra yarım saat ara verildi toplantıya. Bu arayı fırsat bilerek adaylarla bol bol sohbet ettim. Adaylar arasından su sızmıyor. 11 milletvekili adayı da birbirine kenetlenmiş durumda. CHP’de çok rastlanan bir durum değil bu. Bunun yanında bir de sistemli çalışabilse örgütler, kim bilir belki de CHP’nin “4 milletvekili kesin” söylemi hayat bulur...


ÖRGÜT PROGRAM YAPMIYOR
CHP milletvekili adaylarının neredeyse tamamı parti örgütlerinden şikayetçi. 7 Nisan’da adayların belli olduğunu, 12 gündür örgüt tarafından kendilerine tek bir program yapılmadığını dile getiriyorlar. CHP İl Örgütü, sistemli mahalle ziyaretleri ve alan çalışması henüz organize etmemiş. Adaylar kendi istekleri doğrultusunda esnafı geziyor, canı nereye isterse oraya gidiyor. Bu da parti içerisinde bir keşmekeş yaratıyor. Bildiğim kadarıyla CHP’de seçim çalışmaları için yol haritası belirlendi. Bir iki gün içerisinde çalışmalar başlayacak ancak seçimleri 50 günden az bir zaman kaldı. Bu kadar kısa sürede yapılacak çalışma yeterli olur mu tartışılır. 


SİRMEN İÇİN DİSİPLİN İŞLETİLSİN
CHP’li adayların bir diğer sıkıntısı ise partinin “ağabeyi” konumundaki kimi isimlerin gazetelere verdikleri demeçler. Hatırlanacağı üzere Sirmen, “Yapılması gereken bir şey daha var. O da mevcut il yönetiminin değiştirilmesidir. Çünkü bu yönetim seçimi taşıyamaz. İl başkanı iyi bir insan ama yönetimde Kuşkan ve Erenkaya’nın ekibi var, bunlar çalışmaz” ifadeleriyle Cihat Altunyuva’nın görevden alınmasını ve yeni bir yönetim oluşturulmasını talep etmişti. Adaylar Sefa Sirmen’e çok kızgın. Disiplin kurullarının işletilmesinden bahsedenler de var, Sirmen’in parti içerisinde artık kale alınmayacak bir yapıya büründüğünden bahseden de. Büyük ölçüde haklılar. CHP’nin ağabeyleri partiye sürekli zarar veriyor. 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız