FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18.47° C / 19° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Karaosmanoğlu: ''Ben de Bir Romanım''

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Arttırılması Çalıştayı”nda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Romanları farklı olarak görmüyorum. Çok samimi söylüyorum ben de bir Romanım” dedi

13 Mart 2016 Saat: 15:47
Karaosmanoğlu: ''Ben de Bir Romanım''
Karaosmanoğlu: ''Ben de Bir Romanım''

Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği “Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Arttırılması Çalıştayı”nda konuşan Başkan Karaosmanoğlu, “Romanları farklı olarak görmüyorum. Çok samimi söylüyorum ben de bir Romanım” dedi

14 Mart Türkiye Romanlar Günü dolayısıyla  “Sürdürülebilir Yaşam Kalitesinin Arttırılması Çalıştayı” gerçekleştirildi. Emex Otel’de gerçekleştirilen çalıştaya Ak Parti milletvekilleri İlyas Şeker, Zeki Aygün, Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, Türkiye Romanlar Federasyonu Genel Başkanı Ahmet Çokyaşar da katılım gösterdi.

 

HEPİMİZ SORUMLUYUZ

Çalıştay öncesi konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Karaosmanoğlu, “Artık konuşma zamanı bitiyor, artık adım atma zamanıdır. Dertliyiz ve derman arıyoruz. Çözüm arıyoruz. Roman kardeşlerimizin sorunları toplumla birlikte olan bir sorundur. Roman kardeşlerimiz de bu toplumun bir parçası olduğuna göre bu böyledir. Bana göre sorunun ana kaynağı eğitimdir. Eğitimsiz bir ferdin, ailenin, toplumun kalkınması mümkün değildir. Eğitim derken sadece diplomayı kastetmiyorum. En azından okuma yazma açısından geri kalmamaktan bahsediyorum. Roman kardeşlerimizin olduğu yerlerde okuma yazma oranı çok düşük. Bu yüzden belediye olarak Bilgi Evleri açtık. Spor kulüpleri kurduk. Sanat ve meslek edindirme kursları açtık. Bu konuda hepimiz sorumluyuz. Okula gitmeyen çocuğumuzun kalmaması gerekiyor” dedi.

 

FARKLI GÖRMÜYORUM

Karaosmanoğlu konuşmasına şöyle devam etti: “Roman kardeşlerimizin bir diğer sorunu da barınmadır. Bu konuda en dikkat çeken nokta Kandıra Kefken yolu üzerindeki barakalarda, çadırlarda yaşayan kardeşlerimiz bulunuyor. Bu durum bize yakışmıyor. Türkiye bunun üstesinden gelecektir. Hem ülke olarak hem belediye olarak biz bunun üstesinden geleceğiz. Arazinin durumuna göre TOKİ ile anlaşarak bu vatandaşlarımız için mülk edindirdikten sonra oralara evlerimizi yapacağız. Biz böyle yoksul yaşamak zorunda değiliz. Romanları farklı olarak görmüyorum. Böyle gören zihniyetin de gerçekten çok kirli düşünceleri olduğunu her yerde anlatıyorum. Çok samimi söylüyorum ben de bir Romanım. Bu çalıştayımız da bu konuları konuşup paylaşıp çözümlerinizi üretin. Siz çözüm ürettiğinizde Cumhurbaşkanı’mızdan Başbakan’ımıza kadar tüm üst kadromuz gerekli olan destekleri verecektir.”


FIRSAT EŞİTLİĞİ
Karaosmanoğlu’nun ardından konuşan Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Tahir Büyükakın, “Hükümetimizin 64. eylem planının 7. maddesinde Roman vatandaşlarımız ile ilgili gerçekleştirilecek konular yer alıyor. Bunlardan birincisi eğitim konusudur. Burada fırsat eşitliği yaratılması için bir maddenin eklenmesi gerekiyor. İkincisi meslek edindirme konusudur. Mesela meslek liselerinde her sınıf için beş kişilik kontenjan ayrılarak, diğer öğrencileri de sıkıntıya sokmadan böyle bir çalışma gerçekleştirilebilir. Bunların yanında bu öğrencilere burs verilerek eğitimlerine devam etmelerinin desteklenmesi sağlanabilir. Eğitim malzemeleri ve kılık kıyafet desteği zaten belediyemiz tarafından sağlanıyor. Bunun biraz daha artırılmasını sağlayabiliriz. Ayrıca yaşı biraz daha geçmiş çocuklarımıza KOMEK gibi sertifika programları açılarak onlara meslek edindirme şansı tanıyacak bir madde de eylem planına eklenebilir” diye konuştu.

 

SOSYAL UYUM PROGRAMLARI

Büyükakın son olarak şunları söyledi: “Roman kardeşlerimiz müzik ve sanat konusunda çok yetenekli, hepimiz biliyoruz. Bu konularda vatandaşlarımız desteklenerek çalışma yapabilirler. Biz belediye olarak Türkiye’de en çok Roman çalıştıran belediyeyiz. Bu konuda çalışmalarımız hali hazırda zaten devam edecektir. Büyük problemlerden biri de sağlık taraması konusudur. Roman vatandaşlarımızın yoğun nüfusla yaşadığı bölgelerde bu çalışmaların yapılması konusu ve genç yaşta evliliklerin engellenmesi konusunda hükümet programına girmelidir.


ENTEGRE EDECEK 
Sosyal uyum programları ile halk içinde ki kaynaşma sağlanarak zaman zaman yaşanan kötü olayların yaşanması engellenebilir. Ayrıca spor alanında Roman vatandaşlarımızın yer alması onları zararlı alışkanlıklardan koruyacak ve uzaklaştıracaktır. Böyle bir başlığı da öneri programına eklememiz faydalı olacaktır. Kadınlarımızı toplum hayatına entegre edecek çalışmalar ve risk altındaki vatandaşlarımızı, yani uyuşturucu batağına çekilen arkadaşlarımızı buralardan uzaklaştıracak çalışmaları da planlarımıza eklememiz gerekiyor.” 

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız