FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu24° C / 24° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Karaosmanoğlu “Yeni Kocaeli Yeni 100” isimli projeyi tanıttı

Büyükşehir Belediyesi tarafından KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda “Yeni Kocaeli Yeni 100” isimli proje tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi.

31 Mart 2015 Saat: 17:45
Karaosmanoğlu “Yeni Kocaeli Yeni 100” isimli projeyi tanıttı
Karaosmanoğlu “Yeni Kocaeli Yeni 100” isimli projeyi tanıttı

Büyükşehir Belediyesi tarafından KOTO Burhan Kasım Meclis Salonu’nda “Yeni Kocaeli Yeni 100” isimli proje tanıtım toplantısı dün gerçekleştirildi.

Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu’nun proje tanıtımı yaptığı toplantıya Vali Hasan Basri Güzeloğlu,  KOÜ Rektörü Prof. Dr. Sadettin Hülagü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Doç. Dr. Tahir Büyükakın ve genel sekreter yardımcıları, birim müdürleri, belediye başkanları, ilçe başkanları, sivil toplum kuruluşu ve sendika temsilcileri ve AK Partili milletvekili aday adayları katılım sağlarken Sağlık eski Bakanı Kazım Dinç, ANAP eski Milletvekili Sefer Ekşi, DP İzmit Belediye Başkan Aday Adayı Muhammed Ertürk ve MHP Merkez İlçe eski Başkanı Derya Dillioğlu da toplantıda hazır bulundu. 


ELEKTİKLER KESİLDİ
Toplantının başında, Türkiye’nin birçok ili ile birlikte Kocaeli’de de elektriklerin kesilmesi, Karaosmanoğlu’na zor anlar yaşattı. Yaklaşık 10 dakika boyunca karanlıkta sunum yapan Karaosmanoğlu, jeneratörlerin devreye girmesi ile birlikte slayt eşliğinde açıklama yaptı. Bir bölümü tamamlanmış, bir bölümü yapılmakta olan ve bir bölümü de yeni olan projeleri bir bir sunan Karaosmanoğlu, “Ulaşım noktasında çok kısa zamanda hayata geçirmemiz gereken projeler var” dedi. Karaosmanoğlu’nun 100 projesinin 45’inin ulaşımla ilgili olması dikkat çekti.  


REFORMUN KİTABINI YAZDIK
Sözlerine Büyükşehir reformunda bir tarih yazdıklarını belirterek başlayan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “İl sınırlarında Büyükşehir Belediye Modeli büyük bir reform. 10 yılda hem bu reformu uyguladık. Bu reformun adeta kitabını yazdık. Türkiye'deki bütün büyükşehirlerin bir bakıma okulu olduk. Köyler dahil her yere şehir hizmetlerini götürdük. Kendi kendine bile yetemeyen küçük belde belediyelerini birleştirdik. Güçlü, hizmet üretebilen büyük ilçe belediyeleri kurduk. Türkiye'mizin Yeni Büyükşehir Modeli için strateji ve politikalar geliştirmeye, İnsan kaynağı yetiştirmeye, Tecrübe sunmaya devam ediyoruz” dedi.


ÜÇ HEDEF BELİRLEDİK
Seçim beyannamelerinde üç hedef belirlediklerinin altını çizen Başkan Karaosmanoğlu, “Seçim beyannamemizde, içinde bulunduğumuz dönem için üç hedef belirledik. Birinci hedefimiz: Konforlu, hızlı ve ekonomik ulaşımı gerçekleştirmektir. İkinci hedefimiz: Kocaeli’yi; ikametin, ticaretin ve istihdamın gözde şehri yapmaktır. Üçüncü hedefimiz: Her alanda markalaşmaktır. Marka değerimizi geliştirmektir. Projelerimizi ilan ederken, öz kaynaklarımızla, hükümetimizle, ilçe belediyelerimizle ve yatırımcı işbirliğiyle hareket edeceğimizi ilan etmiştik” diye konuştu.


YÜZLERCE PROJE
Sözlerini devam ettiren Karaosmanoğlu, “2015 - 2019 yatırım döneminde, yeni hizmet ve icraatlarımızla yeni şeyler söyleyeceğiz. Metro, lojistik köy, kuzey - güney otoyolları, alternatif banliyö hatları, Körfez Geçişi gibi büyük finans gerektiren projeleri hükümetimizle birlikte gerçekleştireceğiz. Bugün sizlerle paylaşacağımız projeler, Kocaeli Büyükşehir Belediyemizin 2015 - 2019 yatırım programında 
yerini almış projelerdir. Programın adını ‘Yeni Kocaeli Yeni 100’ olarak belirledik. Haddi zatında yüzlerce projemiz var” ifadelerini kullandı.


BÜYÜK YENİLİKLER OLACAK
100 ana başlıkta toplanan projelerin tamamlandığında Kocaeli’de büyük değişiklikler olacağını belirten Karaosmanoğlu, “100 sayısını çokluğu ifade etmek ve yeni çehre anlamında kullandık. Kocaeli'mize bu projeleri kazandırdığımızda, Allah'ın izniyle şehrimizin çehresinde büyük bir yenilik olacak. Şehrimizin sağlıklı geleceği için vaatlerimize uygun olarak ulaşım projelerimize öncelik verdik. Hem ulaşım, hem de çevre, kent meydanları, otoparklar, konutlar ve altyapı projelerimiz; İkamet, ticaret, istihdam ve markalaşma vaatlerimize büyük katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.


SEDAŞ’I ARADIM
Elektriklerin kesilmesi ile ilgili SEDAŞ’a tepki gösteren Karaosmanoğlu, “Ben SEDAŞ Genel Müdürlüğü’nü kaç kere aradım. 1 milyonun üzerinde kuruma biz belediye olarak su veriyoruz. Sizden gelen şikayetin onda biri kadar şikayet almıyoruz. Problem olunca hemen müdahale ediyoruz. Ama SEDAŞ’ın durumunun böyle olmadığını söyledim. Onlar da kendilerince bahane uyduruyorlar.  Elektrikteki alt yapı eksikliğinden dolayı bu kadar sıkıntı çekiyoruz. Bu noktada hükümetimiz de bir şeyler yapacaktır. İlerleyen zamanda bu sıkıntıları da aşacağız” dedi.


AVRUPA BİZE İMRENİYOR
Karaosmanoğlu, “Avrupa’nın ileri gelen ülkelerinden yöneticiler geliyor ve bize kurduğumuz SCADA sistemi gibi sistemlerin, kendi sistemlerine göre daha ileride olduğunu söylüyor. Kandıra sahillerini çok güzel bir hale getirdik. Fransa’ya İtalya’ya, İngiltere’ye gidin öyle sahil bulamazsınız. Ne kadar önlem alırsak alalım sanayinin yoğun olduğu yerlerde kirlilik olur.  Bu sebeple de her tarafa ağaç dikiyoruz. Çünkü hava en güzel şekilde doğal çevre ile temizlenir” diye konuştu.


TRAMVAY 2017 YILINA
Projeleri anlatmaya başlayan Karaosmanoğlu, öncelikle tramvay konusuna değindi. Karaosmanoğlu, “2017 yılında halkımızı Akçaray adını verdiğimiz 11 duraklı tramvay hattımızla buluşturacağız. Ayın 13’ünde ihalesi gerçekleştirilecek” dedi. Metro projesine de değinen Başkan Karaosmanoğlu, “Ulaştırma Bakanlığı ile birlikte yapacağımız Körfez-Cengiz Topel Havaalanı arasında metro sistemini tamamlayacağız. Daha sonra ilçelere yaygınlaştıracağı”1 ifadelerini kullandı. 


KAVŞAK PROJELERİ 
“Yaklaşık 10-15 farklı kavşak projemizle ulaşımı rahatlatacağız. Çünkü vatandaşlarımızın en büyük sorunu ulaşım” ifadelerini kullanan Karaosmanoğlu, kısa zamanda İzmit’in kuzey ve güneyinde kesintisiz ulaşımı sağlamak için yan yol ve kvşak düzenlemeleri yapacaklarını ifade etti. İzmit Otogar mevkiine yapılacak olan kavşakla Kandıra’ya kesintisiz ulaşım sağlanacağına dikkat çeken Karaosmanoğlu, “Bu projeler önümüzdeki yıla kadar tamamlanacak” diye konuştu. 


DERİNCE LİMANI 
Başiskele-İzmit Sanayi Kavşağı ile D-130’a ulaşım sağlanacağını ifade eden Karaosmanoğlu, Kartepe Köseköy Kavşağı ile de D-100’e bağlantı sağlanacağını söyledi. Derince Limanı’na kesintisiz ulaşım için kavşak yapılacağını da söyleyen Karaosmanoğlu, “Bunun yanı sıra limanın TEM’e bağlantısı için bir kavşak yapılacak. Körfez Batı Kavşağı projesi kapsamında da D-100’a bağlantı sağlanacak. Böylelikle limandaki ulaşım sorunu tamamen çözülmüş olacak” ifadelerini kullandı. 


İzmit’te Ömer Türkçakal Bulvarı’na kesintisiz ulaşımın sağlanması için Outlet Center önüne bir kavşak yapılacağını ifade eden Karaosmanoğlu, “Bunun yanı sıra İzmit sahiline yapılacak köprülü kavşaklar ile Ömer Türkçakal Bulvarı’ndan Gölcük’e kesintisiz ulaşım sağlanacak. Bu proje de 2016-2017 yıllarında bitecek” dedi. Karaosmanoğlu öte yandan Umuttepe Hastanesi ile TEM arasına bir kavşak yapılacağını söyleyerek, “Böylelikle Umuttepe’den çıkış çok daha rahat olacak” diye konuştu. 


İzmit-Ankara istikametinde Sabancı’ya ait bazı binaların kamulaştırılacağını ve buraya bir Sabancı Kavşağı yapılacağını ifade eden Karaosmanoğlu, “Bu konuda Sabancı ile görüşme yaptık. 

YENİ KOCAELİ YENİ 100 PROJELERİ


Akçaray (Sekapark ile otogar arasında faaliyet gösterecek tramvayın ihalesi 13 Nisan’da yapılacak)
Metro (Körfez ile Cengiz Topel Havaalanı arasında ytolcu taşıyacak olan metro 6-7 yılda tamamlanacak)
200 çevre dostu otobüs (Önümüzdeki aylarda 200 adet çevre dostu otobüs hizmet vermeye başlayacak)
İzmit D-100 Kent Geçişi (İzmit’in kuzey ve güney yönünde kesintisiz ulaşım için yan yol ve kavşak düzenlemeleri yapılacak)
Gebze Hannibal Kavşağı (Kuzey güney artelleri yeni bağlantı yolları ve kavşaklarla birbirine bağlanacak)
İzmit Otogar Kavşağı (Kandıra yolu kesintisiz hale gelecek. Gişeler-Otogar bağlantısı sağlanacak)
Çayırova-Gebze-Yenimahalle Kavşağı (D-100 yan yollar ile kesintisiz hale gelecek)
Başiskele-İzmit Sanayi Kavşağı (Köprü ve yan yol bağlantıları ile D-100’e doğrudan bağlantı sağlanacak)
Dilovası Eynerce Kavşağı (İlçenin doğu girişine kavşakla bağlantı sağlanacak)
Kartepe-Köseköy Kavşağı (Dalçık ve yan yollarla D-100’e bağlantı sağlanacak)
Derince Limanı D-100 bağlantı kavşağı (Liman trafiğinin D-100’e bağlantısı sağlanacak)
Derince Limanı TEM Bağlantı Kavşağı (Liman trafiği ile TEM arasında bağlantı sağlanacak)
Gölcük Asar Deresi Kavşağı (Sanayi Bölgesi’nin D-130 ile bağlantısı sağlanacak)
Çayırova TOSB-TEM Bağlantı Kavşağı (OSB’lerin otoyol bağlantısı sağlanacak)
Körfez Batı Kavşağı (Limanlar Bölgesi ile D-100 bağlantısı sağlanacak)
İzmit Outlet Kavşağı (Köprü ve yan yollarla Ömer Türkçakal Bulvarı’na kesintisiz ulaşım sağlanacak)
Gölcük Merkez Kavşağı (D130 yan yollar ile kesintisiz hale gelecek)
İzmit Sahili Köprülü Kavşağı Projesi (Ömer Türkçakal Bulvarı yan yollar ile kesintisiz hale gelecek)
Gebze Topçular Doğu Kavşağı (D100 yan yollar ile bağlantılı hale gelecek)
TEM-Umuttepe Çıkış Kavşağı (Umuttepe ve bölge hastanesine TEM otoyolundan bağlantı sağlanacak)
Kandıra Yolu Gölkent Kavşağı (İzmitv e Kandıra arasındaki bağlantı köprülü kavşakla sağlanacak)
Dilovası Batı Kavşağı (İlçe Merkezine batı yönünden kesintisiz bağlantı sağlanacak)    
Sabancı Kavşağı ve Yan Yolları (D100 yan yollar ile kesintisiz hale gelecek) 
Başiskele Karşıyaka Kavşağı (İlave kollar ve yan yollarla kent merkezine ulaşım sağlanacak)
Gölcük İhsaniye Kavşağı (D130 katılımı ve eksik yollar tamamlanacak)
Kuruçeşme Gişeler Kavşağı (D100 üzerindeki Kuruçuşme Virajı güvenli ulaşım için düzenlenecek)
Cezaevi Kavşağı (İlave köprü ve yollar iğle D100’e bağlantı sağlanacak)
Karamürsel Tünel Geçişi  (Karamürsel kent merkezi girişi kesintisiz hale getirilecek)
Kandıra-Kerpe-Kefken Kavşağı (Hemzemin ve sinyalize bağlantı sağlanacak)
Adnan Menderes Bulvarı 2. Etap (Bekirdere’den bölge hastanesine bağlantı sağlanacak)
Salim Dervişoğlu Caddesi 2. Etap (Kartepe-İzmit istikametinden D100’e bağlantı sağlanacak)
D-100 Yahyakaptan Akarca Bağlantı Yolu (Yahyakaptan’a Ankara istikametinden giriş sağlanacak)
Gebze Zeki Acar Caddesi (Darıca İzmit istikametine D100’e bağlantı yol sağlanacak)
Yeni Stad Tünel Geçişi (D100, kuzey ve güney tüneli ile stada ulaşım sağlanacak)
Gebze Kirazpınar Duble Yol (Kent merkezi ile toplu konut arasındaki bağlantı güçlendirilecek)
Çayırova Bağlantı Yolu (Köprü ve yan yollar ile Kocaeli-İstanbul arası bağlant sağlanacak)
Çayırova Muhsin Yazıcıoğlu Caddesi Duble Yolu (TEM Gişeler ve TOSB kavşağı bağlantısı sağlanacak)
Körfez İlimtepe Alternatif Duble Yolu (İlimtepe ile ikinci bir bağlantı yolu sağlanacak)
Yukarı Hereke İmes Bağlantı Yolu (Dilovası ve Körfez arasına bağlantı yol sağlanacak)
Derince Alternatif Yol ve Viyadük (Körfez ve İzmit arasına 20 metrelik duble yollarla ve viyadüklerle bağlantı sağlanacak)
Derince TEM D-100 Bağlantı Yolu (D100 ile TEM arasındaki liman trafiği için bağlantı yolları inşa edilecek)
Başiskele Serbest Bölge Yolu (D130 ile Serbest Bölge arasına yol inşa edilecek)
Gölcük D-130 Alternatif Güney Yolu  (D130 yoluna paralel bir şekilde Gölcük’e alternatif yol bağlanacak)
İzmit Yeni Valilik önü Yaya Köprüsü
Kocaeli Üniversitesi Yaya Köprüsü
Fuar Yaya Köprüsü
Esli Valilik Kent Meydanı/Otopark
Kocaeli Devlet Hastanesi Meydanı/Otopark
Perşembe Pazarı Yer altı Otoparkı
Gölcük Katlı Otopark
Gölcük İhsaniye Meydanı/Otopark
Trafik Kontrol Merkezi
Dolaşım Planı
Teleferik
Lojistik Köy
Sekapark 3. Etap
Karamürsel Dereköy Sahili
Gebze Tatlıkuyu 2. Etap
Kandıra Miço Koyu Mesire Alanı
Kartepe Acısu Meşeliktepe Mesire Alanı
Başiskele Eskiyayla Teknepınar Mesire Alanı
Hereke Sahili 2. Etap
Kandıra Kerpe Mesire Alanı
Kandıra Bağırganlı Sahil Düzenlemesi
Kandıra Kefken Orman Kampı
Kefken Sahili
Beylikdağı Kent Ormanı
Yeniköy Sahili
Ağaç ve Bitki Müzesi
Yarımca Sahili 2. Etap
Ballıkayalar Mesire Alanı
Kurtyeri Mesire Alanı
Cebeci Sahil Düzenlemesi 
Seyrek Sahili Mesire Alanı
Kefken Kapri Mesire Alanı
Köylere Yatırım
Köylüye Destek
İzmit, Karamürsel, Çayırova, Kandıra, Kartepe ve Başiskele Kent Meydanları
Doğantepe Spor Kompleksi
12 ilçeye yüzme havuzu
12 ilçeye spor sahası
Kapalı Spor Salonları
Çayırova Yüzme Havuzu
Düğün Salonları
Tarihi bina restorasyonları
Gebze Arena Spor Salonu
Gebze Hal Binası
İzmit MKE Solaklar Tesisi
Kentsel Dönüşüm ve Toplu Konut
İhsaniye ve Avcıdere Barajları
Alternatif Enerji Yatırımları
Biyolojik ve Modüler Arıtma Tesisleri
Yeni Alt Yapı Yatırımları
Gri Su
Tarımsal Sulama Sistemleri
İçme Suyu Scada

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız