CAGIN GOZ
KOCAELI TIP YENI
ozel kocaeli
KOCAELI TV FREKANS
orvela

KOCAELİ Hava Durumu

sisli17° C / 17° C

sisli

LEZZET KEBAP DİYARI
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

KALBİNİZ İÇİN DİŞİNİZE İYİ BAKIN

Uzmanlar ağız ve diş sağlığının birçok organı etkilediğini belirtiyor. UZMANDAN UYARILAR Sağlığın ağızda başladığını ifade eden Diş Hekimi Esen, vatandaşları tükettikleri gıdalarda da dikkatli olmalar

3 Mart 2013 Saat: 10:51
KALBİNİZ İÇİN DİŞİNİZE İYİ BAKIN
KALBİNİZ İÇİN DİŞİNİZE İYİ BAKIN

Uzmanlar ağız ve diş sağlığının birçok organı etkilediğini belirtiyor.

UZMANDAN UYARILAR
Sağlığın ağızda başladığını ifade eden Diş Hekimi Esen, vatandaşları tükettikleri gıdalarda da dikkatli olmaları gerektiğini belirtti. Diş Hekimi Esen, ağız ve diş sağlığı iyi olmadığı zaman her türlü bakterinin direk vücuda girebileceğini vurgulayarak, "Tükettiğimiz besinler dişlerimiz sayesinde ağızda çiğnenerek midemize gidiyor. Bu nedenle vücudun çeşitli yerlerinde sağlık problemleri başlıyor.
Ağız sağlığında yapmamız gerekenleri şöyle sıralayabiliriz; sabah kahvaltıdan sonra akşam da uyumadan önce dişleri fırçalamak, asitli içecekler, abur cubur şeklinde tabir ettiğimiz çikolata, cips ve kraker gibi gıdalarda tüketildiği zaman diş fırçalamak oldukça faydalıdır.


Özellikle çocukların ağız ve diş sağlığında ebeveynlere büyük görevler düşüyor. Çocuklar cips, çikolata, kola gibi yiyecek ve içecekleri isteyebilirler. Fakat bunlar tüketildikten sonra ebeveynler çocuklarının diş fırçalamalarını sağlamalıdırlar. Çünkü bu gıdalar diş çürüğünün en büyük sebeplerindendir. Ağız ve diş sağlığına gerekli önem verilmezse ilerleyen dönemlerde çürüyen diş apse yaparak vücutta metastaz dediğimiz enfeksiyon ile vücudun çeşitli yerlerine dağılır. Bu da akciğer, karaciğer ve en önemlisi kalp gibi organlara yerleşerek tahribat yapar. Hatta insanı yatalak hasta dahi yapabilir. Vatandaşlarımız 6 ayda bir kontrole gelebilirse sağlık açısından çok faydalı olur" dedi.
Diş Hekimi Esen, düzenli olarak diş hekimi kontrollerine gitmenin hem ağız ve diş sağlığının hem de genel sağlığın korunması açısından çok faydalı olacağını da sözlerine ekledi.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız