FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu18° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kandıra-İzmit Yolunun Temelleri Atılıyor

Kocaeli Ticaret Odası’nın kent yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği, İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli’de toplam 6 bin 687 müteahhitlik firmamız faaliyet gösterdi”

29 Mart 2016 Saat: 12:35
Kandıra-İzmit Yolunun Temelleri Atılıyor
Kandıra-İzmit Yolunun Temelleri Atılıyor

Kocaeli Ticaret Odası’nın kent yöneticilerinin katılımıyla gerçekleştirdiği, İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, “Kocaeli’de toplam 6 bin 687 müteahhitlik firmamız faaliyet gösterdi” dedi

Kocaeli Ticaret Odası’nın kent yöneticileriyle gerçekleştirdiği sektörel istişare toplantılarının üçüncüsü olan İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu’nun katılımıyla gerçekleşti. Vali Güzeloğlu inşaat sektörü temsilcileriyle inşaat sektöründeki sorunları, beklentileri ve çözüm önerilerini konuştu. Kocaeli Ticaret Odası Başkanı Murat Özdağ’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıya; Vali Yardımcısı Osman Sarı, Ticaret İl Müdürü Veysi Uzunkaya, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü İlhan Aydın, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Mehmet Ersan Aytaç, İl Yazı İşleri Müdürü İsmail Akbıyık , Mikail Kayacı(Meclis Üyesi), Mehmet Olhan, Bünyamin Barış, Faruk Mamik, Mehmet Doğan ,Kocaeli Yapı Müteahhitleri Derneği Başkanı Zekai İren, Yönetim Kurulu Üyeleri Fatih Haldız, Muammer Çeşil ve Ceyhan Çağlayan katıldı. 
 

ÇALIŞMALARIMIZ SÜRMEKTEDİR
Kocaeli Ticaret Odası Yönetim Kurulu Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren KOTO Başkanı Murat Özdağ,”KOTO olarak üçüncü kez düzenlemiş olduğumuz Sektörel İstişare Toplantımıza hoşgeldiniz. Ülkemizin yeniden sürdürülebilir ve yüksek büyüme oranlarını yakalayabilmesi için önemli gördüğümüz Sektörel İstişare Toplantılarımızı gerçekleştirmeye devam ediyoruz. Bildiğiniz üzere daha evvel makine ve otomotiv sektörlerinde toplantılar gerçekleştirdik. Bu toplantılar sonrasında alınan kararlar doğrultusunda çalışmalarımızın sürmektedir. Şehrimiz ve ülkemiz adına güzel işler yapmaya gayret ediyoruz. Bugün inşaat sektörünün karşılaştığı sorunları ve çözüm önerilerini Sayın Valimize aktaracağız ama benim inşaat sektörü ile ilgili değinmek istediğim başka bir mevzu var” diye konuştu.


REFORMLAR HAYATA GEÇİRİLSİN
Özdağ konuşmalarına şöyle devam etti:” Siyaset yapıcıların (hükümetimizin) açıkladığı reform paketi var. Bu reformların biran evvel hayata geçirilmesi elzemdir. Orta gelir tuzağından kurtulmak için özellikle inşaat sektörünün büyümeye devam etmesi gerekmektedir. Çünkü inşaat sektörü üretim ve istihdam dahil olmak üzere ekonominin pek çok alanını doğrudan etkilemektedir. Diğer taraftan zaten kısıtlı olan kaynaklarımızın düşük verimli ve dış ticarete konu olmayan alanlara yönelmesinin de önüne geçmeliyiz. Hem siyasi aktörlerin inşaat sektörünü bir politika haline getirmesi, hem de sektör temsilcilerinin değişimi yakalaması gerekmektedir.” Özdağ’ın ardından konuşma yapan Kocaeli Valisi Hasan Basri Güzeloğlu,” Bu toplantılardaki temel amacımız var olan kapasiteyi karşılıklı değerlendirmek ve daha iyiye ulaşmak için istişare etmek. Alınması gereken önlemleri gerek Kocaeli bazında gerekse Ankara bazında karşılıklı iş birliği içerisinde çözüme kavuşturmak. Biz biliyoruz ki ülkemiz güzel ve güçlü bir geleceğe doğru yol alıyor. Bu noktada özellikle belirtmek gerekirse bu büyük kalkınmanın önemli bir şehri Kocaeli” dedi.

 

59 BİN 341 KİŞİ SİGORTALI
“Açıklanan 2015 vergi sonuçlarına göre vergi İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer aldık” diyen Güzeloğlu,” Vergi sadakatinde Türkiye birincisi olduk. Türk müteahhitleri Çin’den sonra inşaat sektöründe dünyada ikinci sırada yer alıyor. Türkiye’nin değişim sürecinde inşaat sektörü şüphesiz çok önemli bir sektör. Bir anda yüzü aşkın sektörü tetikleyen, her biriyle katma değer yaratan bir sektör. Yüz kişiden biri inşaat alanında istihdam sağlıyor. Bin şirketten yüzde 15’i inşaat alanında açılan şirketler olarak öne çıkıyor. 2015 yılında Kocaeli’de toplam 6687 müteahhitlik firmamız faaliyet gösterdi. Sektörde 59 bin 341 kişi sigortalı olarak istihdam etti. 2015 yılında konut satışı Kocaeli genelinde 17. 395 gibi bir rakama ulaştı. Bu rakamlara bakıldığında Kocaeli’nin uluslaraası ticaretin Türkiye’deki merkezi haline geldiğini görebiliyoruz” diye konuştu. 
 

KANDIRA İZMİT YOLUNUN TEMELLERİ ATILIYOR
Güzeloğlu son olarak,”Son yıllarda nitelikli konut yapımı, yeni konutlaşma ve İstanbul’la bütünleşme perspektifinde alt yapı yatırımlarıyla Kocaeli olarak yaşam merkezi konumuna gidiyoruz. Bu bağlamda Kandıra- İzmit yolunun temellerini de atıyoruz. İzmit ve Türkiye ile alt yapı ile birlikte erişim kolaylaşacak. Aynı zamanda Kandıra-Şile arası üçüncü köprü bağlantısıyla da Kocaeli tercih edilen doğal yaşam merkezi haline gelecek. Geçiş köprüsü projesi en önemli başat yatırım olmakla birlikte Karamürsel ilçesi çevresi imar ve inşaat sektöründe önemli bir yere sahip olacak. Karamürsel’i farklı bir boyuta taşıyacak. Kocaeli’nin sanayisiyle öne çıktığını görülse de bir bütün olarak güzelliğin adı olarak karşımıza çıkacaktır. Karşılıklı sektörler arasındaki ilişkiyle ilimiz için önemli kazanım ve katkılar sunmaya devam edeceğiz. Kentsel dönüşüm çalışmaları, afet sonrasında değişmek zorunda olan konutlar, inşaat ve müteahhitlik sektörünü etkileyecek. İş güvenliğini esas alarak çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.


Toplantının basına kapalı olan bölümünde, inşaat sektörünün mevcut durumu, sektör faaliyet standartlarının belirlenmesi, kentsel dönüşümdeki sorunlar, sektörün mesleki idari yapılanmasının eksikliği, yerel yönetimler ve kamu kurumlarının farklı uygulamaları, sektörel vergilendirme ve kayıt dışılık 4734 sayılı kamu ihale kanunu konuları hakkında bilgi alışverişi yapıldı.  

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız