FREKANS YENI
ORVELA
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
CAGIN GOZ 222

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu26.33° C / 29° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Yaşam

Kartepe’de Festival Dopdolu Geçti

Kartepe Belediyesi öncülüğünde bu yıl 2. düzenlenen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali adı altında Kocaeli geneline hitap eden festival hafta sonu vatandaşların yoğun ilgisini topladı

6 Haziran 2016 Saat: 15:18
Kartepe’de Festival Dopdolu Geçti
Kartepe’de Festival Dopdolu Geçti

Kartepe Belediyesi öncülüğünde bu yıl 2. düzenlenen Uluslararası Unutulmuş Değerler Festivali adı altında Kocaeli geneline hitap eden festival hafta sonu vatandaşların yoğun ilgisini topladı

Başbakanlık Tanıtma Fonu desteği ile Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez’in ev sahipliğinde gerçekleştirilen Seka Kamp Alanı’ndaki festivalde kültürlerin ve geleneklerin bölgesel boyutta tanıtımına katkı verildi ve değerlerin unutulmadığı gösterildi. Gün boyu 7’den 77’ye her kesime hitap eden festivalde Bulgaristan ve Macaristan’dan konuk olan halk oyunları ekipleri iki gün süreyle sahne aldı. Seka Kamp Alanı’nda festival etkinlikleri ile donatan Kartepe Belediyesi, kurulan çadır ve stantlar yanında gezici tır ve şişme oyun grupları ile festival ziyaretçilerine değerlerimizi hatırlattılar.

 

FESTİVALE DÖNÜŞTÜ

Yemek yarışmasında Kartepeli kadınlar yemek kültürünü ve tatlarını günümüze taşıdılar. Festivalde Tasavvuf Musikisi Derneği ve Aşıklar da sahne aldı. Çadırlarda yer alan Türk Süsleme ve geleneksel el sanatlarının bulunduğu standlar festival ziyaretçilerinin en çok uğrak yerleri oldu. Türkiye Jokey Kulübünün TJK Pony Tırı ile midillileri yakında görüp binme fırsatı yakalayan minikler izci kulüpleri ile geçmiş dönem oyunları ile paylaşma ve kaynaşmayı sağladılar.

 

UNUTULMAYA YÜZ TUTAN

EL SANATLARI TAZELENDİ

Alanda hat sanatları ve ebru örnekleri sergilendi. Osmanlıca’nın da 15 dakika da öğretildiği standın dışında Kartepe Turizm Derneği ilçenin dört mevsim güzelliklerini fotoğraflar ve tanıtım broşürleri ile konuklarla paylaştı. Fevziye Tezcan MTAL öğrencilerinin fotoğraf ve resimlerden oluşan sergisi, KAR-MEK, Halk Eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin el emeği ürünlerinin yer aldığı stantlar, Yörük Çadırı ve Sağlık Müdürlüğü Standı ziyaretçilerinin uğrak yerleri arasındaydı.

 

GELENEKSEL SPORLAR GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Türk okçuluğu, mangala ve matrak sporlarının uygulamalı yapıldığı festivalde sanatlar ve zanaatlar gelecek nesillere bir kez daha hatırlatıldı. Festival konukları arasında yer alan Ak Parti Kocaeli Milletvekili Sami Çakır’ın matrak kıyafetlerini giyerek bu spor dalına destek verdi. Festival alanında Çanakkale Tırı da ilgi ile gezildi. Vekil Çakır, sahnede tasavvuf Musikisi eşliğinde okuduğu tasavvuf şiirdi ile büyük alkış aldı.

 

FESTİVALE AKIN ETTİLER

Festival alanında 2 gün süreyle konuklarına hoş geldiniz diyerek alanda yer alan vatandaşlara tek tek hatır soran Kartepe Belediye Başkanı Hüseyin Üzülmez, standları da gezdi. Kartepe’de farklı bir hafta sonu ve festival heyecanı yaşayan ziyaretçiler, Başkan Üzülmez’e böylesi bir etkinlikle kendilerini buluşturduğu için teşekkür ettiler.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız