CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu19.47° C / 20° C

parçalı bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KAPLAN ULAŞTIRMA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile başta Gebze olmak üzere Kocaelinin ulaşım problemleriyle ilgili görüşmede bulundu. Bakan Yı

23 Şubat 2013 Saat: 09:57
KAPLAN ULAŞTIRMA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ
KAPLAN ULAŞTIRMA BAKANI İLE GÖRÜŞTÜ

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım ile başta Gebze olmak üzere Kocaeli'nin ulaşım problemleriyle ilgili görüşmede bulundu.

Bakan Yıldırım'ın, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki makam odasında yaklaşık bir saat süren görüşmede, CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal Kaplan, bölgemizin ulaşımla ilgili problemlerini anlattı ve beklentilerini dile getirdi.

Milletvekili Kaplan, Bakan Yıldırım ile görüşmeye katılmadan önce AKP Kocaeli Milletvekili Mehmet Ali Okur'u da telefonla arayarak bölgenin sorunlarının konuşulacağı görüşmeye birlikte gitmeyi önerdiğini ancak Okur'un katılamadığını belirtti.

Görüşmede başta Gebze bölgesi olmak üzere Kocaeli'nin ulaşım problemlerinin masaya yatırıldığını ifade eden Milletvekili Kaplan, gündemin en önemli konularından birisinin metro olduğunu söyledi.

Milletvekili Kaplan, Bakan Yıldırım'a Gebze'nin bu hızla büyümeye devam ettiği takdirde ulaşım sorunlarının çok fazla artacağını anlattığını belirterek, "Bu bölgede önümüzdeki yıllarda ulaşım açısından problem yaşanmaması için bugünden önlemlerin alınması ve çalışmaların yapılması gerekiyor. Sayın Bakan'dan, daha önceden Kartal ile Kadıköy arasında ve daha sonra Kaynarca'ya kadar uzatılacak olan metronun Gebze'ye kadar ve hatta gerekirse Organize sanayi bölgelerine kadar bağlanması gerektiğini anlattım. Sayın Bakan da bu konuda hemfikir olduğunu ve bu konuyla ilgili bir çalışma başlatacağını söyledi. Ayrıca, hızlı tren çalışması kapsamında da hat sayısının 2'den 3'e çıkaracakları müjdesini verdi" diye konuştu.

TEM'den GOSB girişi önemli

Geçtiğimiz hafta TBMM'de bir soru önergesi veren Mehmet Hilal Kaplan, bu konuyla ilgili önerisini Bakan Yıldırım'a da anlattı. Milletvekili Kaplan, TEM üzerinde Mutlukent ile GOSB girişi arasında halen tır dinlenme ve tır otoparkı olarak kullanılan bölgede TEM’den bir girişin yapılmasını ve kavşak oluşturulması gerektiğini, gerçekleşmemesi halinde bunun ülke ekonomisine yılda 140 milyon liralık bir ekonomik kayba neden olduğunu ifade etti.

Milletvekili Kaplan, Bakan Yıldırım'a ayrıca Gebze Anibal Kavşağı'nda projeye alınan ancak daha sonra rafa kaldırılan 'battı-çıktı' projesinin durumunu da sorarak, "Bu projeyi Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devrettiniz ancak Türkiye'nin en borçlu belediyesi olan KOcaeli Büyükşehir Belediyesi bu projeyi ekonomik sorunlar nedeniyle rafa kaldırdı. Bu konuda nasıl bir çalışma yapacaksınız" diye sordu.

Kaplan ayrıca Çayırova'da süren demiryolu çalışmasını ve o bölgeden Darıca'ya sadece tek köprü ile ulaşımın sağlanmasının trafik yükünü artırdığını da belirtti. Dilovası'ndaki Körfez Geçiş Köprüsü'nün bağlantılarını ve 15-20 yıl sonraki trafik yükünün göz önüne alınması gerektiğini de vurguladığını kaydeden Kaplan, ayrıca Maşukiye'de taşocağının yanlış olduğunu, 2010 yılında yapımına başlanan Sapanca ile İzmit arasındaki 12 kilometrelik yolun da bir an önce bitirilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız