FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kanserojen Ayakkabılar İzaydaş'ta İmha Edilecekti Ama...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle bazı ayakkabıların imhasına karar vermişti. Ancak İzaydaş'ta imha edileceği kararlaştırılan ayakkabıların imha edilmeyip piyasaya sürüldüğü

24 Şubat 2016 Saat: 09:47
Kanserojen Ayakkabılar İzaydaş'ta İmha Edilecekti Ama...
Kanserojen Ayakkabılar İzaydaş'ta İmha Edilecekti Ama...

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından, sağlığa zararlı olduğu gerekçesiyle bazı ayakkabıların imhasına karar vermişti. Ancak İzaydaş'ta imha edileceği kararlaştırılan ayakkabıların imha edilmeyip piyasaya sürüldüğü anlaşıldı.

Anadolu Örgütlü, Kaçakçılık ve Ekonomik Suçlar Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianamede, İstanbul Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü görevlileri tarafından yapılan araştırma sonucunda, Erenköy Gümrük Müdürlüğü'nün denetiminde bulunan bir antrepoda muhafaza edilen bir ayakkabı firmasına ait ithali uygunsuz bulunan 1875 kap ayakkabı cinsi eşyanın 2014 yılının ekim ayında imhasına karar verildiği anlatıldı.


İZAYDAŞ'TA İMHA EDİELCEKTİ AMA...
Firmanın talebi üzerine Erenköy Tasfiye İşletme Müdürlüğü tarafından imha komisyonu oluşturulduğu belirtilen iddianamede, söz konusu ayakkabıların imha edilmek üzere, Kocaeli'deki İzaydaş AŞ'ye ait tesislere götürüldüğü belirtildi. İddianamede, imha işlemi sırasında orijinal ambalajlı kapların açıldığında, götürülen ayakkabıların imha edilmesi gereken ayakkabılardan olmayıp, eski ekonomik değerini yitirmiş ayakkabılar olduğunun tespit edildiği ve bu nedenle imha işleminin durdurulduğu aktarıldı.


HAPİS CEZASI İSTENDİ
İddianamede, söz konusu ayakkabıları denetim altında bulunan antrepodan yasal olmayan yollarla çıkararak, serbest dolaşıma soktuğu iddia edilen ve aralarında ayakkabıları ithal eden firma ile ayakkabıların tutulduğu antreponun yetkililerinin de bulunduğu 10 kişi hakkında, "Dikkat ve özen yükümlüğüne aykırı davranma sonucu tüketilecek şeylere zehir katma veya bozma", "Eşyayı aldatıcı işlem ve davranışlarla gümrük vergileri kısmen veya tamamen ödenmeksizin ülkeye sokmak" ve "İthali kanun gereği yasak olan eşyayı ülkeye sokmak" suçlarından 3 yıl 3'er aydan 10'ar yıla kadar hapis cezası talep edildi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız