FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.53° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kara Fatma’nın anısına anıt

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Fatma Seher Erden’in (Kara Fatma) anıtını yaptırdı.

27 Mart 2015 Saat: 15:35
Kara Fatma’nın anısına anıt
Kara Fatma’nın anısına anıt

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Fatma Seher Erden’in (Kara Fatma) anıtını yaptırdı.

İzmit Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, tarihi bir değere daha sahip çıkılmasını sağladı. Geçen 6 yıl içinde İzmit’te tarih bilincinin yerleşmesi için sayısız projeleri hayata geçiren İzmit Belediyesi, Kurtuluş Savaşı kahramanlarından Fatma Seher Erden’in (Kara Fatma) anıtını yaptırdı. Cephanelik bölgesindeki Türkiye’nin en modern Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin girişine Kara Fatma olarak bilinen Fatma Seher Erden’in anıtı konuldu. Milli mücadele kahramanı Fatma Seher Erden’in anıtının Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’ne ayrı bir değer kattığını söyleyen Belediye Başkanı Dr. Nevzat Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “İzmit Belediyesi olarak tarihi değerlerimize sahip çıkmayı kendimize görev kabul ettik. Bu alanda İzmit tarihinde hiç bir dönemde olmadığı kadar çok projeyi hayata geçirdik.

 

PEK ÇOK ANIT

Yahya Kaptan Anıtı, Kınalı Asker Parkı, Sarıkamış Şehitleri Anıtı, Kore ve Kıbrıs Şehitleri Anıtı, Milli Kimlik ve Direniş Anıtı, Muhsin Yazıcıoğlu ve  Görev Şehitleri Anıt Parkı, Servetiye siperlerinin gün yüzüne çıkarılması, Azerbaycan Hocalı Şehitleri Anıtı sayesinde milli ve manevi değerlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağladık. Kurtuluş Savaşı’na katılarak Türk kadınını sembolize eden Kara Fatma Anıtı’nı Kadın Sosyal Yaşam Merkezi’nin girişine yaptırarak bu alanda yeni bir projeyi daha hayata geçirmiş olduk. Bizlerin bugünlere gelmemizi sağlayan atalarımıza, ata yadigârlarımıza sahip çıkmalıyız. Bu sayede atalarımıza olan minnet borcumuzu bir nebze de olsa ödemiş oluruz.”

 

KARA FATMA KİMDİR?

Kara Fatma olarak da bilinen Fatma Seher Erden 1888 yılında Erzurum’da doğdu. Subay Dervişlerinden Ahmet Bey ile evlendiğinde Balkan Savaşı’na katıldı.1. Dünya Savaşı’nda Kafkas Cephesi’nde kendi ailesinden dokuz-on kadın ile savaştı. Eşinin Sarıkamış’ta şehit olmasıyla memleketi Erzurum’a geri döndü. 1919’daki Mustafa Kemal ile bizzat görüşebilmek için Sivas’a gitti. Mustafa Kemal bu görüşmede silah kullanmayı, ata binmeyi bilip bilmediğini, savaştan korkup korkmadığını sormuş, Fatma Seher Hanım’ın verdiği cevaptan oldukça memnun kalmıştır. Bu buluşmadan sonra Mustafa Kemal, ona Kara Fatma diye hitap etmeye başlamış ve adı da Kara Fatma olarak anılır olmuştur. Kara Fatma’nın, Mustafa Kemal ile buluşmasının ardından İzmit işgal edilmişti. Bunu duyan Kara Fatma, hemen tenle gizlice İzmit’e gelmiş, kısa süre içinde düşmana karşı teşkilatlanma çalışmasına girişmiştir. Kara Fatma ve beraberindekiler, çevredeki Türk köylüleriyle birlikte Yunanlılara karşı uzun süre mücadele etmiştir. Özellikle Bahçecik, Yeniköy, Değirmendere, Servetiye bölgelerinde faaliyet gösteren Rum ve Ermeni çetelerine karşı büyük başarılar elde etmiştir. Fatma Seher Hanım, çavuşluk rütbesiyle başladığı askerlikten üsteğmen rütbesiyle emekli olmuş, emekli maaşını da Kızılay’a bağışlamıştır.1955 yılında İstanbul’da hayata gözlerini yummuştur.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız