CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur14° C / 14° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

LEZZET KEBAP DİYARI
darica
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KAPLAN'DAN TBMM'YE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, deniz kirliliğiyle ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine, araştırma önergesi verdi. Tıp doktoru olan Kaplan ayrıca Sağlık, Gıda Tarım ve Hayvancılı

12 Şubat 2013 Saat: 15:23
KAPLAN'DAN TBMM'YE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ
KAPLAN'DAN TBMM'YE ARAŞTIRMA ÖNERGESİ

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, deniz kirliliğiyle ilgili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne, araştırma önergesi verdi. Tıp doktoru olan Kaplan ayrıca Sağlık, Gıda Tarım ve Hayvancılık ile Çevre ve Şehircilik Bakanlarının yanıtlaması için de deniz kirliliğiyle ilgili soru önergeleri verdi.


CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, son günlerde deniz kirliliğinin balıklarda ağır metalleri artırdığı ve kanserojen maddeler içerdiğine ilişkin bilimadamlarının yaptığı açıklamaların basında yeraldığını, yaşanan çevre kirliği sonucu deniz kirliliğinin kontrol edilemez noktalara geldiğini belirtti. Kaplan, "Bu söylenti ve gözlemlerin bilimsel olarak aydınlatılmadığı sürece insanlar tedirgin bir vaziyette balık tüketeceklerdir. Zehirli atıkların karıştığı deniz suyunda biriken ağır metaller önce balıklara, balıklardan da insanlara geçerek insan sağlığı üzerinde büyük tehlikeler oluşturmaktadır" diyerek deniz kirliliğinin araştırılması için meclis araştırma önergesi verdi.

Kaplan TBMM'ye verdiği araştırma önergesinde Marmara Denizi'nde kirliliğin her geçen gün arttığını belirtti. Denizlerdeki kirliliğin nüfus artışı ile beraber sanayileşmenin hızla olduğu İzmit Körfezi, Kocaeli, İstanbul, Marmara Denizi, İzmir Körfezi, Aliağa, Mersin Limanı gibi yerlerde yoğun olduğu görüldüğü belirtilen araştırma önergesinde şu ifadelere yer verildi:

"Özellikle bu bölgelerde tutulan balıkların (özellikle dip balıkları) ağır metal ve kanser yapıcı maddeler içeriğinin diğer yerlerde tutulan balıklardan daha fazla olduğu tespit edilmiştir. Uzmanların balıklar üzerinde yaptığı analizlerde civa, kurşun, kadmiyum gibi ağır metallerin oranının oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Toplum ve insan sağlığı açısından önemli olan bu konunun araştırılarak tespitlerin yapılması, gerekli önlemlerin alınması, yaşanan sorunların çözümü ve denizlerimizin korunması, toplumda temiz ve güvenilir balık tüketiminin artırılması, önlemlerinin alınması için; Anayasa'nın 98′inci ve TBMM İçtüzüğünün 104 ve 105′inci maddeleri gereğince 'Meclis Araştırması' açılmasını arz ve talep ederiz."

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan ayrıca Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker ile Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar'ın yanıtlaması amacıyla de aynı konuda 3 soru önergesi verdi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız