FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.94° C / 21° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KCK davasının dosyası Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin 205 sanığın yargılandığı davanın dosyası Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi.

3 Aralık 2014 Saat: 15:19
KCK davasının dosyası Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi
KCK davasının dosyası Anayasa Mahkemesi'ne gönderildi

Terör örgütü PKK'nın üst yapılanması KCK'ya ilişkin 205 sanığın yargılandığı ana dava dosyasının, 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu'na (TMK) eklenen geçici 14/4. maddesinin anayasaya aykırı olduğu iddiasına yönelik talepler üzerine Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine karar verildi.

Özel yetkili mahkemelerin kapatılmasının ardından İstanbul 3. Ağır Ceza Mahkemesi'nce görülen davanın üçüncü duruşmasına 19 tutuksuz sanık katıldı. Akademisyen Prof. Dr. Büşra Ersanlı, yazar Ragıp Zarakolu ve avukat Gönül Erdem'in de aralarında bulunduğu diğer sanıklar ise duruşmaya gelmedi.

Duruşmada söz alan sanık avukatları, geçen duruşmadaki taleplerini yineleyerek, dosyanın, 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile 3713 sayılı TMK'ya eklenen geçici 14/4. maddesinin anayasaya aykırı olduğu iddiasıyla incelenmek üzere Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Sanıklar da avukatlarının beyanlarına katıldıklarını ifade etti.

Davaya ilişkin ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, 6526 sayılı yasanın 1. maddesi ile TMK'ya eklenen geçici 14/4. maddesinin 1. cümlesinde geçen, "bulundukları aşamadan itibaren kovuşturmaya devam edilmek üzere" ibaresinin anayasaya aykırılık iddialarının mahkemece ciddi bulunduğunu bildirdi.

Anayasanın 152/1. maddesi gereğince dava dosyasının, anayasaya aykırılık iddialarının incelenmesi için Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na gönderilmesine hükmeden heyet, mahkemenin bu konuda karar vermesine dek davanın geri bırakılmasını kararlaştırdı.

Gazetecilerin de aralarında yer aldığı 46 sanıklı diğer KCK davasına da bakan mahkeme, 5 Kasım'da verdiği kararla, söz konusu dava dosyasının da aynı şekilde Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesine hükmetmişti.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız