CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

az bulutlu19.82° C / 19.82° C

az bulutlu

LEZZET KEBAP DİYARI
CAGIN GOZ 222
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KANSERDE ÜRKÜTÜCÜ İDDİA

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz, dünyada olduğu gibi Türkiyede de kanser vakalarının son sürat arttığını ve her 4 kişiden birinin kansere yakalanacağını söyledi. Emsey Hospital Onkoloji Uzmanı P

30 Mart 2013 Saat: 13:18
KANSERDE ÜRKÜTÜCÜ İDDİA
KANSERDE ÜRKÜTÜCÜ İDDİA

Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz, dünyada olduğu gibi Türkiye'de de kanser vakalarının son sürat arttığını ve her 4 kişiden birinin kansere yakalanacağını söyledi.

Emsey Hospital Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Erkan Topuz, kanser vakalarının eskiye nazaran hızla artmasının altında yatan nedenleri sıraladı. DNA kırılmalarının sadece yüzde 5 ila 7'sinin genetik faktörlere bağlı olduğunu ve yine az bir kısmının enfeksiyon sebebiyle ortaya çıktığını belirten Erkan Topuz, bunların dışında kalan kırılmaların ise doğrudan doğruya toprak, hava ve sulardaki kirlilikten kaynaklandığını vurguladı.

"TOPRAK BİLE DDT'Yİ YOK EDEMİYOR"
Dünyanın Endüstri Devrimi'nden itibaren hızla sanayileşmeye gittiğini söyleyen Topuz, özellikle 1950'den sonra bir yığın kimyasalın dünyaya saçıldığını ve günümüzde de saçılmaya devam ettiğini kaydetti. Toksik durumunun çok kısa sürede değerlendirildiğinin altını çizen Topuz, zararsız olduğu düşüncesiyle piyasaya sürülen ilaç ve kimyasalların aslında toksik ve kanserojen olduğunun yıllar sonra anlaşıldığını belirtti.

HAVA KİRLİLİĞİ KANSERİ TETİKLİYOR


Yapılan araştırmalarda saatte 20 bin aracın geçtiği bir bölgeye 1 kilometre mesafede yaşayanlarda, beyin tümörleri ile lenfoma ve löseminin 3 kat daha fazla görüldüğünü bildiren Topuz, otobanlardaki egzoz gazı kirliliğinin insanlarda kanseri 3 katına çıkarabildiğini aktardı.

"TARIM İLAÇLARI DOĞRUDAN İÇME SULARINA KARIŞIYOR"


Kırsal bölgelerde ikamet edenlerde kanserin daha az görüldüğü yönünde genel bir kanının olduğunu dile getiren Erkan Topuz, bunun gerçeği yansıtmadığını söyledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız