FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KASR-I HÜMAYUN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Atatürkün daha önce Selanikteki Atatürk Müzesinde sergilenmekte olan kişisel eşyaları, oradaki müze binasının bakıma alınması nedeniyle İzmite getirildi. Aralarında kıyafetler, hediye ve günlük kullan

19 Ocak 2013 Saat: 17:21
KASR-I HÜMAYUN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
KASR-I HÜMAYUN ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Atatürk'ün daha önce Selanik'teki Atatürk Müzesi'nde sergilenmekte olan kişisel eşyaları, oradaki müze binasının bakıma alınması nedeniyle İzmit'e getirildi. Aralarında kıyafetler, hediye ve günlük kullandığı çatal kaşıklar, birçok fotoğrafında da görülen kahve fincanının da bulunduğu eşyaların bir bölümü Kasr-ı Hümayun'da, bir bölümü de İzmit Müze Müdürlüğü'nde muhafaza altına alınarak sergilenmeye başlandı.

Selanik'teki Atatürk Müzesi'nin onarıma alınması kararının ardından Kültür Bakanlığı bu eşyaların İzmit'te muhafaza edilmesini kararlaştırdı.

Eşyaların bir bölümü Müze Müdürlüğü'nde muhafaza edilirken, bir bölümü de uzun süre İzmit Etnografya Müzesi olarak da kullanılan, "Abdülaziz'in Av Köşkü" olarak da bilinen Osmanlı'nın İstanbul dışındaki tek sarayı Kasr-ı Hümayun'da muhafaza edilip sergilenmeye başlandı.

Sergilenen bu eşyalar arasında elbiseler, ayakkabı, terlik, günlük kullandıklarının yanı sıra ve Avrupa ülkelerinden hediye gönderilen çatal kaşıklar, sigara ve kibrit kutuları, pipo, kül tablası, tespihler, kırbaç, cezve ve birçok fotoğrafında da görülen ünlü kahve fincanı da bulunuyor.

Kocaeli Müze Müdürü İlksen Özbay, Atatürk'ün kişisel eşyalarının buraya getirilip sergilenmesi kararından büyük heyecan duyduklarını belirtti.

Atatürk'ün kişisel eşyaları, Kasr-ı Hümayun'da isteyen herkes tarafından

Pazartesi günleri hariç her gün ziyaretçilere açık. Şimdiden okullar ziyaret için randevu almaya başladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız