FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.54° C / 20° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kayıt Dışı İstihdam Projesi'nin Tanıtımı Yapıldı

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın ortaklaşa gerçekleştirdiği Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Projesi’nin tanıtımı yapıldı

6 Ekim 2016 Saat: 10:21
Kayıt Dışı İstihdam Projesi, Genç İstihdam
Kayıt Dışı İstihdam Projesi'nin Tanıtımı Yapıldı

Başvuru sahibinin Kocaeli Üniversitesi olduğu; eş başvuru sahipleri olarak KocaeliBüyükşehir Belediyesi, KocaeliSanayi Odası ve Doğu Marmara Kalkınma Ajansı'nın yer aldığı, PoscoAssan'ın ise iştirakçi olarak katıldığı Kayıtlı istihdamın Teşviki'ne yönelik Kocaeli ili genelinde faaliyet gösterecek olan "Genç istihdama Kayıt(dışı)sız Kalma" projesi, l Temmuz 2016 tarihi itibariyle çalışmalarına resmen başladı. Proje, kamu ve özel sektörün yanı sıra, Balkan Derneği, Genç Kocaelililer Derneği gibi ilimizin etkin sivil toplum kuruluşları tarafından da destekleniyor. Proje 1 Temmuz 2017’de başladı ve 1 yıl sürecek.

TANITIMA YOĞUN KATILIM
Genç İstihdama Kayıt(dışı)sız Kalma Projesinin tanıtımına, Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set, Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak, KOÜ Rektörü Sadettin Hülagü, SGK İl Müdürü Nurettin Nacar, İl Sağlık Müdürü Yaşar İşler, Gençlik Daire Başkanı Ali Bilgi, Halk Sağlığı Müdürü Sinan Öztürk, Kent Konseyi Genel Sekreteri Gültekin Görüm, Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Şenol Ergüney, Genç Kocaelililer Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Filiz Kayabay, Vergi Dairesi Başkanı Erhan Coşkun, TÜİK Bölge Müdürü Zeki Bostancı, Gebze Ticaret Odası Başkanı Nail Çiler ve çok sayıda davetli katılım sağladı.

186 BİN EURO’LUK BÜTÇE
Türkiye Cumhuriyeti’nin Avrupa Birliği’ne potansiyel aday ülke olması nedeniyle, müzakere başlıklarından biri olan "Sosyal Politika ve İstihdam" faslı kapsamında, insan kaynaklarının geliştirilmesine yönelik sağlanan Avrupa Birliği fonu ile yürütülecek olan projenin bütçesi 186.000 Euro.Bütçenin 166.000 Euroluk bölümü Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından Avrupa Birliği fonları kullanılarak proje için ayrıldı. 20.000 Euroluk bölüm ise Kocaeli Üniversitesi tarafından eş finansman olarak sağlandı.

KAYITDIŞI İSTİHDAM SORUNU
İl kamuoyunda kayıt dışı istihdamın bireylere ve ülke ekonomisine zararları konusunda bir bilinç oluşturmayı hedefleyen proje, bu doğrultuda kayıtlı istihdamın özendirilmesini amaçlıyor. Bu çerçevede proje, Sosyal Güvenlik Kurumu'nun kayıt dışı istihdamla mücadelesini, il genelinde farkındalık oluşturarak destekleyecek.

PROJENİN HEDEF KİTLESİ
Projenin ilk hedef kitlesi, örgün öğrenime devam eden öğrenci sayısı itibariyle Türkiye'nin en büyük üçüncü üniversitesi olan Kocaeli Üniversitesi öğrencileridir. Öğrenciler ve işverenlerin katılacağı eğitim ve seminerler düzenlenerek, katılımcılara kayıt dışı istihdamın gerek bireysel gerekse tüzel kişi açısında zararları anlatılacak. Bununla birlikte projenin bilinirliğinin arttırılmasına yönelik olarak çeşitli görsel materyalin il genelinde dağılım ve sergilenmesi proje ortakları tarafından sağlanacak.

22

PROJE SOSYAL MEDYADA
İnternet ve sosyal medyanın, özellikle genç nüfus arasında, diğer iletişim aygıtlarına göre daha yoğun kullanılıyor olması nedeniyle, projenin resmi sitesi olan httpjgencisprgl aktif ve güncel olarak proje ile ilgili soru işaretlerini cevaplandırırken; twitter üzerinden @gencis4lfaceookiizerinden .facebook.com’gencistıhdam/ ve instagram üzerinden instagram.com/gencis41/ gibi yaygın sosyal medya siteleri üzerinden proje ile ilgili gelişmeler eşzamanlı olarak paylaşılacak.

ÇÖZÜM ÖNERİLERİ
Bu çalışmalara ek olarak; Kocaeli Üniversitesi öğrencileri ile anket çalışması yapılacak, yerel basın kanallarında kamu spotları yayınlanacak ve biri uluslararası olmak üzere toplamda üç adet çalıştay düzenlenecekt. Bu çalışmalar ile hem kayıt dışı istihdamın zararları ile ilgili bilinirlik arttırılacak hem de mevcut durum ortaya konularak çözüm önerileri getirilecek.

KOCAELİ'DEN TÜRKİYE'YE
Kocaeli’nin Türkiye ekonomisindeki yeri ve öğrenim görmekte olan öğrenci sayısının Türkiye ortalamasının çok üstünde olması nedeniyle; projenin, kayıt dışı istihdamla mücadele konusunda getireceği yeni açılımlar ve çözüm önerileri, Kocaeli’nin pilot bölge olarak seçilmesinin sebebi olduğu açıklandı. Kocaeli Üniversitesi öğrencilerinin bir bölümünün Kocaeli ili dışından geldiği göz önüne alındığında, projenin etkileri Kocaeli ili ile sınırlı olmayacak. Projenin uygulanma sürecinde alınacak iyi sonuçların, özelde il ekonomisine genelde ise ülke ekonomisine çok önemli faydaları olması bekleniyor.

KOÇ: KAYIT DIŞI DİREK DEVLETTEN ÇALAR
Projenin koordinatörü Doç. Dr Selçuk Koç tanıtım toplantısında yaptığı açılış konuşmasında,” Kayıt dışı direk olarak devletten dolaylı olarak da milletten çalar. Bizlere büyük sorumluluklar düşmektedir. Bizle ülkemizin içinde bulunduğu durumda üzerimize düşeni yapmak zorundayız. Ülke olarak zor günleri geride bıraktığı ümidiyle tanıtım toplantımıza katılan herkese çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 

ULUSOY: KOCAELİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Tanıtım toplantısında Sanayi Odası Yönetim Kurulu adına Çınar Ulusoy,” Devlet açısından vergi kaybına neden olmaktadır. Son yıllarda yapılan düzenlemelerle belirli ölçülerle düzelme gösterse de 10 milyon insanın kayıt dışı olarak çalıştığı söyleniyor. Bu çalışmalar toplumdaki bilinç düzeyini arttırmaktadır. Kayıtlı istihdamı teşvik etmeliyiz. Kayıt dışı hakkında bilinç oluşturmaya yönelik yapılan bu proje sanayi kenti Kocaeli için oldukça önemlidir” değerlendirmesinde bulundu.

ÖZAK: İNSANA YATIRIMA LÜKS GÖZÜYLE BAKILMIŞ
Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Zekeriya Özak yaptığı konuşmada,” Bu projeler bölgemizin istihdamının geliştiriyor. Hem çalışanlarımızın geleceklerini garanti altına alıyor hem de vergi kaçakçılığının önüne geçiyor. Bu projeye destek veren tüm kurumlarımıza teşekkür ediyorum. Denge sorunu maalesef istihdam da var. Güçlü bir ekonomi kadar isabetli insan kaynakları oluşturmalıyız. İssizliğinde çözülmesi gerekiyor. Bu hemen çözülecek bir mesele değil. Ülkemizde insana yatırım hep lüks gözle bakılmış. Bu anlayış mesleki eğitime darbe vurmuştur. Artık bir zihniyet devrimi olmuştur. İşsizliği azaltmak için gayretlerimizi arttırarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

SET: KAYIT DIŞI TOPLUMUZU ETKİLİYOR
Vali Yardımcısı Derviş Ahmet Set yaptığı konuşmada,” Ülkemizin önemli sorunlarından biri. Çalışanların büyük sorunlarla karşılaştığını görmekteyiz. Kayıt dışı çalışanların durumu toplumumuzu etkilemektedir. Kocaeli’nin üniversitemizin katkılarıyla yürütülmesi değerlidir. Büyük bir fayda ortaya konulacaktır bu projeyle. Kentimizde kayıt dışı çalışanların ortaya çıkardığı sorunlar irdelenmeli. Proje sonuca bağlanarak sonuçlarının paylaşılması kentimiz için çok önemli” dedi.

HÜLAGÜ: BU PROJE BİZLERE UMUT VERMEKTEDİR
Projenin tanıtım toplantısında kapanış konuşmasını gerçekleştiren KOÜ Rektörü Prof.Dr. Sadettin Hülagü,” Güzel bir çalışmayla ülkemizde öncü olan kentimizin 84 bin civarında öğrencisi var. Oldukça kent dinamizmine katkısı olan üniversitemiz bu oluşumda yer alması, büyükşehirin her zaman yanımızda olması bizler için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Özellikle son iki yıldan beri ülkemizin etrafında oluşan olaylar nedeniyle göçmen trafiği de artınca bu konu daha da önem arz etmektedir. Bu proje bizlere umut vermektedir” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız