FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

parçalı bulutlu17.47° C / 18° C

parçalı bulutlu

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Siyaset

'Kandil ile görüşme faydalı olur'

Atalay, çözüm sürecinde bundan sonra görüşme heyetinin genişleyeceğini söyledi; 'Yeni heyetimizin Kandil'le de direkt görüşmesini arzu ediyorum' dedi. Atalay, Lice'deki heykel gerginliğini örnek gösterdi, porovokasyon u

19 Ağustos 2014 Saat: 16:10
'Kandil ile görüşme faydalı olur'
'Kandil ile görüşme faydalı olur'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, Kürt sorununa çözüm sürecinde bundan sonra görüşme heyetinin genişleyeceğini söyledi. "Devletin Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan gerekirse İmralı'ya gidilecek" dedi, "Kandil ile görüşmelerin de faydalı olacağını düşünüyorum" diye konuştu.

NTV yayınına katılan Atalay'ın sözleri şöyle: 

"Devlet kendine düşeni büyük oranda yaptı. Bundan sonrası sınırları iyi çizilmiş bir yol haritası. Biz kendimiz yol haritası netleştirmesi çalışmasını bitireceğiz. Kurumlarımızla bunu paylaşacağız. Sonra karşı tarafla bunu paylaşacağız. Karşı tartaf dediğimiz, MİT İmralı'yla görüşüyor. Daha sonra bu görüşmeler genişleyecek. Devletin Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı'ndan gerekirse İmralı'ya gidilecek. HDP heyeti ile siyasi boyutta biz görüşüyoruz. Oluşacak yeni heyetimizin Kandil'le de direkt görüşmesini ben arzu ediyorum." 

Atalay, kendilerinin HDP ile siyasi olarak görüştüklerini söyledi. Son adımların belirlenmesi safhasında olduklarını belirtti. "Sonbahar, eylül sonu dediğimiz genel belirlemedir. Parlamento açılmadan bu yaz dönemini değerledirelim eylem planının somutluğunu ortaya koyalım. Kimin ne yapacağı belirlensin" diye konuştu. 

"Heykel olayı provokasyon"

Atalay, Lice'de, bir kişinin öldüğü, PKK'lı Mahsum Korkmaz'ın heykelinin yıkımı sırasında çıkan olaylara da değindi. Heykelin dikilmesinin zamanlamasına dikkat çekti:

"Aniden bir heykel olayı çıktı Lice'de. Ben perşembe günü çözüm süreci ile ilgili önemli açıklamalarda bulunuyorum, İmralı heyeti önemli açıklamalarda bulunuyor, iş en ciddi şekilde yürüyor, tam o günde bir heykel çıkıyor ortaya. Bir iki gazete hemen ertesi gün haber olarak veriyor bunu. Çözüm sürecinden mutlu olmayan bu işlerin bitmesini istemeyen kesimlerden de beyanatlar geliyor. Tabii olayla ilgili araştırıyoruz kabul edilebilir bir şey değil. Mülki idarenin de konuyla ilgili fazla bilgisi yok. Esas bilgisi olması gereken Jandarma'dır ama onların yeterli bilgisi yok. Bilgi olunca gereken yapıldı tabii. Sürece provokasyondur bu. Provokasyon her yerde var siyaset içinde de var, orada da var basın içinde de var. Hepsinin işbirliği ile bu provokasyon atlatılmış oldu. HDP heyetiyle filan da görüşüldü onların da bilgisi olan bir şey değil. Onlar açısından bu bir provokasyondur. Olan bir cana oldu yazık oldu."

Atalay, bundan sonrası için de "Bir sürü provokasyon olabilir, hazırlıklı olmak lazım" dedi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız