CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.33° C / 17.33° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KEÇİ SÜTÜ MÜ?İNEK SÜTÜ MÜ?

Annelerin gündeminde keçi sütü var. Faydaları Süt, bebeğinizin alması gereken vitamin ve minerallerin birçoğunu temin eden ana gıdalardan bir tanesi. Bu yüzden süt seçiminizde dikkatli olmanız, bebeği

19 Şubat 2013 Saat: 15:52
KEÇİ SÜTÜ MÜ?İNEK SÜTÜ MÜ?
KEÇİ SÜTÜ MÜ?İNEK SÜTÜ MÜ?

Annelerin gündeminde keçi sütü var.

Faydaları

Süt, bebeğinizin alması gereken vitamin ve minerallerin birçoğunu temin eden ana gıdalardan bir tanesi. Bu yüzden süt seçiminizde dikkatli olmanız, bebeğinizin yaşına ve sağlık durumuna en uygun sütü seçebilmeniz büyük önem taşır.

Kalsiyum, protein, potasyum oranı yüksek olan keçi sütü, minik gurmenizin kemik gelişimi açısından faydalıdır. Keçi sütü yüksek oranda A ve D vitamini ve bolca B vitamini barındırıyor.

Fakat en büyük özelliği inek sütüne göre sindiriminin çok daha kolay olması. İnek sütüne göre laktoz oranı daha düşük ve hem laktoz intoleransı hem de alerji riski daha az. Fakat unutmayın ki bu, minik gurmenizin keçi sütü içerek alerjiden %100 korunacağı anlamına gelmez. Eğer çocuğunuz sütealerjisi ya da laktoz intoleransı varsa, keçi sütünü bebeğinize vermeye başlamadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Verdikten sonra da 3 gün bekleme kuralını uygulayarak bebeğinizde bir reaksiyona yol açıp açmadığını gözlemlemekte fayda var.

Aklınızda bulunsun

Keçi sütünü 1 yaşının altındaki bebeklere vermemek gerekiyor. Çünkü keçi sütü, besin değeri bakımından 0-12 ay arası bebeklerin ihtiyacı olan dengede bir yapıya sahip değil. Örneğin bu yaş aralığında bebeğiniz için en önemli şeylerden biri olan demir bakımından oldukça zayıf. Ayrıca folik asit ve vitamin B6 oranının da oldukça düşük olması 1 yaşından küçük bebeğinizde gelişim bozukluğu, kansızlık gibi rahatsızlıklara yol açabilir.

Uyarı

Bebeğiniz 8. ayını doldurduğu andan itibaren içinde keçi sütü içeren gıdalarıtüketmeye başlamasında bir sakınca yok. Fakat bu konuda yine doktorunuzun tavsiyesini ve 3 gün bekleme kuralını uygulamanız önemli. Bu ürünlerde kullanacağınız keçi sütünün pastorize olmasına özellikle dikkat edin.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız