FREKANS YENI
CAGIN GOZ YENI
OZEL KONAKKK
KOCAELI TIP YENI
BEKTAR INSAAT

KOCAELİ Hava Durumu

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur19.49° C / 20° C

kısa süreli hafif yoğunluklu yağmur

UST GRUP
VIPSAS
ekomini
ARIGUN MOBILYA
ESSENTE

Güncel

Kadınları Yüzde 38’i Şiddete Maruz Kalıyor

Kadına yönelik şiddeti eleştiren CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, ''Ülkemizdeki kadınların yüzde 38’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor'' dedi

2 Şubat 2016 Saat: 17:05
Kadınları Yüzde 38’i Şiddete Maruz Kalıyor
Kadınları Yüzde 38’i Şiddete Maruz Kalıyor

Kadına yönelik şiddeti eleştiren CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür, “Ülkemizdeki kadınların yüzde 38’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz kalıyor” dedi

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Sevim Pekyörür ve yönetimi, parti binasında her geçen gün artan kadına yönelik şiddetle ilgili basın toplantısı gerçekleştirdi. Toplantıya CHP Kocaeli Milletvekili Haydar Akar da katılarak bazı açıklamalarda bulurdu. Açıklamasının başında Hz. Muhammed’in “En iyi insan eşlerine ve kızlarına iyi davranandır” sözünü hatırlatan Sevim Pekyörür, “Her konuşmasında dini mutlaka kullanan iktidar, peygamberimizin kadınlarla ilgili söylediği bu sözü nasıl kullanmaz? Her geçen gün kadınlara olan baskının arttığı, küçük gelinlerin olduğu ülkemizdeki kadınların yüzde 38’i fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığı 2015 yılında 294 kadının eşi, sevgilisi ya da babası kısacası karşı cinsi olan erkekler tarafından öldürülen kadınlar olduğunu söylerken, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı ‘Kadına şiddet yoktur, algıda seçicilik vardır. Kadına şiddet algının merkezine yerleştiriliyor’ diye açıklama yapıyor” ifadelerine yer verdi.


KADIN ANLAYIŞI
Pekyörür’ün ardından, Milletvekili Haydar Akar, kadınlara yönelik şiddete karşı düşüncelerini bir kez daha dile getirerek, “Çalışma ortamını sadece devlet kurumu olarak düşünüyorlar, fakat özel sektörde bunların uygulanması zor gözüküyor. Bu gidişle sektörde çalışan kadınların azalmakta olduğunu görmekteyiz. Bu tamamen AKP'nin kadına bakışı ve kadını sadece erkeğe bakan, çocuk yapan bir anlayışından kaynaklanıyor. Umarım bu süreç kadınlarımızın arzu ettiği şekilde çözülür" ifadelerini kullandı. 


TUTUKLATANLARDA
Akar son olarak şunları söyledi: “Daha aktif olmaya çalışacağız. En azından temsil haklarını yüzde 30’luk bir cinsiyet kotası adı altında kullandırmayı bir görev olarak görüyoruz. Kartepe’de biz ön seçimde cinsiyet kotasını erkeklere koyduk. Türkiye’de bir ilktir bu. Basın da şiddet görüyor. Basının her kademesinde çalışan herkes baskı altında. Onlar için mücadelemizi sürdüreceğiz. Can Dündar ve Erdem Gül’ün işlediği bir suç yok. Onları gözaltına alıp tutuklatanlar suç işledi. AKP’de bu anlamda çözülmeler de başladı.

YORUMLAR Üye Girişi

Bu Habere Yorum Yapılmadı. İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz? 
Lütfen Resimdeki kodu yazınız
 

Kocaeli Haberleri Tavsiye Formu

Bu Haberi Arkadaşınıza Önerin
İsminiz
Email Adresiniz
Arkadaşınızın İsmi
Arkadaşınızın E-Mail Adresi
Varsa Mesajınız
Güvenlik KoduLütfen Resimdeki kodu yazınız